Безпліддя може бути первинним і вторинним, абсолютним і відносним. Воно може бути пов’язаним з гормональними порушеннями або з захворюваннями статевої сфери. Особливе місце серед різних форм безпліддя займає безпліддя неясного генезу або ідіопатичне безпліддя. Його також називають психогенним.
За різними даними психологічне безпліддя займає від 4 до 40 % в структурі всіх форм репродуктивних порушень у жінок. Такий діагноз пацієнтка отримує тоді, коли після всіх пройдених досліджень пари не було виявлено біологічних причин репродуктивних порушень.
Психологічні причини безпліддя
Психологи визначили безліч чинників, які можуть вплинути на ймовірність настання зачаття. Найчастіше серед психологічних причин безпліддя виділяють стрес і травмуючі події, що відбулися в минулому. Говорячи про стрес, мають на увазі найрізноманітніші його форми: від фінансової нестабільності, важкої домашньої обстановки, схильності до депресії до занадто сильного бажання мати дитину.
У багатьох жінок психологічне безпліддя викликане перенесеною психотравмою. Наприклад, хворобливими спогадами про важке дитинство або довге життя в умовах фінансової нестабільності. Жінка може боятися, що чоловік залишить її з дитиною, оскільки вона сама росла без батька. Вагітність не може наступити до тих пір, поки жінка не відчує, що вона в безпеці і при необхідності зможе захистити свою дитину.
Існує окрема група причин психологічного безпліддя, пов’язана з внутрішнім конфліктом між різними мотивами майбутньої матері. Наприклад, жінка прагне зробити кар’єру і при цьому також хоче народити дитину. Такі бажання можуть бути рівними по інтенсивності, але абсолютно різними за своєю спрямованістю. Конфлікт, що виникає в результаті цього, призводить до неможливості реалізації обох цих цілей.
Серед психологічних причин безпліддя також виділяють й усвідомлення своєї бездітності. Жінки, які не можуть завагітніти, відчувають власну соціальну неповноцінність. Вони страждають від тривоги, невпевненості в майбутньому, напруги, втоми, гніву або депресії.
Такий перманентний стрес впливає на жіночий організм на рівні фізіології. Погіршується стан імунної системи, порушується робота яєчників, погіршується стан маткових труб і матки. В умовах стресу змінюються процеси в головному мозку, в результаті чого відбуваються збої в гормональній регуляції організму, що знижує шанси на успішне зачаття дитини.
Багато лікарів гінекологів і репродуктологів приділяють велику увагу психологічним аспектам безпліддя і рекомендують своїм пацієнтам консультування у психотерапевта.