У складі препарату Пурегон присутній рекомбінантний фолікулостимулюючий гормон (ФСГ), що забезпечує нормальний ріст і дозрівання фолікулів, а також бере участь у виробленні статевих стероїдних гормонів.
У жінок рівень ФСГ визначає початок і час розвитку фолікулів, а також строки їх дозрівання. Тому препарат призначають при порушеннях функції яєчників для стимуляції розвитку фолікулів і вироблення естрогену.
Пурегон використовують з метою індукції множинної овуляції при проведенні штучного запліднення із застосуванням допоміжних репродуктивних технологій (наприклад, ЕКЗ, внутрішньоматкової інсемінації, ІКСІ).
Показання
Препарат призначають в рамках лікування безпліддя у жінок:
- при ановуляції (в т. ч. при синдромі полікістозних яєчників (СПКЯ), нечутливому до застосування кломіфенома);
- для індукції суперовуляції, для стимуляції множинного розвитку фолікулів при штучному заплідненні.
Протипоказання
Пурегон не призначають у разі:
- гіперчутливості до будь-якого з компонентів препарату;
- первинної недостатності яєчників;
- пухлин яєчників, матки, молочної залози, гіпофіза і гіпоталамуса;
- кісти яєчників або збільшення в розмірах яєчників, не пов’язаного з СПКЯ;
- вад розвитку статевих органів, міоми матки, несумісних з вагітністю;
- вагінальних і маткових кровотеч неясного ґенезу;
- декомпенсованих захворювань ендокринної системи (наприклад, хвороб надниркових залоз, щитовидної залози або гіпофізу);
- вираженого порушення функції печінки і нирок;
- періоду вагітності, лактації.
Спосіб застосування та дози
Використовуючи ручку-інжектор «Пурегон Пен» пам’ятайте, що цей точний медичний інструмент вивільняє строго встановлену дозу препарату. Доведено, що при використанні «Пурегон Пен» вводиться на 18 % більше ФСГ, ніж в разі застосування шприца. Це вкрай важливо враховувати при заміні ручки-інжектора на звичайний шприц (і навпаки) протягом одного циклу лікування. Щоб уникнути неприпустимого підвищення дози, що вводиться, при переході від шприца до ручки-інжектора корекція дози обов’язкова.
Лікування медичними засобом Пурегон починають під суворим наглядом лікаря, який має досвід в терапії безпліддя. Дозування підбирається індивідуально відповідно до відповіді яєчників, для контролю використовують УЗД і вимірюють концентрацію естрадіолу.
У порівнянні з ФСГ, що одержуються з сечі, Пурегон ефективний при меншій сумарній дозі і більш короткому терміні лікування, що зводить до мінімуму ризик синдрому гіперстимуляції яєчників. Дані по лікуванню безпліддя методом ЕКЗ свідчать про те, що успіх найбільш вірогідний протягом перших 4 курсів терапії препаратом.
Ановуляція
Послідовна схема лікування передбачає щоденне введення 50 MО препарату Пурегон протягом 7 днів. За відсутності відповіді яєчників слід поступово збільшувати добову дозу до досягнення зростання фолікулів і/або підвищення рівня естрадіолу в плазмі, які говорять про оптимальну фармакодинамічну відповідь.
Нормальне щоденне збільшення концентрації естрадіолу в плазмі становить 40-100 %. Розраховану таким чином щоденну дозу в подальшому підтримують аж до досягнення преовуляції. Цей стан визначають наявністю домінантного фолікула (за даними УЗД) діаметром не менше 18 мм і/або рівнем естрадіолу в плазмі 300-900 пикограм/мл (що рівнозначно 1000-3000 пмоль/л).
В середньому потрібно 7-14 днів для досягнення преовуляції. Після цього припиняють введення препарату, а овуляцію індукують шляхом введення ХГЛ. Щоденну дозу слід зменшити, якщо:
- визначається надмірна кількість фолікулів;
- концентрація естрадіолу зростає швидкими темпами (більш ніж у 2 рази за добу протягом 2-3 днів).
Оскільки кожен фолікул діаметром понад 14 мм вважається преовуляторним, присутність кількох фолікулів такого розміру підвищує ризик багатоплідності. В такому випадку не потрібно вводити ХГ і слід вжити заходів, щоб запобігти вагітності і уникнути багатопліддя.
Індукція суперовуляції при штучному заплідненні
Протягом 4 перших днів рекомендована доза препарату — 100-225 MО. Потім дозування Пурегона можна підбирати індивідуально, спираючись на реакцію яєчників. Клінічні дослідження свідчать, що для досягнення очікуваного ефекту достатньо застосовувати протягом 6-12 днів підтримуючу дозу в 75-375 MО. Але в деяких клінічних випадках може знадобитися більш тривале лікування.
Пурегон дозволено застосовувати або ізольовано, або в поєднанні з антагоністом або агоністом гонадотропін-рилізинг гормону (ГнРГ), що дозволить попередити передчасний пік овуляції. У разі застосування аналогів ГнРГ може виникнути необхідність в більш високих сумарних дозах препарату Пурегон.
Відповідь яєчників контролюють за допомогою УЗД та аналізу на естрадіол. При виявленні мінімум 3 фолікулів діаметром 16-20 мм (за даними УЗД) і достатньої реакції яєчників (рівень естрадіолу у межах 300-400 пикограм/мл або 1000-1300 пмоль/л), викликають кінцеву фазу дозрівання фолікула — вводять ХГ. Аспірацію яйцеклітин можна провести через 34-35 годин.
Препарат, який випускається в картриджах, підлягає підшкірному введенню за допомогою ручки-інжектора. Розчин слід вводити повільно, щоб запобігти появі болю від ін’єкції і звести до мінімуму витікання препарату з місця введення.
Ділянки ін’єкцій слід чергувати, щоб попередити ліпоатрофію. Невикористаний препарат підлягає знищенню. Підшкірні ін’єкції може робити сама жінка або її партнер після отримання від лікаря детальних інструкцій. Самостійно вводити препарат можуть тільки ті пацієнти, які мають хороші навички виконання ін’єкцій та мають у своєму розпорядженні постійну можливість проконсультуватися з лікарем.
Особливі вказівки
До початку курсу терапії необхідно виключити ендокринні захворювання у пацієнтки (хвороби гіпофіза, щитовидної залози, надниркових залоз)
Індукція овуляції за рахунок введення гонадотропних препаратів збільшує ризик багатоплідної вагітності. Запобігти розвитку множинних фолікулів дозволяє корекція дози фолітропіну.
Багатоплідність підвищує ризик появи ускладнень під час вагітності і після пологів. Пацієнти повинні бути попереджені про ймовірність настання багатоплідної вагітності до початку лікування;
Перше введення препарату проводять під безпосереднім контролем лікаря.
Жінки, яким рекомендоване штучне запліднення, часто страждають від аномалій маткових труб, що підвищує ризики позаматкової вагітності. Тому необхідно отримати раннє підтвердження внутрішньоматкового розташування плода, для чого проводиться УЗД.
Синдром гіперстимуляції яєчників. До початку терапії та регулярно в процесі лікування необхідно визначати концентрацію естрадіолу в плазмі крові і проводити УЗД з метою оцінки розвитку фолікулів. Крім розвитку надмірної кількості фолікулів, концентрація естрадіолу в плазмі може зростати дуже швидко (більш ніж у 2 рази за добу протягом 2-3 днів), досягаючи надмірно високих показників. Синдром гіперстимуляції яєчників може бути підтверджений за допомогою УЗД.
У жінок з групи ризику щодо тромбозу (наприклад, з обтяженим особистим або сімейним анамнезом, значним ступенем ожиріння або тромбофілією) при лікуванні гонадотропінами підвищується ризик венозних або артеріальних тромбоемболій навіть без супутнього СГСЯ. Тому в рамках терапії ймовірність успішної індукції овуляції слід зіставити з ризиком розвитку ускладнень у жінки. Також необхідно враховувати, що в період виношування дитини також підвищується ризик тромбозу.
В Пурегоні можуть міститися сліди неоміцину і/або стрептоміцину. Ці антибіотики спричинити реакцію гіперчутливості у пацієнтки.