Цукровий діабет може стати перешкодою на шляху до вагітності і викликати проблеми під час виношування дитини. Це порушення вуглеводного обміну негативно відбивається на репродуктивній функції як жінки, так і чоловіка.
Жіноче безпліддя при цукровому діабеті
Недостатній контроль захворювання в допубертатному періоді може стати причиною синдрому Моріака, одним з проявів якого є первинна аменорея (відсутність менструацій). У менш виражених випадках може спостерігатися пізнє менархе (перша менструація після 15 років) і становлення овуляторного менструального циклу (після 17 років).
У репродуктивному віці декомпенсація цукрового діабету здатна викликати у жінки нормогонадотропну ановуляцію, яка проявляється вторинною аменореєю або опсоменореєю (збільшення менструального циклу до 35 днів і більше). Жіноче безпліддя при цукровому діабеті також може бути обумовлено автоімунним ураженням яєчників.
Гормональна недостатність яєчників у жінок-діабетиків 2 типу близька за своїм механізмом розвитку до синдрому полікістозних яєчників. Яєчники піддаються кістозній дегенерації, на фоні підвищеного вироблення андрогенів виникають вугрі, надмірне оволосіння, жирна себорея.
Метаболічні та ендокринні порушення, що виникають при цукровому діабеті, збільшують ризик розвитку акушерських ускладнень під час вагітності. Серед них: прееклампсія та еклампсія, синдром дисемінованого внутрішньосудинного згортання, важкі форми гестозу, кровотечі в ранньому післяпологовому періоді тощо.
Безпліддя при цукровому діабеті у чоловіків
При порушенні вуглеводного обміну чоловіча фертильність страждає внаслідок зміни гормонального фону, ураження периферичних нервів і кровоносних судин.
Причини безпліддя при цукровому діабеті у чоловіків зводяться до наступного:
- Погіршення якості сперми
Діабет і безпліддя безпосередньо пов’язані, оскільки у діабетиків виявляється більша кількість сперматозоїдів з фрагментацією ДНК, які непридатні для запліднення яйцеклітини. Крім того, на фоні порушень вуглеводного обміну у чоловіків часто розвивається гіпогонадизм, який також негативно відбивається на якості сперми.
- Ретроградна еякуляція
Поразка периферичних нервів при цукровому діабеті є однією з причин безпліддя, оскільки порушує моторику сім’явиносних протоків і сечового міхура. Через зниження тонусу сфінктера під час еякуляції сперма закидається в сечовий міхур чоловіка.
- Васкулогенна еректильна дисфункція
При діабеті змінюється згортання крові, порушується мікроциркуляція, відбувається закупорка судин атеросклеротичними бляшками. Порушується кровонаповнення статевого члена, погіршується ерекція. Статевий акт і, відповідно, зачаття стають неможливими.
Діабет може викликати безпліддя у жінки і у чоловіка. Людям, які схильні до розвитку такого захворювання, необхідно бути більш уважними до свого здоров’я. А парам, в яких один або обидва страждають від діабету, необхідно більш ретельно підходити до планування вагітності і обов’язково консультуватися не тільки з гінекологом, але також з андрологом, репродуктологом, ендокринологом.