Прогестерон або прогестаційний стероїдний кетон, забезпечує успішне зачаття, впливає на процес імплантації ембріона в слизову оболонку матки і розвиток вагітності. Гормон виробляє кора надниркових залоз, жовте тіло яєчників та плацента.
При вагітності плацента стає основним джерелом продукування прогестерону. У першому триместрі його рівень становить 80-140 нмоль/літр, у другому — 1900-8200 нмоль/літр, до третього він досягає 6500-23000 нмоль / літр. У процесі фізіологічного перебігу вагітності спостерігається період природного зниження рівня даного гормону. Він припадає на 6-9 тижні, в цей час зростає ризик викидня.
Яка роль прогестерону в організмі у вагітних жінок?
Гормон вважається фактором ризику для розвитку набрякового синдрому і гестозу. Також він володіє глюкокортикоїдною активністю і впливає на вуглеводний обмін.
Підвищений прогестерон посилює утворення глюкози з невуглеводних джерел і збільшує толерантність організму майбутньої матері до інсуліну. Це стає стресом для β-клітин підшлункової залози і може призводити до гестаційного діабету у жінки.
Прогестерон здатен стати фактором розвитку внутрішньо печінкового холестазу (порушення пасажу жовчі в дванадцятипалу кишку). При закупорці жовчовивідних канальців і проток жовч починає надходити в навколишні тканини і може відбуватися загибель гепатоцитів (клітин печінки).
Разом з цим, гормон забезпечує нормальний розвиток і підтримку вагітності. Прогестерон використовують для профілактики і лікування загрози аборту у пацієнток з недостатністю жовтого тіла. Він відповідає за спроможність і нормальну «замикаючу» функцію шийки матки. Прогестерон можуть призначати при вагітності, що настала в результаті застосування допоміжних репродуктивних технологій.
Детальніше про норми гормону і його ролі в організмі майбутньої матері можна дізнатися на консультації акушера-гінеколога в клініці «Айвімед».