Для пари, яка подолала безпліддя, підготовка до народження малюка є найприємнішим і дуже хвилюючим моментом. І в цей час у подружжя може виникнути питання: що краще після ЕКЗ — кесарів розтин або природні пологи?
Кожен випадок вагітності та пологів унікальний. Навіть у однієї і тієї ж жінки період виношування дитини може протікати по-різному. В цілому, вагітність після ЕКЗ проходить так само, як і після природного зачаття. Але вона має свої особливості, які пов’язані з причинами безпліддя у пари. Наприклад, вік подружжя, наявність «жіночого» або «чоловічого» фактора, присутність у майбутньої мами хронічних захворювань тощо.
ЕКЗ і пологи
Вагітність, що наступила в результаті екстракорпорального запліднення, не є прямим показанням до кесаревого розтину. Те, як будуть проходити пологи після ЕКЗ, залежить від ряду факторів:
- Вік жінки 35 років і її загальний стан здоров’я. Як правило, до такого віку у жінки «накопичуються» ті чи інших хронічні захворювання, які можуть ускладнювати вагітність і змушувати акушерів-гінекологів вдаватися до кесаревого розтину. Наприклад, при наявності гіпертензії або захворювань нирок у вагітної може розвинутися гестоз, який загрожує відшаруванням плаценти, кровотечами і може стати показанням до екстреного кесаревого розтину.
- Трубно-перитонеальний фактор безпліддя. Пологи після ЕКЗ в цьому випадку, як правило, проходять природним шляхом — дитина виходить через родові шляхи жінки.
- Чоловічий фактор безпліддя. Якщо ЕКЗ проводилося з метою подолання чоловічого фактора, а жінка повністю здорова, і виношування дитини відбувається без будь-яких ускладнень, то пологи зазвичай проходять без кесаревого розтину.
- Кількість плодів. Під час ЕКЗ в порожнину матки жінки переносять 1 або 2 ембріона. Якщо два ембріона успішно імплантуються, то настає вагітність двійнею. В цьому випадку зростають ризики для вагітної і для плодів, і може знадобитися кесарів розтин під час пологів.
Кесарів або природні пологи після ЕКЗ?
Тактику при пологах визначає лікар, який спостерігає жінку під час вагітності. Це може бути той же фахівець, який проводив лікування безпліддя у пари.
Природні пологи після ЕКЗ можуть рекомендуватися молодим жінкам з хорошим здоров’ям, у яких вагітність не наступала внаслідок проблем в організмі партнера. Також обійтися без кесарева можна у разі фізіологічних причин безпліддя, наприклад, непрохідності маткових труб.
Як ви будете народжувати, краще попередньо обговорити з лікарем, що спостерігає вас. Щоб пологи після ЕКЗ були легкими і пройшли без ускладнень, потрібно прислухатися до рекомендацій акушера-гінеколога. Досвідчений лікар не тільки своєчасно діагностує патології та буде вживати заходи профілактики ускладнень під час вагітності, надасть лікарські рекомендації, а й психологічно підготує майбутню маму до такої важливої події в житті сім’ї.
Репродуктологи акушери-гінекологи приймають в клініці «Айвімед». Ви можете обговорити з досвідченими фахівцями перспективи програми ЕКЗ і майбутні пологи.