Синдром затримки росту плода (СЗРП) є однією з поширених причин внутрішньоутробної загибелі дитини. Він також призводить до народження немовлят з дефіцитом маси тіла, а також підвищує ризики захворюваності і смертності серед недоношених дітей.
Що значить затримка росту плода?
Поняття ЗРП пов’язано з уявленням про відповідність маси конкретного плода середньостатистичному показнику на даному терміні вагітності. Частота розвитку такої патології коливається від 5 до 17,6 %.
Затримка росту плода має 3 ступеня тяжкості:
- 1 — відставання в рості на 2 тижні;
- 2 — на 2-4 тижні;
- 3 — більше 4 тижнів.
ЗРП може бути симетричною і асиметричною. Симетрична затримка розвитку спостерігається тоді, коли вага, довжина тіла і окружність голови плода значно нижче норми. Вона обумовлена спадковими, хромосомними патологіями ембріона, інфекційними хворобами матері.
Асиметрична ЗРП супроводжується дефіцитом маси при нормальній довжині тіла і окружності голови. Така затримка росту розвивається у разі плацентарної недостатності, несприятливих внутрішньоутробних умов розвитку плода в 3 триместрі (гіпоксія, метаболічні порушення). Також можлива змішана форма СЗРП.
Чому трапляється затримка росту плода?
Серед причин ЗРП виділяють передумови, безпосередньо пов’язані з особливостями самого плоду:
- хромосомні аномалії;
- спадкові обмінні порушення;
- пренатальні вірусні інфекції (краснуха, токсоплазмоз);
- вроджена гіпофункція щитоподібної залози;
- вплив несприятливих факторів (деякі ліки, радіація) тощо.
Затримка росту плода також може бути обумовлена патологіями плаценти:
- на тлі багатоплідної вагітності;
- при ураженні судин плаценти;
- в разі передлежання плаценти;
- при пізньому гестозі;
- в разі тонкої пуповини, невеликого розміру плаценти;
- при синдромі фето-фетальної трансфузії.
Затримка росту плода до 37 тижнів, як і на іншому терміні, може бути пов’язана із захворюваннями майбутньої матері. Наприклад, з гіпертонією, вадами серця, що супроводжуються недостатністю кровообігу, васкулітом, інфекційними захворюваннями сечостатевої системи. Ризик розвитку СЗРП підвищують інтоксикації (в т. ч. вживання алкоголю, куріння), неякісне харчування жінки, погані соціально-побутові умови проживання.
Діагностика затримки росту плода
Виявити СЗРП дозволяє своєчасно проведене ультразвукове дослідження і допплерометрія. Ретельно зібраний анамнез пацієнтки, регулярне спостереження вагітної, 1 скринінг і всі наступні дозволяють вчасно виявити затримку росту плода.
Тактика лікування заснована на виявлені причини СЗРП. У разі діагностування прееклампсії, цукрового діабету, артеріальної гіпертензії вживаються заходи щодо компенсації цих станів. Якщо затримка росту пов’язана з інфекцією, то проводять відповідне лікування. В цілому терапія спрямована на усунення плацентарної недостатності як основної передумови до затримок росту плода.
Досвідчені акушери-гінекологи клініки «Айвімед» в рамках ведення вагітності ретельно підходять до оцінки динаміки розвитку плода і пропонують ефективні заходи щодо профілактики чи лікування СЗРП.