Здоров’я і благополуччя дитини залежить від того, наскільки ретельно майбутні батьки підходять до планування вагітності. Почати необхідно з консультації фахівця. Жінки можуть звернутися до гінеколога, чоловіки — до уролога або андролога. Також існує фахівець, який займається питаннями як жіночого, так і чоловічого репродуктивного здоров’я — репродуктолог.
Які аналізи здають при плануванні вагітності?
Список необхідних досліджень для жінки і для чоловіка лікар визначає індивідуально. Які потрібно здати аналізи при плануванні вагітності, залежить від віку і стану здоров’я кожного з подружжя. Існує перелік обов’язкових досліджень, при необхідності лікар може направити пару на додаткові тести.
Які аналізи потрібно здати жінці при плануванні вагітності
- репродуктивна панель гормонів (визначається рівень статевих гормонів і гормонів щитоподібної залози);
- мазок на флору (не тільки виявляє патогенну мікрофлору, якщо вона присутня, але і може розповісти про стан слизової оболонки матки);
- мазок на цитологію (pap test, служить для визначення наявності змінених клітин, які можуть перетворитися в новоутворення);
- аналіз на TORCH-інфекції (це група інфекцій, небезпечних для вагітних і здатних привести до пороків розвитку плода);
- дослідження на ІПСШ (такі хвороби можуть викликати проблеми при виношуванні дитини);
- визначення рівня глюкози в крові (дозволяє виявити діабет і інші порушення вуглеводного обміну);
- коагулограма (показує швидкість згортання крові).
Додатково може рекомендуватися генетичне дослідження, якщо в анамнезі були викидні, або в родині жінки є родичі з генетичними відхиленнями. Крім цього можуть давати направлення на визначення антитіл до гонадотропіну, фосфоліпідів (щоб виключити антисфосфоліпідний синдром, який загрожує викиднями, пороками розвитку і загибеллю плоду). А також можуть знадобитися дослідження для виявлення вовчакового коагулянту та інших факторів невиношування плоду.
Які аналізи при плануванні вагітності здає чоловік
- спермограма (показує кількісний і якісний склад еякуляту);
- дослідження на ІПСШ (можуть бути причиною хронічних запальних процесів в сечостатевій системі, що призводить до безпліддя).
Додатково чоловікові можуть знадобитися гормональні, генетичні дослідження і MAR-тест (показує наявність антиспермальних антитіл), якщо пара має труднощі із зачаттям дитини.
Обом майбутнім батькам важливо зробити наступні аналізи при плануванні вагітності:
- загальний аналіз сечі (показує, чи добре працюють нирки);
- загальний аналіз крові (допоможе дізнатися, чи є в організмі інфекції і запальні процеси);
- аналіз крові біохімічний (допомагає оцінити роботу внутрішніх органів — серця, печінки, нирок);
- дослідження на ВІЛ, гепатит B і C, сифіліс;
- тест на групу і резус-фактор крові (показує сумісність крові батьків).
Окрім аналізів при плануванні вагітності подружжю потрібно пройти флюорографію грудної клітини, а жінці — УЗД органів малого тазу. У разі необхідності репродуктолог може направити на додаткові консультації до уролога, ендокринолога, генетика, окуліста, імунолога, кардіолога.
Якщо пара, яка планує поповнення в родині, не може зачати дитину більше року або має в анамнезі викидні і завмерлу вагітність, то перелік досліджень може бути розширений для того, щоб визначити, що перешкоджає настанню і нормальному перебігу вагітності.
У клініці «Айвімед» ведуть прийом репродуктологи, акушери-гінекологи, уролог, а також працює маніпуляційний кабінет, де пацієнти можуть здати аналізи при плануванні вагітності.