Міжнародна група вчених під керівництвом професора Хосе Поло створила з клітин шкіри модель людського ембріону. В Університеті Монаша в Мельбурні (Австралія) дослідники успішно перепрограмували фібробласти в тривимірну клітинну структуру iBlastoids, морфологічно і молекулярно аналогічну ембріонам (бластоцистам) людини. Результати експерименту були опубліковані в журналі Nature.
Відкриття стало проривом в сфері досліджень ранніх етапів розвитку людини. Воно дозволяє моделювати і вивчати найбільш ранню стадію вагітності. Це допоможе з’ясувати причини «тихих» викиднів, при яких ембріони не імплантуються в ендометрій матки або ж не розвиваються після імплантації.
За словами професора Поло, модель iBlastoids відкриває можливості для вивчення самих ранніх етапів розвитку людини, в тому числі виникнення вроджених захворювань, впливу токсинів і вірусів на ранньому етапі розвитку бластоцист без необхідності використання людських клітинних структур.
Для створення ембріонів з клітин шкіри була застосована технологія ядерного перепрограмування, яка дозволяє змінити клітинну ідентичність. Структура iBlastoids ідентична бластоцистам людини, при її створенні не використовуються яйцеклітини і сперматозоїди. До того ж, такі «ембріони» мають обмежений потенціал до розвитку.
Завдяки iBlastoids вчені отримують можливість для розробки поліпшених методів ЕКЗ, протоколів генної терапії ембріонів і більш досконалих методів скринінгу нових ліків.