Екстракорпоральне запліднення — ефективний метод лікування безпліддя, який успішно використовується у всьому світі протягом останніх 40 років. За цей час технологія вивчалася і удосконалювалася. Були розроблені і впроваджені в практику ICSI, IMSI, PICSI, хетчинг ембріонів, преімплантаційна генетична діагностика і інші методики, які дозволяють досягати вагітності в безнадійних, на перший погляд, клінічних випадках.
Проте, існує безліч міфів про ЕКЗ, через які тисячі пар відмовляються від такого безпечного і ефективного методу лікування. Тому фахівці в галузі репродуктивної медицини не втомлюються спростовувати подібні помилкові твердження.
Найбільш поширені міфи про ЕКЗ
Процедура шкодить здоров’ю жінки
Деякі вважають, що ЕКЗ виснажує запас яйцеклітин або викликає онкологічні захворювання. Насправді, під час програми індивідуально підбираються медикаменти і їх дозування, лікар ретельно контролює стан жінки, тому ризик ускладнень мінімальний.
Що стосується виснаження оваріального резерву, то цей міф про ЕКЗ також не має під собою підґрунтя. Під час медикаментозної стимуляції овуляції замість 1 яйцеклітини дозрівають 10-12 і більше з тих, які вже вступили в ріст в черговому циклі. Без стимуляції дозріє тільки одна, а інші загинуть.
Деякі вважають, що ймовірність раку після ЕКЗ зростає. Насправді, немає наукових доказів такого твердження.
Діти, народжені після ЕКЗ, відстають у розвитку
Цей міф спростовують багаторічні спостереження за малюками, народженими в результаті застосування екстракорпорального запліднення. Діти після ЕКЗ не поступаються одноліткам в розумовому і фізичному розвитку.
Крім того, завдяки преімплантаційній генетичній діагностиці, яку можливо провести тільки під час програми ЕКЗ, виключається ризик генетичних захворювань і аномалій у майбутньої дитини.
ЕКЗ болісне, під час вагітності та пологів можуть бути ускладнення
Протягом програми екстракорпорального запліднення є кілька моментів, які можуть викликати дискомфорт. По-перше, це ін’єкції, які жінка приймає під час стимуляції овуляції. Вони переносяться так само, як і будь-які інші уколи.
По-друге, це процедура пункції фолікулів, яка проводиться для забору дозрілих яйцеклітин. Під час пункції пацієнтка перебуває під наркозом, після пробудження і відпочинку в палаті протягом 2-3 годин жінка може повертатися до звичного способу життя. Третій момент, з яким може бути пов’язаний дискомфорт, це ембріотрансфер. Перенесення ембріона в матку не викликає болю, тому проводиться без анестезії.
Твердження, що після процедури завжди народжуються двійні, також є міфом про ЕКЗ. Сьогодні жінці переносять 1-2 ембріона, причому, за бажанням пари можуть повести редукцію другого ембріона.
Деякі впевнені, що після ЕКЗ пологи проходять обов’язково з кесаревим розтином. Насправді спосіб проведення пологів акушер-гінеколог визначає індивідуально. Якщо немає показань, то після ЕКЗ жінка може народжувати природним шляхом.
Якщо у вас залишилися питання до репродуктолога, записуйтеся на консультацію в клініку «Айвімед».