Реалії життя сучасної жінки такі, що вік народження першої дитини суттєво змістився у часі. Народити первістка після 30 років – це ще не рутинна практика, але вже дуже розповсюджене явище серед подружніх пар. Проте змістився виключно у соціальному – але ніяк не в біологічному аспекті. Жіноча фізіологія лишилася незмінною: такою, як її задумала природа. Організм функціонує за чітко визначеною біологічною програмою. Тільки він визначає, до скількох років жінка може народжувати – і не може чекати, поки ми повноцінно самореалізуємося та пригадаємо про необхідність продовження роду.
Саме тому головне завдання кожної пари – своєчасно прийняти рішення про народження дитини, коли жіноча і чоловіча фертильність перебуває на піку, а генетична інформація в статевих клітинах не пошкоджена віковими змінами. Місія репродуктологів – допомогти безплідним парам народити здорову дитину в будь-якому репродуктивному віці, використавши для цього всі наявні можливості організму і залучивши всі доступні технології. Саме таку місію виконує клініка репродуктивної медицини IVMED.
В якому віці можна завагітніти: біологічні та медичні аспекти
Вплив віку на кількість і якість яйцеклітин
З віком кількість антральних фолікулів у яєчниках зменшується в геометричній прогресії. А разом з ними зменшується кількість та якість яйцеклітин, кожна з яких могла би дати початок новому життю.
Менопауза і завершення репродуктивного періоду
В період менопаузи яєчникова функція поступово згасає:
- зменшується кількість ооцитів у фолікулах;
- зникають менструальні цикли;
- припиняється настання овуляції;
- відбувається вікова інволюція ендометрію (атрофія).
І хоча яєчники продовжують синтезувати гормони в мінімальній кількості – але потрібні вони вже не для репродуктивної функції, а для плавного перелаштування організму з молодості на старість. Ця залишкова ендокринна функція яєчників допомагає літнім жінкам уникати гормональних розладів, захищати серцево-судинну систему від різких коливань артеріального тиску (так званих «припливів») і старішати гармонійно та естетично.
До якого віку можна вагітніти без ризиків для здоров’я
Оптимальний вік для народження першої та другої дитини
Основна причина всіх ризиків, пов’язаних з народженням дітей в старшому репродуктивному віці – це обмежений біологічний вік яйцеклітин. Бо на відміну від чоловіків, у яких сперматогенез відбувається кожні 72 доби, оваріальний запас формується ще в період внутрішньоутробного розвитку і дорослішає разом з дівчинкою. Тому чим старша жінка – тим старші її яйцеклітини. Якщо жінці 45 років – то її ооцитам також 45 років.
Тому маємо чітку відповідь на запитання, до скількох років можна завагітніти без ризиків для себе та малюка:
1) першу дитину бажано народжувати у віці 20-28 років;
2) другу дитину – до 35 років.
Ризики для здоров’я матері та дитини
Не кожна вагітна старшого репродуктивного віку обов’язково матиме ускладнення – але це вже група ризику, найпоширенішими з яких є:
- генетичні ризики – у жінок віком до 30 років ймовірність народження дитини з синдромом Дауна становить 1:1500 випадків, а у жінок старше 40 років 1:40 випадків;
- серцево-судинні ризики – навантаження на серце та судини вагітної віком 36-45 років зростає в 2-4 рази, а після 45 років в 10-20 разів;
- гестаційні ризики – ускладнення перебігу вагітності та порушення розвитку плоду (ранній гестоз, гестаційний діабет, прееклампсія, гіпоксія плоду, відшарування плаценти, завмерла вагітність, самовільний викидень на ранньому терміні або передчасні пологи);
- акушерські ризики – ускладнення під час пологів, які загрожують здоров’ю породіллі і новонародженого.
Як підготуватися до вагітності після 35 років
Після прийняття рішення стати батьками в зрілому віці необхідно проконсультуватися з репродуктологом. Підготовка до вагітності обов’язково передбачає:
- Каріотипування пари – генетична діагностика, яка досліджує каріотип (хромосомний набір) чоловіка і жінки для виявлення можливих хромосомних аномалій і ризику передачі їх нащадкам.
- Контроль маси тіла – важливий фактор, адже зайва вага і ожиріння погіршують якість яйцеклітин, чутливість ендометрію і жіночу фертильність. Нормальна вага профілактує такі ускладнення вагітності як гестаційний діабет, прееклампсія і мікросомія, а також схильність до діабету у майбутньої дитини. Нашою клінікою створено спеціальну програму «Медична корекція ваги»: комплексний пакет послуг, рекомендований для покращення репродуктивної функції при жіночому безплідді і підготовці до програми ЕКЗ.
- Терапевтична підготовка – медикаментозна терапія в разі необхідності нормалізації гормонального фону, системи гемостазу (згортання крові) та усунення імунологічного фактору (якщо пара має спорідненість за HLA-антигеном).
- Хірургічна підготовка – операції з видалення фіброматозних вузлів і поліпів матки, ендометріоїдних кист (якщо саме вони є причиною ненастання вагітності).
- Психологічна підготовка – віра в успішний результат, довіра партнеру та лікарям. В нашій клініці працюють репродуктивні психологи, які допомагають парам досягати позитивного настрою, необхідного для ефективного лікування.
Вагітність після 40 років
Допоміжні репродуктивні технології: шанс на вагітність у зрілому віці
Допоміжні репродуктивні технології (ДРТ) – це методи діагностики та лікування безпліддя, які застосовуються при порушеннях репродуктивної функції у жінок та чоловіків. Це не лише вибір для тих, «кому за 40» – адже репродуктивний потенціал оцінюється індивідуально і не завжди залежить від віку.
Але якщо жінка вже досягла того віку, до якого можна народжувати – стати мамою їй допоможуть наступні ДРТ (вибір методу залежить від медичних показань):
1) екстракорпоральне запліднення in vitro на власних ооцитах (ЕКЗ);
2) пронуклеарний трансфер (PNT) або перенесення веретена поділу (MST) – інноваційні альтернативи донації яйцеклітин з метою збереження ДНК пацієнтки і використання мітохондріального потенціалу жінки-донора;
3) донація ооцитів;
4) донація ембріонів або сурогатне материнство (в найбільш складних випадках).
ЕКЗ та донорські яйцеклітини – коли це необхідно
ЕКЗ з донорськими яйцеклітинами – це програма для тих жінок, які через старший репродуктивний вік, передчасне виснаження яєчників, перенесені операції на яєчниках або спадкові захворювання з ризиком передачі нащадкам не мають власних ооцитів належної якості. Єдиною умовою для успішної вагітності на донорських ооцитах є здоровий ендометрій та матка пацієнтки, здатні імплантувати та виносити ембріон.
Пізня вагітність: психологічні та соціальні аспекти
Переваги вагітності в зрілому віці
Попри можливі ризики, пізня вагітність має суттєві переваги:
- свідома вагітність – дівчина або жінка у віці 30+ це сформована і самодостатня особистість, яка вже знайшла своє покликання, самореалізувалася, усвідомлює соціальну відповідальність і точно знає, чи потрібна їй дитина;
- впевненість у стосунках – жінки старшого репродуктивного віку впевнені у своїх почуттях, коли хочуть вагітніти від конкретного чоловіка;
- соціальна стабільність – зріла людина вже досягла певного статусу і може повноцінно утримувати сім’ю та дітей.
Переваги вагітності в молодому віці
Вагітність в молодому віці, навіть якщо вона досягнута не природним шляхом, а за допомогою ЕКЗ, має беззаперечні переваги для здоров’я матері і дитини:
- більше шансів зачати дитину – адже оваріальний резерв яєчників містить велику кількість яйцеклітин високої якості, відбувається найбільша частота овуляцій, а жіноча фертильність перебуває на піку;
- народження генетично рідної дитини – адже в молодому віці набагато легше досягти вагітності на власних ооцитах;
- відсутність генетичних ризиків для плоду – бо молоді яйцеклітини не містять тих хромосомних порушень, які виникають уже після 35 років;
- нормальне виношування вагітності без ускладнень і мінімальні акушерські ризики під час пологів – оскільки чим старший за віком організм матері, тим довшого впливу несприятливих зовнішніх факторів і хронічних захворювань він зазнає.
Поради тим, хто планує народжувати, але не зараз
Якщо ви неодмінно збираєтесь народжувати дітей, проте не зараз, а в майбутньому – ми дамо вам кілька важливих порад стосовно того, що варто зробити вже сьогодні:
- оцініть свій оваріальний резерв – фолікулометрія (УЗД яєчників) і аналіз крові на антимюллерів гормон (АМГ) допоможуть зрозуміти, який запас яйцеклітин і скільки часу у вас є на народження дитини;
- скористайтеся програмою відкладеного материнства – кріоконсервація ооцитів в молодому віці дозволить вам уникнути безпліддя і народити генетично рідну та здорову дитину тоді, коли ви будете до цього готові;
- подбайте про свій ендометрій – якщо у вас діагностовано хронічний метроендометрит або ендометріоз, лікуйте його зараз, щоб у майбутньому він забезпечив успішну імплантацію і нормальний внутрішньоутробний розвиток ембріона;
- ведіть здоровий спосіб життя без шкідливих звичок, хронічного стресу, недосипання і незбалансованого харчування – це потужний епігенетичний фактор, який захистить ваш генетичний матеріал від несприятливих зовнішніх факторів і в непошкодженому вигляді передасть його вашій дитині.
Який же оптимальний вік жінки для народження дітей?
З точки зору фізіології, найкращий час вагітності для народження здорової дитини – це віковий період від 20 до 35 років.
Це зовсім не означає, що в зрілому віці жінка вже не може стати матір’ю. Адже природа не виключає індивідуальних коливань того віку, до якого можна народити. До того ж, завжди залишається можливість зачаття і народження дітей за допомогою репродуктивних технологій: зокрема, програми відкладеного материнства. А в найбільш складних випадках – за допомогою донаційних програм або сурогатного материнства. Однак фізіологічна вагітність, досягнута природним шляхом в молодому віці – була, є і буде оптимальним варіантом для жіночої самореалізації та продовження роду.
Команда лікарів клініки медицини фертильності IVMED готова супроводжувати вас на всіх етапах планування сім’ї: від прийняття рішення про народження дитини до комплексного обстеження, зачаття in vitro і ведення вагітності. Планування вагітності і професійна підготовка до зачаття та виношування дитини – це запорука успіху в будь-якому клінічному випадку безпліддя. Така підготовка дозволяє жінкам реалізовувати своє материнство в хорошій фізичній формі та психологічній готовності.