Захворювання щитоподібної залози (ЩЗ) зустрічаються у жінок в 5-10 разів частіше, ніж у чоловіків, і часто діагностуються у молодому репродуктивному віці. Гіпо- і гіпертиреоз можуть викликати порушення менструального циклу, ановуляцию і безпліддя. Тому майбутнім мамам вкрай важливо дізнатися про стан своєї ЩЗ до планування вагітності.
Крім того, проблеми з цим органом можуть виникати і під час виношування дитини. Так, дисфункції щитоподібної залози при вагітності здатні вплинути і на плід. Вони можуть стати причиною затримок внутрішньоутробного розвитку, прееклампсії, викидня, мертвонародження.
Щитоподібна залоза і безпліддя
Нормальна робота ЩЗ важлива для адекватного фолікулогенезу в яєчниках, настання овуляції, запліднення, функціонування жовтого тіла і розвитку вагітності. Некомпенсований гіпотиреоз може бути причиною хронічної ановуляції, дисфункціональних маткових кровотеч, вторинної гіперпролактинемії. Безпліддя через гіпофункції щитоподібної залози зустрічається у 2-34 % жінок.
Аутоімунний тиреоїдит знижує рівень антімюллерова гормону і може стати причиною зменшення яєчників у об’ємі, що свідчить про зниження оваріального резерву. Крім того, дане порушення в роботі щитоподібної залози впливає і на вагітність, а саме, підвищує ризики зупинки в розвитку і загибелі плоду, самовільних абортів. У жінок з аутоімунним тиреоїдитом показники фолікулогенезу і ембріогенезу знижені, що також погіршує ефективність програм ЕКЗ.
Як досягти вагітності при захворюваннях щитоподібної залози
Сучасні допоміжні репродуктивні технології дозволяють досягти ефективного відновлення репродуктивної функції при гормональних порушеннях. Значний вплив на сприятливий прогноз при використанні ЕКЗ має нормальна робота ЩЗ. Щоб гормони щитоподібної залози не викликали проблем при вагітності, репродуктологи спільно з ендокринологами розробляють план підготовки до ЕКЗ і тактику подальшого спостереження за вагітною.
Хто перебуває в групі ризику по захворюваннях щитоподібної залози
Скринінг на здоров’я ЩЗ рекомендується проходити жінкам:
- старше 30 років;
- з підвищеним ризиком гіпотиреозу;
- з хворобами щитоподібної залози в анамнезі;
- при симптомах зоба і порушень з боку ЩЗ;
- з обтяженим сімейним анамнезом;
- при діабеті 1 типу та інших аутоімунних захворюваннях;
- в разі проживання у регіонах з дефіцитом йоду;
- з морбідним ожирінням;
- при викиднях і передчасних пологах в анамнезі;
- у разі діагнозу безпліддя;
- після перенесеного опромінення голови і шиї тощо.
Фахівці клініки «Айвімед» займаються лікуванням безпліддя, пов’язаного з дисфункціями щитоподібної залози. Щоб дізнатися про методи терапії і ДРТ, які використовуються у клініці, записуйтеся на консультацію.