Вірус папіломи людини (ВПЛ) — це група вірусів, що об’єднує в собі більше 150 типів. Деякі типи ВПЛ можуть викликати рак шийки матки. Для того, щоб захистити жінок від такої небезпечної хвороби, вчені розробили вакцини від вірусу папіломи людини. У 137 країнах така вакцина зареєстрована і застосовується, в 70 країнах вона включена до державних програм з імунізації населення.
Чи викликає щеплення безпліддя?
У 2018 року американка Гейл ДеЛонг, професор економіки і фінансів, яка виступає проти вакцинації, опублікувала в журналі Journal of Toxicology and Environmental Health статтю. У ній авторка написала про щеплення, що викликають безпліддя.
Гейл ДеЛонг стверджувала, що серед 8 млн. щеплених американок у віці 25-29 років тільки 35 % змогли стати матерями. У той час як у 60 % не щеплених жінок наступала вагітність. Авторка статті припустила, що це пов’язано з вмістом в вакцинах від ВПЛ алюмінію, який може пошкоджувати яєчники і викликати порушення менструального циклу.
Вчені всього світу обрушилися з критикою на Гейл ДеЛонг. І через 1,5 роки стаття була відкликана з журналу через недоліки в підборі даних для аналізу і помилки в статистичних підрахунках.
Які щеплення викликають безпліддя?
Для вакцинації від ВПЛ використовуються препарати «Гардасил» і «Церварікс», які пройшли клінічні випробування і дозволені до застосування в багатьох країнах. Немає жодного епідеміологічного дослідження, що виявило б зв’язок між безпліддям і вакцинацією проти вірусу папіломи людини.
Вакцина містить в своєму складі високоочищені вірусоподібні частки. Після того, як вони вводяться в організм, імунна система виробляє імунітет, який при повторному контакті з ВПЛ знищує вірус. Припущення про те, що щеплення викликають безпліддя, вважається безпідставним. Вакцина ніяк не впливає на репродуктивну систему жінки, тому не викликає проблем з настанням вагітності.
Крім первинної профілактики раку шийки матки за допомогою вакцинації від ВПЛ, важливо проводити і вторинну профілактику. А саме, жінкам, які не прищеплювалися від ВПЛ, щороку слід здавати PAP-тест. Це дослідження допомагає вчасно виявити передракові захворювання — цервікальну дисплазію, і приступити до її лікування на ранній стадії, щоб не допустити розвитку раку шийки матки.
На сьогоднішній день не існує жодного епідеміологічного дослідження, яке показало б зв’язок між порушенням фертильності і вакцинацією від ВПЛ. У той час, як деякі люди все ще шукають відповідь на питання «Які щеплення викликають безпліддя?», Всесвітня організація охорони здоров’я в 2019 році вперше включила відмову від вакцинації в список 10 глобальних загроз здоров’ю.