Завдяки розвитку нових методів лікування багатьом пацієнтам вдається перемогти рак. Однак проведена протиракова терапія може вкрай негативно позначитися на фертильності людини. Міжнародна федерація гінекології і акушерства (FIGO) наполягає на тому, що до початку лікування від раку пацієнту необхідно надати інформацію про способи і варіанти збереження фертильності.
Раніше для жінок, яким необхідно було проходити терапію раку, єдиним способом зберегти фертильність було заморожування ембріонів. Однак не всі могли скористатися такою можливістю, наприклад, через відсутність на даний момент у житті партнера або чоловіка.
Розвиток репродуктивних технологій
Сучасні технології репродуктивної медицини дозволяють заморожувати не тільки ембріони, але також яйцеклітини і тканину яєчника. Сьогодні вітрифікація ооцитів визнана золотим стандартом серед методів збереження фертильності у жінок.
Для хворих на рак розроблені спеціальні схеми стимуляції овуляції, що не погіршують стан жінки і дозволяють отримати ооцити задовільної якості.
Шанси стати мамою після пройденого лікування від раку залежать від двох факторів: кількості заморожених ооцитів і віку жінки на момент проведення процедури кріоконсервації. Чим молодше жінка і чим більше було отримано яйцеклітин, тим вище ймовірність успішного запліднення і настання вагітності.
Для хворих, які не мають часу або можливості пройти стимуляцію овуляції для отримання яйцеклітин, а також для дівчаток, які ще не вступили в період статевого дозрівання, пропонують кріконсервацію тканин яєчника.
На думку фахівців FIGO, програми збереження фертильності для онкологічних хворих — це реальна можливість поліпшити якість життя людей, які змогли побороти рак. І необхідно включити консультацію репродуктолога і обговорення питання збереження фертильності в перелік обов’язкових підготовчих етапів до майбутнього лікування від раку.