Відсутність сперматозоїдів в еякуляті чоловіка називається азооспермією і вважається однією з причин безпліддя. Захворювання може мати обструктивну і секреторну форму. У першому випадку сперматозоїди не можуть потрапити в еякулят внаслідок непрохідності сім’явивідних проток. У другому випадку азооспермія пов’язана з порушенням процесу вироблення репродуктивних клітин в яєчках. Залежно від форми захворювання уролог розробляє тактику терапії.
Методи лікування азооспермії
При обструктивній формі захворювання можливе відновлення прохідності сім’явивідних проток за допомогою мікрохірургічних маніпуляцій. У цьому випадку пара отримує шанс зачати дитину природним шляхом. Лікування азооспермії, пов’язаної із запальними захворюваннями у чоловіків, передбачає протизапальну терапію. Секреторна форма хвороби, як правило, не залишає шансів для природного зачаття.
Самостійно визначити азооспермію неможливо. Такий діагноз може поставити уролог або андролог за результатами спермограми.
Біопсія яєчка при азооспермії
Процедура полягає в хірургічному заборі сперматозоїдів з яєчка або придатка. Біопсію проводять при азооспермії, пов’язаній з синдромом Клайнфельтера, орхітом, перекрутом яєчка, крипторхізмом. А також при двосторонній аплазії, паховій грижі, вазектомії, обтураційній аспермії.
Біопсія яєчка при азооспермії може проводитися такими методами як:
- ТЕSА (аспірація сперматозоїдів з яєчка через шкіру);
- TESE (відкрита біопсія яєчка для отримання репродуктивних клітин);
- PЕSА (аспірація сперматозоїдів з придатка яєчка через шкіру);
- MESA (відкрита біопсія придатку для отримання чоловічих репродуктивних клітин).
Найбільш ефективним і сучасним методом вважається мікрохірургічна біопсія яєчка Micro TESE. За рахунок використання операційного мікроскопу і ретельного дослідження сім’яних канальців вона дозволяє отримати практично у 2 рази більше сперматозоїдів, ніж при використанні технологій-попередників. При цьому кількість тканини яєчка, яку забирають, виявляється значно меншою. Після операції чоловік перебуває в палаті 2-3 години, після чого може повертатися додому.
Отримані завдяки Micro TESE сперматозоїди можна використовувати в протоколі ЕКЗ або заморозити для використання в майбутньому.
У клініці «Айвімед» біопсію яєчка при азооспермії проводять досвідчені хірурги і урологи. Отриманий матеріал ретельно вивчають фахівці лабораторії андрології і виділяють сперматозоїди, які потім використовуються в рамках лікування безпліддя методами ДРТ.