Гомоцистеїн в процесі планування вагітності

Picture of IVMED Експерт
IVMED Експерт

Гомоцистеїн — це амінокислота, яка утворюється в процесі розпаду метіоніну, що надходить в організм людини з білковою їжею (м’ясом, рибою, яйцями, молоком). У нормі ця речовина виробляється в тілі в невеликій кількості, а її надлишок нейтралізується за рахунок фолієвої кислоти і ферментів MTRR, MTHFR та MTR. У разі порушення активності цих ферментів в організмі може утворюватися надлишок гомоцистеїну, який при вагітності здатний викликати проблеми.

Гіпергомоцистеїнемія, що виникає на тлі підвищеного вмісту вищезгаданої амінокислоти в крові, провокує пороки розвитку у плода. Якщо гомоцистеїн вище норми, це загрожує аненцефалією, при якій плід гине, або незарощенням кістковомозкового каналу, що тягне за собою серйозні неврологічні проблеми у дитини.

Крім того, гіпергомоцистеїнемія здатна спровокувати тромбоутворення в кровоносних судинах. Це може привести до генералізованої патології судин у другій половині вагітності, гестозів (нефропатії, преекламсія, екламсіей), гестаційного цукрового діабету.

Гомоцистеїн, що знаходиться вище норми, вважається фактором ризику для аутоімунних процесів і антифосфоліпідного синдрому, які негативно відображаються на виношування дитини. Ця речовина також вільно проникає через плаценту і може нашкодити плоду.

Чому майбутній мамі потрібно здати кров на гомоцистеїн?

Виходячи з існуючих ризиків, жінці, яка хоче в найближчому майбутньому стати мамою, необхідно пройти дослідження на рівень цієї речовини в організмі. Дізнатися при плануванні вагітності, який у вас гомоцистеїн, можна за допомогою аналізів сечі і крові.

У сечі ця речовина має бути відсутня. У крові дорослої людини його не повинно бути більше ніж 15 мкмоль/л (для жінок — до 12 мкмоль/л). Гомоцистеїн при вагітності — до 10 мкмоль/л.

Що робити, якщо у вас гіпергомоцистеїнемія? В першу чергу, підвищений рівень гомоцистеїну повинен підтвердити аналіз, результати якого ваш лікар інтерпретує з урахуванням віку і загального стану організму. Як правило, надлишок даної амінокислоти не пов’язаний з харчуванням, а обумовлений порушеннями активності ферментів MTRR, MTHFR та MTR в зв’язку з генетичними особливостями людини.

Корекція рівня гомоцистеїну при плануванні вагітності передбачає прийом препаратів фолієвої кислоти і вітамінів групи B, які прописує лікар. Дози, режим і тривалість курсу лікування визначаються індивідуально.

Здати кров на гомоцистеїн можна в маніпуляційному кабінеті нашої клініки. На аналіз потрібно приходити вранці натщесерце. За 12 годин до забору крові необхідно утриматися від прийому їжі, алкоголю, куріння, а також обмежити фізичну активність.

З результатами аналізу на гомоцистеїн необхідно звернутися до репродуктолога або акушера-гінеколога, щоб фахівець дав оцінку отриманим даним і при необхідності розробив план корекції гіпергомоцистеїнемії. 

Поділитися статею: 

Записатись на консультацію:

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Більше статей:

Запишіться на консультацію, ми передзвонимо вам та уточнимо деталі

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Наші послуги:

Записатись на консультацію

Ваше ім'я *
Телефон *
Email
Залиште контактні дані, і ми скоро зв'яжемось з вами!
Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Первинна консультація
репродуктолога - Безоплатно!

До 31.08.24 включно. Встигни записатись!

Ваше ім'я *
Телефон *
Email