БЕЗОПЛАТНЕ
ЕКЗ від НСЗУ

ГАРЯЧА ЛІНІЯ
0 800 351 491

БЕЗОПЛАТНЕ
ЕКЗ від НСЗУ

ГАРЯЧА ЛІНІЯ
0 800 351 491

Дисплазія шийки матки

Picture of IVMED Експерт
IVMED Експерт
Зміст

Що таке дисплазія шийки матки?

Дисплазія шийки матки – це патологічні зміни, що виникають у клітинах епітелію шийки матки та характеризуються порушенням їхнього процесу дозрівання. Внаслідок структурних змін клітини епітелію стають атиповими, тобто нехарактерними за формою, розмірами або іншими морфологічними ознаками. Безконтрольний перебіг хвороби загрожує розвитком онкології: запобігти цьому зможе своєчасна діагностика.

Як стверджує Всесвітня організація охорони здоров’я, дисплазія шийки матки вражає кожну четверту жінку репродуктивного віку. Захворювання не завжди викликає явні симптоми, тому жінки можуть не здогадуватися про проблему аж до проведення медичних оглядів. За відсутності лікування патологія здатна прогресувати: від легкого до помірного та тяжкого ступенів. 

Дисплазія матки: це небезпечно?

Дисплазія шийки матки вважається передраковим станом, а ключовою небезпекою є саме її прихований перебіг. Зазвичай перехід між стадіями займає від 1 до 3 років, у деяких випадках хвороба не прогресує до 10. Найбільш тривожними лікарі визначають ураження базального шару, який забезпечує оновлення епітелію.

Швидкість розвитку дисплазії залежить від супутніх факторів, зокрема віку пацієнтки, гормонального фону, наявності чи відсутності хронічних захворювань та шкідливих звичок. Попередити виникнення раку шийки матки допоможуть регулярні профілактичні огляди у гінеколога.

Основні стадії дисплазії шийки матки

Залежно від рівня ураження шару епітелію, виділяють три ступені дисплазії шийки матки.

·  Легка дисплазія (CIN I): ранній етап, на якому патологічні зміни розвиваються на поверхні шийки матки, вражаючи лише третину епітелію. Ризик прогресування не перевищує 10-15%. Пацієнткам, яким діагностовано легку дисплазію, рекомендовано проходити контроль у лікаря-гінеколога кожні півроку.

·  Помірна дисплазія (CIN IІ): ураження середнього ступеня, що охоплює  дві третини товщини епітелію. Ймовірність розвитку хвороби складає 20-30%, тож медогляд у гінеколога необхідний кожні три місяці.

·  Тяжка дисплазія (CIN IІІ): епітелій уражено по всій площині, ризик прогресування становить 30-50%. Розпочати лікування слід негайно, аби уникнути розвитку раку.

Причини виникнення дисплазії шийки матки

Виникненню та розвитку дисплазії шийки матки сприяє інфікування вірусом папіломи людини, а саме високоонкогенними підтипами 16 та 18. ВПЛ нараховує більше 150 різновидів і є дуже розповсюдженим серед молоді репродуктивного віку: зараження відбувається під час статевих актів або при контакті слизової оболонки здорової людини та носія вірусу. Зауважимо, що презервативи знижують ризик зараження, проте не є стовідсотковою гарантією.

Вірус папіломи людини не виліковується. За статистикою, майже 70% населення є носіями збудника без клінічних проявів захворювання. Однак здоровий організм, за наявності сильного імунітету, здатен самостійно придушити вірус навіть за 1-2 роки після інфікування. У цьому випадку патологічний процес не розвивається.

Основні фактори ризику

Інші можливі причини виникнення дисплазії шийки матки:

·  ранній початок статевого життя (до 16-18 років);

·  велика кількість статевих партнерів;

·  хронічні інфекційні захворювання статевої системи;

·  рання перша вагітність (до 20 років), часті аборти;

·  рак шийки матки в сімейному анамнезі;

·  травматизація шийки матки;

·  зловживання прийомом оральних контрацептивів;

·  ослаблений імунітет, стрес, куріння та інші шкідливі звички;

·  відмова від профілактичних візитів до гінеколога.

Як впливають віруси та інфекції на розвиток хвороби?

Типи вірусу папіломи людини розмежовують за принципом низького та високого ризику, залежно від їхнього потенціалу викликати онкологічні захворювання. Тривалі персистування онкогенних штамів ВПЛ-16 та ВПЛ-18 призводять до дисплазії шийки матки, вражаючи клітини середнього та базального шарів епітелію. Агресивнішому розвитку патології сприяє наявність супутніх інфекцій, особливо тих, що передаються статевим шляхом (хламідіозу, мікоплазмозу чи уреаплазмозу). Вони ослаблюють захисні сили організму, сприяють розвитку вірусних інфекцій, таких як ВПЛ.

Але варто пам’ятати, що наявність в організмі високоонкогенних штамів  папіломавірусу – це ще не вирок. Своєчасне звернення до кваліфікованих спеціалістів, систематичний нагляд та правильно визначена терапія дозволять не допустити більш небезпечних клінічних проявів.

Ознаки та симптоми дисплазії шийки матки

Досить часто дисплазія шийки матки протікає безсимптомно. Жінка може не відчувати жодних змін і навіть не підозрювати про агресивні процеси, які вже тривалий час протікають в організмі. Тому регулярні профілактичні огляди – фактично єдиний шанс на раннє діагностування патології.

Але в деяких випадках можлива поява симптомів, які потребують негайної консультації з лікарем-гінекологом.

Як зрозуміти, що це дисплазія матки?

Що таке дисплазія матки можна визначити за наступними ознаками:

·  незвичні вагінальні виділення (наприклад, водянисті або з неприємним запахом);

·  рясні виділення під час менструації, порушення менструального циклу;

·  дискомфортні відчуття, печіння, свербіж, біль під час та після статевого акту;

·  незначні кров’янисті виділення після статевого акту;

·  тягнучі болі внизу живота.

Вказані ознаки дисплазії шийки матки сигналізують про супутні статеві інфекції та наявність запального процесу.

Як діагностують дисплазію шийки матки?

Діагностика дисплазії вимагає комплексного підходу, аби гінеколог міг з точністю визначити стадію, ступінь тяжкості, площу та локалізацію ураженої ділянки шийки матки. Щоб отримати повну та детальну картину захворювання, фахівці використовують одразу декілька методів обстеження.

Основні методи діагностики

МетодОписЧастота проведенняІнформативність
ПАП-тестТест Папаніколау, найпоширеніший метод діагностики.Здійснюється шляхом взяття мазка із цервікального каналу на цитологічне дослідження. Він дозволяє виявити аномалії у клітинах шийки матки та визначити, чи є ймовірність наявності дисплазії.1 раз на рік85-90%
КольпоскопіяВізуальне дослідження.Під час процедури лікар оглядає шийку матки за допомогою спеціального приладу – кольпоскопа. Це дозволяє побачити навіть мінімальні зміни на поверхні шийки матки.За показаннями75-85%
ВПЛ-тестуванняТест на виявлення вірусу папіломи людини.Забір біоматеріалу здійснюється з цервікального каналу за допомогою спеціальної щіточки та обертальних рухів.1 раз на 2 роки95-98%
БіопсіяЯкщо в результаті ПАП-тестів або кольпоскопії виявлено підозрілі зміни, лікар може провести біопсію, щоб отримати зразок тканини для гістологічного дослідження.При підозрі на CIN II-III98-99%

Які аналізи необхідно здати?

Для повноцінної діагностики знадобляться:

·  цитологічне дослідження (ПАП-тест);

·  тест на ВПЛ з визначенням типу вірусу;

·  біопсія (при підозрі на помірну та тяжку дисплазію);

·  розширена кольпоскопія;

·  загальний аналіз крові;

·  аналізи на інфекції, що передаються статевим шляхом;

·  імунологічне обстеження (за показаннями).

Лікування дисплазії шийки матки

Тактика лікування при дисплазії шийки матки визначається лікарем індивідуально, з урахуванням ступеня змін клітин, наявності симптомів, а також віку та стану здоров’я пацієнтки, її планів щодо майбутньої вагітності.

Консервативні методи лікування

Консервативні методи лікування зазвичай використовуються на ранніх стадіях захворювання, зокрема при легкій дисплазії, коли зміни у клітинах поверхневого шару шийки матки мінімальні. Медикаментозна терапія передбачає прийом препаратів, які зупиняють поділ патологічних клітин. Це можуть бути противірусні препарати (борються з ВПЛ), імуномодулюючі препарати (для зміцнення імунної системи), вітамінотерапія (А, Е, С), місцеве протизапальне лікування. Консервативна терапія включає також ліки, що сприяють стабілізації гормонального фону, антиоксиданти та препарати для відновлення мікрофлори.

Хірургічні методи: коли потрібні?

Якщо хвороба швидко прогресує, а консервативне лікування не дає результатів протягом 6 місяців, пацієнткам призначають хірургічне лікування. До них належить кріодеструкція, лазерна вапоризація, радіохвильове лікування дисплазії тощо. Хірургічні методи актуальні при тяжкій дисплазії, а також у поєднанні з іншими патологіями шийки матки.

Профілактика дисплазії шийки матки

Загальні рекомендації лікарів

Для профілактики дисплазії шийки матки лікарі рекомендують наступне:

·  здійснювати регулярні профілактичні огляди у гінеколога;

·  вакцинуватися проти вірусу папіломи людини (вакцинація до початку статевої активності допомагає захиститися від ВПЛ-16 та ВПЛ-18; але ефективною буде і вакцинація, проведена у дорослому віці, якщо цього не зробили до початку статевого життя);

·  використовувати презервативи під час статевих контактів;

·  зміцнення імунної системи (здорове харчування, помірна фізична активність, достатній та якісний відпочинок);

·  лікувати будь-які інфекції статевих шляхів, включаючи ВПЛ, хламідіоз, герпес та інші;

·  покращити гігієну статевих органів та використовувати засоби, які не порушують природний баланс мікрофлори піхви;

·  відмовитися від куріння та алкоголю;

·  здійснювати контроль за здоров’ям партнерів, щоб мінімізувати ризики передачі інфекцій.

Як запобігти дисплазії: поради для жінок

Для профілактики дисплазії шийки матки важливо дотримуватися здорового способу життя. Радимо запланувати не менше 30 хвилин регулярної фізичної активності щоденно: це можуть бути йога, плавання або незначні кардіонавантаження, які покращать кровообіг та загальне самопочуття. Корисним стане проаналізувати харчові звички, попрацювати над збалансованим раціоном і відмовитися від необдуманих стихійних перекусів. Убезпечити себе допоможе контроль стресу та відпочинку, адже хронічні стресові стани суттєво ослаблюють імунітет. Практикуйте релаксацію, чітко дотримуйтесь режиму сну, знаходьте час на улюблені хобі. І головне, не займайтеся самолікуванням та при перших тривожних симптомах звертайтеся до лікаря. Саме регулярні огляди у гінеколога допомагають виявити й подолати проблеми ще на ранніх стадіях.

Поширені запитання

Що таке дисплазія матки і як її вилікувати?

Дисплазія матки – це патологічні зміни у структурі клітин епітелію шийки матки, які можуть бути передраковими. Лікування призначається в індивідуальному порядку та залежить від ступеня ураження, може включати спостереження, медикаментозну терапію або хірургічні процедури. При своєчасному зверненні є шанс успішно вилікувати патологію.

Чи може дисплазія перерости у рак шийки матки?

Ризик трансформації існує, особливо коли пацієнтка ігнорує обов’язкові профілактичні медогляди. Втім, діагностика на ранніх стадіях та цілковите дотримання рекомендацій лікаря здатні знизити цей ризик на 95%.

Як швидко прогресує дисплазія шийки матки?

Дисплазія здатна прогресувати протягом кількох років – у середньому від 2 до 5. Все залежить від імунної системи пацієнтки, наявності ВПЛ та додаткових факторів ризику. Завдяки своєчасному діагностуванню та терапії, розвиток дисплазії можна значно уповільнити або зупинити.

Запис на консультацію до лікаря

Як отримати професійну допомогу?

Якщо ви підозрюєте у себе дисплазію шийки матки або бажаєте пройти профілактичне обстеження, радимо якнайшвидше звернутися за консультацією до лікаря-гінеколога. Запишіться на прийом у спеціалізованій клініці, наприклад, «Айвімед» у Києві.

Підготуйте результати попередніх обстежень, якщо вони були – це допоможе фахівцеві краще дослідити історію вашого здоров’я. Чітко дотримуйтесь вказівок лікаря, що стосуються діагностичних досліджень та індивідуального плану лікування. Не пропускайте контрольні огляди, повідомляйте про зміни у самопочутті. У разі своєчасного та адекватного лікування пацієнтки з дисплазією шийки матки мають високі шанси на одужання.

Поділитися статею: 

Записатись на консультацію:

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Натискаючи, Ви приймаєте умови
“Згоди на збір та обробку персональних даних”

Більше статей:

Запишіться на консультацію, ми передзвонимо вам та уточнимо деталі

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Записатись на консультацію

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Натискаючи, Ви приймаєте умови
“Згоди на збір та обробку персональних даних”

Залиште контактні дані, і ми скоро зв'яжемось з вами, аби погодити лікаря, час, та дату запису
Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Первинна консультація
репродуктолога — зі знижкою 50%

До 28.02.25 включно. Встигни записатись!

Ваше ім'я *
Телефон *
Email