Кожна десята пара, яка має труднощі із зачаттям дитини, отримує діагноз «ідіопатичне безпліддя» або «безпліддя неясного ґенезу». Це ситуація, коли обидва партнери здорові, і вагітність не настає з невідомої причини. Фахівці в області психології називають такий стан функціональним (психогенним) безпліддям.
У чому причина цієї проблеми?
В основі функціонального безпліддя, як у жінок, так і у чоловіків, лежать психологічні причини. Сильні переживання і хронічні стреси можуть стати перешкодою для настання вагітності.
У стресових ситуаціях і в психологічно пригніченому стані в організмі відбуваються порушення в регуляторній діяльності нервової системи. Це веде до короткочасних гормональних збоїв, а також до функціональних змін в роботі яєчників, стані шийки матки і маткових труб. І все це негативно відбивається на фертильності.
Серед причин функціонального безпліддя у жінок виділяють 3 основні групи:
- Бажання завагітніти, попри все, яке саме по собі є стресом, оскільки викликає емоційну напругу.
- Психологічний стан напередодні прийняття рішення завести дитину (хронічна втома, емоційне вигорання, тривалі негативні емоційні стани, фізіологічний стрес внаслідок зміни способу життя, дієти тощо).
- Страхи, пов’язані з вагітністю та народженням дитини (страх дискомфорту під час вагітності, ускладнень, страх залишитися без роботи і просування по кар’єрних сходах, порушення особистих планів, стереотип, що дитина це тягар тощо).
Як боротися з функціональним безпліддям?
Якщо обидва із подружжя здорові, але спроби зачати дитину залишаються безуспішними, необхідно звернутися за допомогою до психотерапевта або клінічного психолога. Психологічна підтримка вкрай важлива як під час спроб завагітніти природним шляхом, так і при вступі до програми ЕКЗ. Стійкий психічний стан і сприятливий емоційний фон підвищують ймовірність настання бажаної вагітності.