У 40 % випадків безпліддя виявляється його ендокринна форма. Гормональний дисбаланс у жінок призводить до порушення процесу овуляції. У чоловіків проблеми з гормонами ведуть до погіршення якості сперми. В результаті пара відчуває труднощі із зачаттям дитини.
Про ендокринну форму безпліддя, окрім відсутності бажаної вагітності у жінки, можуть говорити такі симптоми:
- зміна характеру менструації (припинення місячних, затримки в кілька місяців, рясні менструальні кровотечі);
- акне на обличчі й тілі;
- надмірна вага, ожиріння;
- виділення молока з молочних залоз (поза періодом лактації);
- випадання волосся на голові або надмірний ріст волосся на обличчі і тілі;
- болі внизу живота і в попереку;
- часті цистити;
- нехарактерні виділення зі статевих шляхів.
Гормони і безпліддя у жінок
При появі подібних симптомів, навіть якщо пара не планує в найближчому майбутньому вагітність, необхідно звернутися до лікаря — гінеколога, ендокринолога. Виявивши проблему на ранньому терміні, можна привести до норми гормони і виключити ендокринні фактори, що впливають на безпліддя. Тоді жінка буде здорова і зможе уникнути проблем із зачаттям при плануванні дитини.
Які гормони здають при підозрі на безплідність:
- Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ). Відповідає за ріст фолікулів в яєчниках і зростання ендометрію в матці. Як підвищення, так і зниження гормону може стати причиною безпліддя у жінок.
- Лютеїнізуючий гормон (ЛГ). Впливає на процес дозрівання фолікула в яєчниках, грає важливу роль в процесі овуляції і утворення жовтого тіла. При безплідді гормон може виявитися як на підвищеному, так і на зниженому рівні.
Пролактин. Відповідає за процес лактації (виділення грудного молока) після пологів. Високий рівень цього гормону у жінок (якщо вони в цей час не годують грудьми дитину) призводить до безпліддя. - Естрадіол. Цей гормон впливає на розвиток яйцеклітини. Низький рівень естрадіолу значно знижує шанси на настання вагітності.
- Прогестерон. Цей гормон виробляє жовте тіло, при коливаннях його рівня в більшу або меншу сторону виникають труднощі із зачаттям.
Якщо гінеколог або ендокринолог підозрює у жінки ендокринне безпліддя, він дає рекомендації щодо того, які гормони необхідно здати. В який день менструального циклу потрібно здавати той чи інший аналіз, длікар розповість на прийомі.
Гормони при чоловічому безплідді
У чоловіків ендокринні чинники, що знижують якість сперми і ускладнюють настання вагітності у партнерки, включають в себе:
- зниження рівня чоловічих статевих гормонів (вікове або патологічне);
- підвищення рівня жіночих статевих гормонів в організмі чоловіка, в т. ч. підвищений пролактин;
- хвороби щитоподібної залози;
- цукровий діабет;
- захворювання гіпоталамуса, гіпофіза.
Андролог, ендокринолог визначають, які гормони здати чоловікові при безплідді. Зазвичай лікар дає направлення на гормональні дослідження, якщо виявляє відхилення у спермограмі, гіпоплазію яєчок зі зміною їх консистенції і т. ін.
І жінка, і чоловік повинні бути уважними до свого здоров’я, щоб виключити в майбутньому ендокринне безпліддя. Тому огляди у ендокринолога, гінеколога, андролога повинні бути регулярними.