Багато майбутніх мам відмовляються від спорту під час вагітності, боячись нашкодити малюкові. Однак фахівці стверджують, що помірні фізичні навантаження для вагітних корисні, за умови відсутності протипоказань. Щоб точно визначитися з безпечним і корисним видом фізичної активності, майбутній мамі необхідно обов’язково проконсультуватися з акушером-гінекологом.
Спорт при вагітності: в чому його користь?
Фізичні навантаження під час планування вагітності та виношування дитини дозволені здоровим жінкам, у яких вагітність протікає без ускладнень. Малоактивний спосіб життя майбутньої мами не тільки може стати причиною ожиріння, депресії, але й здатний ускладнити перебіг пологів.
Спорт під час вагітності має кілька важливих переваг для здоров’я майбутньої мами та розвитку плоду:
- Поліпшення кровообігу – Фізичні вправи сприяють покращенню кровообігу, що забезпечує кращий доступ кисню до плоду.
- Зниження стресу – Регулярна фізична активність допомагає зменшити рівень стресу та тривоги у вагітної.
- Контроль ваги – Спорт дозволяє підтримувати нормальну масу тіла та запобігає набуттю зайвої ваги, що може спричинити ускладнення під час вагітності.
- Покращення фізичної форми – Підтримка м’язового тонусу важлива для того, щоб вагітна жінка була фізично готова до пологів і швидше відновлювалася після них.
- Зменшення кисневої недостатності в організмі.
Надмірно інтенсивні заняття спортом і підвищені навантаження при вагітності протипоказані. Обов’язково необхідно обговорити можливість занять фітнесом та іншими видами фізичної активності з акушером-гінекологом, що спостерігає жінку.
Спорт під час вагітності: що можна і чого не можна?
Оптимальний час для фізичних навантажень — це кінець I – початок II триместру. До цього часу організм жінки встигає перебудуватися, знижується ризик викидня, а розміри живота не заважають займатися. Відносно спорту на ранніх термінах вагітності необхідно проконсультуватися з акушером-гінекологом.
Майбутнім мамам корисні легкі аеробні навантаження, в тому числі прогулянки на свіжому повітрі, скандинавська ходьба, плавання, йога і фітнес (обов’язково з інструктором). При заняттях спортом під час вагітності необхідно стежити за самопочуттям. Якщо з’явилося запаморочення, нудота, болі, спазм, необхідно відразу ж припинити тренування і якомога швидше звернутися до лікаря.
Вагітним заборонено займатися травмонебезпечними, екстремальними і контактними видами спорту. Якщо на тренуванні є ризик впасти, вдаритися, зіткнутися, то від нього слід відмовитися. При вагітності не можна займатися спортом в умовах перепаду тиску і нестачі кисню. Наприклад, заборонені тренування в горах і пірнання на глибину.
Займаючись спортом під час вагітності, необхідно утримуватися від занять в холодну, спекотну погоду, а також під час дощу (при тренуваннях на свіжому повітрі). Це допоможе уникнути перегрівання та переохолодження організму майбутньої мами.
Правила безпеки під час занять спортом
Не забувайте про основні правила безпеки під час тренувань:
- Не перевантажуйте себе – інтенсивність фізичних навантажень повинна бути помірною. Ви повинні мати змогу спокійно розмовляти під час вправ. Якщо відчуваєте задишку і важко говорити, зменшіть навантаження.
- Якщо до вагітності ви не займалися спортом, не обирайте виснажливі чи надто інтенсивні тренування. Почніть з легких вправ тривалістю 15 хвилин і поступово збільшуйте час та навантаження до комфортного рівня.
- Обов’язково повідомте свого тренера або інструктора про вашу вагітність. Краще скласти індивідуальний план тренувань, який відповідатиме вашому стану.
- Не забувайте пити воду під час тренувань.
- Уникайте тренувань у дуже спекотну погоду.
- Виключіть вправи з високим ризиком травм, такі як верхова їзда, гірські лижі або сноуборд.
- Дайвінг і екстремальні види спорту — не для вас під час вагітності.
- Будьте обережні при виконанні фізичних вправ у гірських місцевостях, де недостатньо кисню.
- Уникайте контактних видів спорту.
- Перш ніж розпочати нові тренування або збільшити навантаження, а також якщо виник дискомфорт, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.
Щоб отримати точну відповідь на питання: «Чи можна займатися спортом при вагітності?», записуйтеся на консультацію акушера-гінеколога в клініку репродукції «Айвімед».