Що таке аменорея? Це порушення менструального циклу у жінок та дівчаток різного віку. Аменорею вважається відсутність менструацій у статевозрілої жінки більше ніж пів року.
Таке порушення менструального циклу може бути як фізіологічним станом (аменорея вагітних), так і самостійною хворобою, іноді — симптомом деяких гінекологічних та ендокринних захворювань.
Первинна та вторинна аменорея
Первинна (природжена) аменорея діагностується у підлітків через недорозвиток жіночих статевих органів у період статевого дозрівання. При цьому у пацієнток спостерігається збереження дитячих рис статури, недорозвиненість молочних залоз, невідповідність маси тіла/зросту тощо.
Інколи аменорея виникає у дівчат з гінатрезією, тобто відсутністю отвору, через який виходить менструальна кров. Загалом такий діагноз ставлять дівчаткам після досягнення 16 років, якщо до цього жодного разу не було менструації.
Вторинна аменорея — розвивається внаслідок наявності іншого захворювання, а також через довготривале вживання гормональних, психотропних лікарських препаратів, тяжких психологічних навантажень і потрясінь. Зокрема, нині особливо актуальна «аменорея воєнного часу».
Чим може бути спричинена аменорея?
Аменорея не є самостійним захворюванням, а вказує на певні патологічні стани в організмі. Аменорею можуть спричиняти багато факторів, що зумовлюють розлад функції яєчників: інфекційні захворювання, захворювання ендокринних залоз, нервової системи, авітамінози, перевтома, швидке схуднення тощо.
Причини виникнення аменореї:
- генетичні – вроджені проблеми в організмі, зазвичай пов’язані з недорозвиненням статевої системи та зі зміною кількості хромосом;
- вади розвитку статевих органів: відсутність матки, каналу шийки матки, відсутність яєчників, відсутність піхви, порушення в роботі кори головного мозку або деяких його відділів;
- психологічні причини;
- порушення роботи яєчників;
- патології матки.
- адреногенітальний синдром;
- цукровий діабет;
- ожиріння;
- анорексія.
За тривалістю відсутності менструації аменорею ділять на 3 ступені:
- перший – від 6 до 12 місяців;
- другий – від 1 до 3 років;
- третій – понад 3 роки.
Така класифікація допомагає лікареві провести ретельну діагностику, з’ясувати причину захворювання і підібрати оптимальну терапію.
Аменорея діагностика та лікування
Головні наслідки аменореї — безпліддя й позаматкова вагітність. Також вона може призвести до хвороби серцево-судинної системи, остеопорозу захворювання суглобів, дратівливості та депресії.
При тривалій відсутності лікування аменореї навіть у молодих жінок можуть з’явитися симптоми клімаксу: припливи, сухість піхви та інші ознаки, викликані недостатнім рівнем естрогену.
Для діагностики аменореї проводять:
- УЗД органів малого таза;
- аналіз урогенітальних виділень на інфекції;
- цитологічний аналіз зіскрібка епітелію з шийки матки;
- аналізи крові на фолікулостимулювальний гормон (ФСГ), пролактин, прогестерон, лютеінізуючий гормон, тироксин (Т3 і Т4), тиреотропний гормон (ТТГ) та інші.
Лікування аменореї передбачає:
- специфічне лікування захворювання — основної причини аменореї;
- гормонотерапію — замісна терапія естрогенами та прогестероном;
- усунення ускладнень аменореї, серед яких часто розвиваються остеопороз та урогенітальні розлади;
- для лікування безпліддя застосування репродуктивних методик, що допомагають завагітніти, в тому числі екстракорпоральне запліднення;
- загальне зміцнення організму.