Нове дослідження японських вчених вивчило вплив електромагнітних хвиль пристроїв з технологією Wi-Fi (мобільних телефонів) на сперму людини.
Кількість мобільних телефонів, що використовується в світі, перевищила число людей на планеті, і очікується, що в найближчі роки вона буде тільки зростати. За минулі роки з’явилося багато побоювань щодо можливої шкоди, яку завдають людині мобільні телефони (стрес, рак мозку, проблеми зі слухом). Деякі з них не підтвердилися.
Однак, в новому японському дослідженні, яке було представлено на конгресі ASPIRE 2019 у травні, було вивчено вплив електромагнітних хвиль від пристроїв, що підтримують технологію Wi-Fi, на чоловічу фертильність. Воно стало першим детальним дослідженням в своїй області.
«Отримані дані вказують на те, що електромагнітні хвилі від портативного маршрутизатора Wi-Fi знижують рухливість і підвищують відсоток нежиттєздатних людських сперматозоїдів», — зазначила Куміко Наката, керівник дослідницького відділу репродуктивної медицини в Науковому центрі Ямашита Шонан Юмі в Японії.
У дослідженні, що проводилося з серпня по листопад 2018 року, взяв участь 51 пацієнт чоловічої статі. У цю групу включили чоловіків, які раніше брали участь в процедурах ЕКЗ, середній вік учасників становив 38,4 роки.
Чоловіків розділили на три групи:
- Контрольна група, чиї зразки сперми піддавалися впливу електромагнітних хвиль від пристроїв з Wi-Fi.
- Група з «захистом», чия сперма була захищена невеликим екраном, який перешкоджав поширенню електромагнітних хвиль Wi-Fi.
- Група «без захисту», чия сперма зазнала впливу електромагнітних хвиль.
Щоб відтворити умови, коли чоловік носить мобільний телефон в кишені брюк, зразки сперми були поміщені поруч з кишеньковим маршрутизатором Wi-Fi і піддавалися впливу електромагнітних хвиль протягом 30 хвилин, 60 хвилин 2 годин і 24 годин. Стан сперми оцінювалося в динаміці з використанням удосконаленої системи аналізу рухливості сперматозоїдів.
Результати показали, що після 30-хвилинного впливу електромагнітних хвиль рівень рухливості сперматозоїдів в контрольній групі і в групі з «захистом» склав 87 %, в той час як в групі «без захисту» — 88 %. Також була виявлена невелика різниця в показниках рухливості в трьох групах через 60 хвилин.
Однак після 2 годин електромагнітного впливу з’явилися великі розбіжності. Рівень рухливості сперматозоїдів в контрольній групі склав 53,3 %, в групі «із захистом» — 44,9 %, в групі «без захисту» — 26,4%.
Через 24 години нежиттєздатних сперматозоїдів в контрольній групі виявилося 8,4 %, в групі « з захистом» — 18,2 %, а в групі «без захисту» значно вище — 23,3 %.
Пані Наката зазначила, що, хоча це конкретне дослідження проводилося протягом короткого періоду часу, вона передбачає, що більша шкода від хвиль Wi-Fi буде спостерігатися при більш тривалому впливі.
«Судячи з результатів цього дослідження, можна припустити, що чим довше вплив, тим вище ризик можливих негативних наслідків для чоловіка», — підкреслила вона.