Коротка шийка матки при вагітності

Picture of IVMED Експерт
IVMED Експерт

Однією з найпоширеніших причин невиношування є коротка шийка матки при вагітності. Це патологічний стан, при якому довжина органу менше нормальних показників для конкретного терміну виношування. Він розвивається безсимптомно і виявляється на плановому УЗД.

Причини короткої шийки матки при вагітності

Скорочення розміру шийки виявляється у кожної десятої вагітної жінки. Зазвичай патологію помічають на 15-20 тижні. Вагінальні виділення і болі внизу живота при цьому можуть говорити про загрозу викидня.

Критичною довжиною шийки матки на 20 тижні вважається 3 см. Якщо її довжина до кінця другого триместру становить 2 см, то показано хірургічне втручання.

Серед причин короткої шийки матки при вагітності виділяють:

  • механічні пошкодження, анатомічні вади (вроджені аномалії, травми під час пологів, абортів);
  • гормональні розлади;
  • тиск на істміко-цервікальну зону (при багатоплідній вагітності, багатоводді).

Симптоми короткої шийки матки при вагітності

У 80 % жінок патологія протікає безсимптомно. Однак крім результатів УЗД про недостатню довжину шийки можуть говорити такі ознаки, як:

  • водянисті і кров’янисті виділення з піхви;
  • тягнуть болі внизу живота, які з часом набувають переймоподібний характер;
  • недостатність цервікального каналу, яка може виявитися причиною висхідних генітальних інфекцій, які проводять до ендометриту, хоріоамніоніту тощо.

Коротка шийка матки при вагітності: яке можливе лікування?

Для підтвердження діагнозу проводять гінекологічний огляд, цервікометрію, визначають рівень гормонів. При необхідності жінка проходить консультацію ендокринолога, імунолога, інфекціоніста.

Тактика лікування залежить від терміну виношування, ступеня укорочення шийки матки, наявності/відсутності загрози викидня, а також присутності в анамнезі епізодів звичних викиднів або передчасних пологів.

Всім без винятку вагітним з укороченою шийкою матки рекомендується знизити фізичні навантаження, уникати емоційних потрясінь, забезпечити достатню кількість відпочинку і сну. Жінкам необхідно носити бандаж для підтримки зростаючого живота.

Для зниження тонусу матки можуть призначати спазмолітики і токолітики. При ендокринних розладах, що впливають на стан репродуктивної системи, прописують гормональні препарати.

При необхідності можливе застосування пессарія (акушерського кільця). Його надягають на шийку матки, щоб забезпечити її закриття. Пессарій підбирають індивідуально, виходячи з розмірів органу.

На 14-25 тижні можливе проведення хірургічного втручання під назвою цервікальний серкляж. Воно полягає в накладенні кругового або П-образного шва на шийку матки. Знімають шви після того, як відійдуть навколоплідні води, після початку родової діяльності, на 38 тижні вагітності або при розвитку кровотечі.

При дотриманні лікарських рекомендацій і після адекватного лікування навіть при короткій шийці матки при вагітності вірогідність виношування дитини до 38-40 тижня підвищується.

Акушери-гінекологи клініки «Айвімед» мають великий досвід ведення вагітних, в тому числі із патологією. Лікарі проводять ретельне обстеження і забезпечують профілактичні заходи, щоб жінка виносила і народила здорову дитину.

Поділитися статею: 

Записатись на консультацію:

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Більше статей:

Запишіться на консультацію, ми передзвонимо вам та уточнимо деталі

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Наші послуги:

Записатись на консультацію

Ваше ім'я *
Телефон *
Email
Залиште контактні дані, і ми скоро зв'яжемось з вами!
Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Первинна консультація
репродуктолога - Безоплатно!

До 31.08.24 включно. Встигни записатись!

Ваше ім'я *
Телефон *
Email