Що таке фонові захворювання ендометрію і чим вони загрожують? Чому розвиваються і як їх лікують? Фонові і передракові захворювання супроводжуються гіперпластичними процесами ендометрію, тобто розростанням тканин шляхом їх надлишкового новоутворення. У перспективі вони можуть призвести до раку.
Причини і види фонових і передракових захворювань ендометрію
До фонових процесів відносять залозисту гіперплазію ендометрію, ендометріальні поліпи. Передраковим станом вважається атипова гіперплазія.
Гіперпластичні процеси в ендометрії пов’язані з гормональним дисбалансом в організмі жінки. А саме з підвищеним рівнем естрогену, який впливає на метаболізм клітин ендометрію, стимулює їх зростання.
Гіперестрогенія в різні періоди життя жінки може бути обумовлена різними причинами. У період статевого дозрівання це може бути пов’язано з ановуляторними циклами, обумовленими порушеннями гіпоталамо-гіпофізарної функції.
У репродуктивному періоді порушення вироблення естрогену і гіперплазія ендометрію матки можуть розвиватися внаслідок гіперпролактинемії, психоемоційного стресу, гіпоталамічних порушень, голодування, наявності фолікулярних кіст, стромальної гіперплазії, полікістозу яєчників, відсутності овуляції.
У пре- і постменопаузальному періоді гіперплазія ендометрію може бути обумовлена порушеннями в гіпоталамо-гіпофізарній активності, підвищеною активністю кори надниркових залоз у жінок в постменопаузі.
Як проявляються фонові захворювання ендометрію
Основним симптомом гіперпластичних процесів є маткові кровотечі, а саме рясні менструації і кровотечі, які відбуваються поза менструальним періодом. Їх причиною є порушення процесу відторгнення гіперплазованого ендометрію з ділянками некрозу, розширеними судинами, дистрофічними змінами.
Кровотечі при фонових і передракових захворюваннях ендометрію виникають після затримки чергової менструації, можуть збігатися з місячними або з’являтися між менструаціями. При поліпах ендометрію спостерігаються кровотечі і болі, які мають ниючий або переймоподібний характер.
При діагностиці акушер-гінеколог, в першу чергу, виключає патології з подібною симптоматикою, в тому числі міому матки, синдром полікістозних яєчників, пухлини яєчників, позаматкову вагітність, аденоміоз тощо.
Діагностика та лікування фонових захворювань ендометрію
Схема обстеження пацієнток передбачає гінекологічний огляд, збір і оцінку анамнезу (наявність порушень менструального циклу, безпліддя, пізнє настання менопаузи), ультразвукове обстеження. Для уточнення характеру морфоструктурних змін ендометрію проводиться роздільне діагностичне вишкрібання слизової цервікального каналу і порожнини матки з подальшим гістологічним і цитологічним дослідженням.
Діагностичну цінність вискоблювання підвищує гістероскопія. Під час дослідження лікар може провести прицільне видалення поліпів і гіперплазованих ділянок. За відсутності можливості виконання гістероскопії може проводитися гістеросальпінгографія. Діагностика також включає гормональні дослідження.
Пацієнтки з фоновими і передраковими захворюваннями ендометрію в обов’язковому порядку підлягають диспансерному спостереженню у акушера-гінеколога. Лікувальна тактика визначається морфологічною картиною ендометрію, віком жінки, супутніми соматичними патологіями. Терапевтичні заходи покликані вирішити такі завдання: зупинка кровотечі, відновлення нормальної менструальної функції, профілактика рецидивів.
Записатися на прийом досвідченого акушера-гінеколога можна в клініці «Айвімед».