Фіброматозні вузли матки

Зміст

Її назва лякає багатьох пацієнток – але акушери-гінекологи клініки медицини фертильності IVMED знають, що з нею робити. Вона найчастіше зустрічається серед дівчат і жінок репродуктивного віку з піком в 30-35 років, але може вперше виникнути в період менопаузи. Мова йде про лейоміому – найпоширенішу серед усіх пухлин жіночої репродуктивної системи.

Міома матки – це страшний діагноз?

Фіброміома матки (також лейоміома, міома, фіброма) – це доброякісна пухлина, утворена з міометрію (середнього м’язового шару матки) та фіброзної (сполучної) тканини. Залежить від статевих гормонів: естрогенів, які регулюють її ріст та життєвий цикл.

Міома матки – не страшний діагноз. Але страшним його може зробити байдуже ставлення та зволікання. Ми наведемо вам всього три факти, з яких ви зрозумієте, чому так важливо вчасно діагностувати фіброматозні вузли матки і отримувати правильне лікування:

  1. Фіброміома вкрай рідко призводить до безпліддя (2-3% всіх випадків міоми) – але впливає на фертильність і може заважати вагітності.
  1. Лейоміома матки нечасто перероджується в злоякісну пухлину – але може досягати гігантських розмірів 20-30 см і суттєво погіршувати якість життя.
  1. Міоматозний вузол не видає себе симптомами, які помітні оточуючим – але здатний призвести до ампутації матки.

Фіброматозні вузли матки

Що таке фіброматозний вузол

Оскільки фіброміома має вигляд одного або кількох вузлів, вона часто називається фіброматозним вузлом – але її сучасною назва це лейоміома. В залежності від локалізації, існує три типи фіброміоми матки:

  1. Субмукозний фіброматозний вузол – розташований в порожнині матки. Саме цей тип стає причиною рясної менструації або маткової кровотечі. І саме він належить до так званого маткового фактору безпліддя (а це близько 10% від усіх випадків безпліддя).
  1. Інтрамуральний фіброматозний вузол – розташований в товщі м’язів матки.
  1. Субсерозний фіброматозний вузол – розташований на матці під зовнішньою серозною оболонкою і здатний проростати в черевну порожнину.

Причини виникнення лейоміоми матки

Фактори ризику утворення фіброматозного вузла

Достовірні причини розвитку фіброміоми наразі нез’ясовані. Однак відомі фактори ризику:

  1. гормональний фон;
  1. відсутність досвіду материнства (саме тому дівчата, які ще ніколи не вагітніли, не народжували і не годували грудьми, хворіють частіше за тих, що неодноразово ставали матерями);
  1. генетична схильність;
  1. хронічні запальні процеси;
  1. аборти в анамнезі.

Симптоми фіброматозних вузлів матки

Ранні ознаки фіброматозного вузла

Спочатку з’являються неспецифічні симптоми, які часто списуються на перевтому і через це вважаються скороминущими:

  • загальна слабкість і запаморочення;
  • біль в ділянці живота і попереку;
  • тяжкість внизу живота і часті позиви на сечовипускання (через збільшення лейоміоми і тиск на сечовий міхур);
  • закрепи (через тиск на пряму кишку);
  • подовжений час менструації (9-11 днів і довше замість звичних 3-7);
  • кровомазання між менструальними циклами.

Ознаки ускладненого фіброматозного вузла

З часом жінка відчуває появу інших симптомів, що свідчать про активну проліферацію тканин пухлини (збільшення її розміру) і ріст всередину матки:

  • інтенсивний біль в животі;
  • рясні та тривалі менструації (менорагії), що переходять в маткову кровотечу;
  • залізодефіцитна анемія внаслідок регулярної крововтрати, яка може досягати значного зниження рівня гемоглобіну (Hb до 60 г/л) і викликати потребу в переливанні донорської крові;
  • вихід фрагментів патологічної тканини разом з менструальними виділеннями (зовні нагадують шматочки сирої курячої печінки і виділяються внаслідок швидкого розростання міоми);
  • ненастання вагітності протягом тривалого часу (безпліддя);
  • переродження доброякісної фіброміоми в злоякісну форму (потребує додаткової діагностики на УЗД або МРТ, а також направлення видаленого вузла на патогістологічне дослідження).

Чи небезпечні фіброматозні вузли для здоров’я та вагітності

Фіброміома і вагітність

Невеликий фіброматозний вузол і вагітність цілком сумісні. Якщо локалізація і розміри міоми не заважають імплантації ембріона в ендометрій та виношуванню плода – з нею можна вагітніти без попереднього видалення. Рішення про таку вагітність приймає акушер-гінеколог або репродуктолог.

Великі міоми, розташовані в порожнині матки, створюють фізичну перешкоду для внутрішньоутробного розвитку плода. Оскільки можуть спричиняти завмерлу вагітність або самовільний викидень. Якщо плацента (дитяче місце) зафіксується на великому субмукозному вузлі, що росте всередину матки – це може викликати недостатнє кровопостачання плоду або відшарування самої плаценти. Тому перед плануванням зачаття та виношування дитини жінка потребує комплексного обстеження, а в разі виявлення вузлів – їх попереднього хірургічного висічення.

Якщо зачаття відбулося за наявності вузлів і ускладнень – головним завданням лікарів залишається збереження вагітності. Але завдяки сучасним оперативним технікам та високій кваліфікації акушерів-гінекологів навіть за таких обставин в більшості випадків вдається доносити вагітність – і отримати здорову життєздатну дитину.

Діагностика фіброматозного вузла матки

Коли необхідно звернутися до лікаря

Навіть якщо ви почуваєте себе добре, але відчули бодай один тривожний симптом або помітили щось незвичне під час менструації – не зволікайте і записуйтеся на прийом до гінеколога. Міоматозний вузол росте з дуже індивідуальною швидкістю, тож очікування може призвести до збільшення його розмірів і появи ускладнень.

Пацієнтки молодого та старшого репродуктивного віку, які планують народження дитини, повинні обстежити порожнину матки і оцінити стан ендометрію ще перед зачаттям або початком програми ЕКЗ.

Основні методи діагностики фіброматозних вузлів

Діагностика міоми розпочинається на прийомі у гінеколога і продовжується направленням на візуалізуючі методи обстеження:

  • збір даних анамнезу під час огляду пацієнтки на прийомі у гінеколога (скарги на самопочуття, поява незвичних симптомів, труднощі з настанням вагітності);
  • УЗД (саме ультразвукове сканування найчастіше допомагає первинно виявити фіброматозні вузли матки);
  • МРТ та КТ (обидва види томографії дозволяють візуалізувати структурні зміни та всебічно оцінити стан матки);
  • гістологічне дослідження видаленого під час операції вузла (при підозрі на злоякісне переродження міоми).

Сучасні методи лікування фіброматозних вузлів

Консервативна терапія фіброматозних вузлів

Існують випадки, коли лікар дозволяє не видаляти вузли – лише приймати призначені ним препарати і спостерігати за станом матки на УЗД. Симптоматичне медикаментозне лікування з динамічним спостереженням може бути показане лише в тому разі, якщо фіброміома поводить себе неактивно:

  • не деформує порожнину матки;
  • не викликає маткових кровотеч;
  • не супроводжується больовими відчуттями;
  • не збільшується в розмірах;
  • не змінює свою структуру та інтенсивність кровопостачання.

Малоінвазивне лікування фіброматозних вузлів

Міомектомія – це видалення окремих крупних вузлів малоінвазивним лапароскопічним доступом (через невеликі отвори в животі). Таке втручання є операцією одного дня, бо передбачає мінімальну травматизацію тканин і відсутність потреби в реабілітації. А головне – зберігає матку і дітородну функцію. Цей метод оперативного лікування рекомендований для субмукозних вузлів, що локалізуються в порожнині матки чи деформують її, викликаючи рясні менструації або маткову кровотечу.

Гістерорезектоскопія – саме таке малоінвазивне хірургічне втручання. Під візуальним контролем оптичного гістероскопу, який вводиться в порожнину матки через піхву та цервікальний канал, хірург шар за шаром видаляє вузол без травматизації здорових тканин. Видалений біологічний матеріал направляється на гістологічне дослідження.

Хірургічне видалення фіброматозних вузлів

Гістеректомія – це повне хірургічне видалення матки, часто з придатками (матковими трубами та яєчниками). Воно доцільне в найбільш складних клінічних випадках, коли існує високий онкологічний ризик або міома вже перейшла в злоякісний процес (рак матки). В таких випадках через лапаротомічний розріз (весь низ живота) матка видаляється разом з яєчниками та великим сальником, оскільки в них можуть виявлятися метастази.

І хоча видалення матки – це складна порожнинна операція, яка виконується під спінальною анестезією і передбачає втрату найбільшого репродуктивного органу, вона здатна врятувати жінку від онкологічної патології.

Альтернативне лікування фіброматозних вузлів

Колись популярна емболізація маткових артерій, суть якої полягає в припиненні кровопостачання тканин пухлини, на сьогоднішній день вважається застарілим методом і не пропонується тим пацієнткам, які планують вагітніти.

Реабілітація після лікування фіброматозних вузлів

Відновлення після хірургічної операції

Протягом перших 2-3 днів після хірургічного втручання на матці жінка може спостерігати у себе наступні симптоми:

  • водянисті виділення з невеликими домішками крові;
  • незначні болі внизу живота;
  • перша після операції менструація може бути більш болючою, ніж зазвичай.

Профілактика рецидиву

Через місяць після операції пацієнтка повинна прийти до клініки на плановий огляд з УЗД, щоб оцінити стан порожнини матки та ендометрію. Профілактична терапія обирається згідно результатів гістологічного заключення.

Профілактика появи фіброматозних вузлів матки

Здоровий спосіб життя

Ми не можемо змінити нашу генетику – але можемо впливати на епігенетику: зовнішні та внутрішні фактори, які запускають в нашому організмі механізм спадкової схильності або, навпаки, змушують відповідні гени ніколи не активізуватися. Саме тому не варто недооцінювати здоровий спосіб життя – адже це потужний спосіб профілактики не тільки лейоміоми, але й багатьох соматичних захворювань:

  • повноцінний нічний сон 8-9 годин;
  • збалансоване та різноманітне харчування;
  • фізична активність з урахуванням віку та загального стану;
  • позитивне мислення і займання улюбленою справою.

Регулярні огляди у гінеколога

Регулярні профілактичні огляди у гінеколога кожні 6-12 місяців – кращий спосіб вчасно помітити проблему і уникнути загрозливих ускладнень. Адже в більшості випадків розвиток фіброміоми на ранніх стадіях має безсимптомний перебіг. Клінічні ознаки з’являються лише при появі ускладнень: насамперед, маткової кровотечі.

Які фактори можна контролювати

Ми здатні обмежувати вплив тих факторів, які є найбільш небажаними:

  • стрес (не лише психоемоційний, а й фізіологічний – внаслідок недосипання, перевтоми, неповноцінного харчування, хронічних запальних процесів тощо);
  • сонячний ультрафіолет;
  • шкідливі звички (вживання алкогольних напоїв, куріння, тривалий прийом снодійних чи психотропних препаратів).

Що не можна робити при наявності фіброматозних вузлів

Обмеження фізичної активності

За наявності діагностованої фіброми жінці не можна піднімати важкого і займатися силовими навантаженнями в тренажерному залі. Це може призвести до травмування (перекручення ніжки вузла) і викликати кровотечу.

Харчування і гормональний стан

Стосовно харчування ніяких обмежень немає. Не рекомендується самостійно приймати гормональні протизаплідні засоби без призначення лікаря.

Лейоміома матки – спостерігати, лікувати чи видаляти?

Незважаючи на те, що фіброміома (фіброматозний вузол) – це доброякісне новоутворення, її не можна залишати без уваги. Вона обов’язково потребує лікування або видалення. Невеликі вузли можуть існувати без шкоди для здоров’я, не перешкоджаючи статевому життю та вагітності. Проте пухлини великих розмірів, що швидко ростуть і спричиняють маткову кровотечу, мають схильність до злоякісної трансформації. Онкологічні ризики оцінюються індивідуально в залежності від гормонального статусу, репродуктивної активності, супутніх захворювань та сімейного анамнезу (випадки онкозахворювань матки і придатків у найближчих родичок по материнській лінії).

Для кожного типу фіброматозних вузлів існує своя тактика ведення. Вибір методів лікування залежить від трьох основних факторів:

1)  тип розташування, розміри та швидкість росту вузла;

2)  важкість клінічної симптоматики (наявність кровотечі і обсяг крововтрати, розвиток залізодефіцитної анемії, ступінь погіршення загального самопочуття і зниження якості життя);

3)  вік і репродуктивні плани пацієнтки (чи планує вона вагітніти та народжувати дітей).

В більшості випадків міома матки залишається хірургічною патологією і потребує оперативного втручання. Оскільки консервативна терапія лише сповільнює ріст пухлини і полегшує клінічну симптоматику.

Рання діагностика в клініці медицини фертильності IVMED допоможе своєчасно виявити фіброміому та запобігти появі важких наслідків. Керуючись персоналізованим підходом і беручи до уваги потреби кожної пацієнтки, наші лікарі обирають оптимальну лікувальну тактику – і допомагають зберігати репродуктивну функцію та інтимне здоров’я жінки на довгі щасливі роки.

Поділитися статею: 

Автор
Макаренко Лілія Володимирівна репродуктолог
Макаренко Лілія Володимирівна

лікар-акушер-гінеколог вищої категорії

Записатись на консультацію:

Ваше ім'я *
Телефон *
Email
Оберіть місто

Натискаючи, Ви приймаєте умови
“Згоди на збір та обробку персональних даних”

Більше статей:

Запишіться на консультацію, ми передзвонимо вам та уточнимо деталі

Ваше ім'я *
Телефон *
Email
Оберіть місто

Записатись на консультацію

Ваше ім'я *
Телефон *
Email
Оберіть місто

Натискаючи, Ви приймаєте умови
“Згоди на збір та обробку персональних даних”

Залиште контактні дані, і ми скоро зв'яжемось з вами, аби погодити лікаря, час, та дату запису
Ваше ім'я *
Телефон *
Email
Оберіть місто