У половини безплідних пар труднощі із зачаттям дитини пов’язані з проблемами в чоловічому організмі. Частою причиною безпліддя у чоловіків є тератозооспермія, при якій знижується запліднююча здатність сперми. Виявити це порушення дозволяє спермограма.
Що таке тератозооспермія?
Морфологічні особливості сперматозоїдів відіграють важливу роль в процесі запліднення яйцеклітин. Що таке тератозооспермия — це порушення вироблення сперми, при якому в еякуляті більше 30 % сперматозоїдів мають аномальну форму.
У таких морфологічно неповноцінних або аномальних репродуктивних клітин можливі наступні порушення:
- Аномалії головки. У сперматозоїдів може бути занадто маленька або занадто велика головка, роздвоєна, куляста, конусоподібна, зі зміненою акросомою тощо. Такі спермії не здатні до запліднення яйцеклітини.
- Аномалії хвоста. Хвіст аномального сперматозоїда може бути коротким, потовщеним, зламаним, роздвоєним, закрученим. Через це він може втрачати рухливість.
- Аномалії шийки. Наприклад, асиметрія, зміни товщини і кута прикріплення до хвоста. Це також негативно впливає на рухливість сперматозоїдів і знижує їх потенціал до зачаття.
Індекс тератозооспермії
За допомогою даного показника визначається запліднююча здатність сперми. Індекс тератозооспермії використовується для оцінки множинних дефектів, аномалій сперматозоїдів. Він дорівнює 1, якщо сперматозоїд має 1 дефект (наприклад, аномалії тільки головки або тільки шийки, або тільки хвоста), 2 — при двох дефектах, 3 — при трьох дефектах (якщо дефектна будова і у головки, і у шийки, і у хвоста).
Нормальним вважається індекс тератозооспермії в межах 0-1,6. Якщо показник вище 1,6, то говорять про порушення чоловічої фертильності.
Як лікувати тератозооспермію у чоловіків?
Аномалії морфології сперматозоїдів пов’язані з порушеннями сперматогенезу. Це може відбуватися з різних причин. Найчастіше тератозооспермія розвивається внаслідок:
- інфекцій, що передаються статевим шляхом;
- варікоцеле;
- запальних процесів чоловічої статевої системи (епідидиміту);
- гормональних порушень;
- впливу зовнішніх несприятливих факторів (токсини, радіація, підвищена температура);
- шкідливих звичок і нездорового способу життя (алкоголь, куріння).
Залежно від того, яке саме порушення в організмі у чоловіка призвело до тератозооспермії, і розробляється лікування.
Терапією захворювань, які призводять до чоловічого безпліддя, займаються репродуктолог, уролог і андролог. Лікар ставить діагноз після того, як проведе обстеження і ознайомиться з результатами аналізів, у тому числі спермограмою.
Схема лікування тератозооспермії залежить від першопричини патології. Може призначатися медикаментозна терапія, наприклад, при гормональних порушеннях, інфекційно-запальних захворюваннях. Хірургічно можна вирішити проблему при таких патологіях, як варікоцеле, крипторхізм. Якщо ж тератозооспермія обумовлена генетичними порушеннями, то лікування передбачає використання донорської сперми в програмі ЕКЗ.
Клініка «Айвімед» має все необхідне для точної діагностики і ефективної терапії чоловічого безпліддя. Пацієнтів приймають досвідчені репродуктологи та урологи, в лабораторії проводиться 8 видів досліджень сперми, що дозволяють точно визначити причину проблем із зачаттям дитини. Фахівці клініки пропонують ефективне лікування тератозооспермії, в тому числі медикаментозне, хірургічне та із застосуванням методів ДРТ.
Записуйтеся на первинний прийом, щоб пройти обстеження і дізнатися, що саме перешкоджає настанню вагітності, щоб подолати цю проблему і стати батьками!