Наскільки небезпечна функціональна кіста яєчника? Чому вона з’являється, як дає про себе знати, і як її потрібно лікувати? На такі питання акушерам-гінекологам доводиться відповідати досить часто.
Які причини появи функціональної кісти яєчника?
У 30-50 % жінок репродуктивного віку діагностуються такі утворення. Їх появу пов’язують з порушеннями гормонального фону жінки, запальними захворюваннями статевої системи, синдромом полікістозних яєчників, ІПСШ, наслідками абортів або важких вагітностей.
Функціональна кіста яєчника має форму міхура, наповненого рідиною. Вона може бути фолікулярної або лютеїновою. У першому випадку кіста формується внаслідок того, що дозріла яйцеклітина не покинула фолікул (овуляція не відбулася), і він продовжує зростати. У другому випадку причиною появи новоутворення є надмірне накопичення рідини в жовтому тілі.
Функціональна кіста яєчника і її симптоми
Часто невеликі (до 3-4 см) утворення нічим себе не проявляють. Вони ростуть 2-3 місяці, а після схильні спонтанно зникати. Такі новоутворення переважно виявляють на плановому ультразвуковому дослідженні органів малого тазу жінки.
Серед симптомів функціональної кісти яєчника виділяють наступні:
- порушення менструального циклу, затримки менструації;
- мажучі кров’янисті виділення поза менструацією;
- болі при фізичному навантаженні;
- хворобливість статевого акту.
Небезпечними симптомами є різкі болі внизу живота, що супроводжуються позивами до дефекації, сечовипускання, а також нудота, блювання і втрата свідомості. Ці ознаки можуть говорити про розрив кісти і витікання її вмісту в черевну порожнину. Якщо обстеження підтвердить кровотечу через порушення цілісності великої судини яєчників, жінці показана термінова операція.
Різкі, приступоподібні болі внизу живота, що віддають у поперек, нижні кінцівки, які супроводжуються нудотою, блювотою, пітливістю, блідістю шкірного покриву можуть говорити про перекрут кісти. У такому випадку необхідна невідкладна операція.
Утворення великих розмірів можуть стати причиною відсутності бажаної вагітності у жінки. Їх виявляють у ході діагностики і лікування безпліддя.
Лікування функціональної кісти яєчника
Такі утворення передбачають спостереження і, як правило, не потребують хірургічного втручання. У разі перекручення або розриву кісти проводять операцію.
Регулярні профілактичні огляди у гінеколога і УЗД органів малого таза — простий і ефективний метод профілактики та своєчасного виявлення функціональної кісти яєчника. Це дозволяє жінці зберегти здоров’я і добре самопочуття, а також здатність до зачаття і виношування дитини.
Пройти планову або позачергову діагностику у гінеколога жінка може в клініці «Айвімед».