Безпліддям називають захворювання репродуктивної системи жінки, при якому у неї відсутня клінічна вагітність протягом року і більше при регулярному статевому житті без застосування засобів контрацепції. Воно може мати первинну та вторинну форму (1 та 2 ступені).
Первинна безплідність
Такий діагноз репродуктологи ставлять пацієнткам, яким не вдається зачати протягом року, і раніше у них не було успішних вагітностей.
Первинне жіноче безпліддя зазвичай пов’язують з такими факторами:
- аномалії розвитку статевих органів;
- ендокринні порушення в організмі;
- запальні та інфекційні захворювання сечово-статевої сфери;
- захворювання матки (кіста, міома, ендометріоз);
- патології яєчників (полікістоз);
- вироблення антиспермальних антитіл (імунний фактор безпліддя).
Вторинна безплідність
Жінки з успішними вагітностями і пологами у минулому, які в даний час не можуть зачати і народити дитину, отримують діагноз “вторинна безплідність” або “безпліддя 2 ступеня”. Така форма репродуктивної дисфункції може виникнути з ряду причин:
- Вік. Починаючи з 30 років, відбувається поступове згасання репродуктивної функції жінки. Це пов’язано з виснаженням яєчникового резерву, неблагоприятними змінами в хромосомах яйцекліток, “накопиченням” хронічних захворювань організму.
- Інфекції. Перенесені інфекційно-запальні захворювання можуть призвести до патологічних змін в органах репродуктивної системи.
- Ускладнення після абортів, викиднів, пологів. Пошкодження ендометрію матки можуть порушувати процес імплантації зародкової клітини і призводити до вторинного безпліддя.
- Новоутворення репродуктивної системи. Поліпи, кисти, міоми перешкоджають настанню вагітності або є загрозою для успішного винесення дитини.
- Імунологічна несумісність подружжя. Імунітет жінки може агресивно реагувати на репродуктивні клітини чоловіка, тим самим не дозволяючи зачаттю і настанню вагітності. У цьому випадку йдеться про наявність антиспермальних антитіл.
Діагностика
Як первинне, так і вторинне безпліддя потребує ретельної і всебічної діагностики:
- Консультація гінеколога. На прийомі лікар проводить гінекологічний огляд, збирає дані про раніше перенесені захворювання, уточнює характер менструального циклу жінки.
- Аналізи на інфекції статевої системи. У 80-90% випадків безпліддя розвивається внаслідок запальних захворювань та їх ускладнень. Тому жінці необхідно обов’язково здати аналізи на хламідіоз, мікоплазмоз, уреаплазмоз, цитомегаловірус, герпес, трихомоніаз, токсоплазмоз, гонорею.
- УЗД. Дослідження проводять у 1, 2 і 3 фазі менструального циклу, щоб оцінити стан матки, яєчників та інших органів репродуктивної системи.
- Дослідження гормонів. Жінка здає аналізи на лютеїнізуючий гормон, пролактин, прогестерон, фолікулостимулюючий гормон, естрадіол, а також на тиреотропний гормон, трийодтиронін, тироксин. Лабораторні аналізи допоможуть виявити або виключити ендокринний фактор вторинного безпліддя.
- Гістеросальпінгоскопія або гістеросальпінгографія. Це інструментальні методи діагностики, які дозволяють дослідити прохідність матки і маткових труб за допомогою рентгеноконтрастного речовини.
- Гістероскопія. Процедура, що полягає в вивченні внутрішнього стану матки за допомогою оптичного приладу.
- Лапароскопія. Малоінвазивне діагностичне втручання, що дозволяє візуалізувати внутрішні органи репродуктивної системи жінки за допомогою лапароскопа для точної постановки діагнозу.
Лікування
Тактика терапії первинного та вторинного безпліддя залежить від причин, що перешкоджають зачаттю, виношуванню і народженню дитини. Деякі структурні аномалії та патології репродуктивної системи можна усунути хірургічно. Ендокринні порушення коригують гормональними засобами.
Якщо відновити репродуктивну функцію вищезазначеними методами неможливо, лікар рекомендує скористатися допоміжними репродуктивними технологіями, наприклад, ЕКО. Якщо у жінки відсутні яєчники або матка, то вдаються до донорських програм або сурогатного материнства.
Діагностикою та лікуванням безпліддя усіх форм займаються досвідчені спеціалісти клініки “Айвімед”. Висока технічна оснащеність, використання новітніх підходів до терапії репродуктивної дисфункції у жінок та чоловіків, а також індивідуальний підхід забезпечують високі результати у подоланні первинного та вторинного безпліддя у пацієнтів клініки.