Аденоміозом матки називають патологічний стан, при якому ендометріоїдні залози і строми присутні в м’язовому шарі цього органу, що призводить до потовщення його стінок. Захворювання супроводжується рясними менструальними кровотечами, дисменореєю й анемією. Пацієнтки також можуть скаржитися на хронічні тазові болі.
Причини і ознаки аденоміозу
Захворювання має гормонозалежний характер. Факторами ризику для розвитку даної патології вважаються:
- спадковість;
- гормональні порушення в період статевого дозрівання дівчинки;
- травми ендометрію під час операцій, абортів;
- численні та/або складні пологи;
- часті стреси;
- ожиріння.
До симптомів аденоміозу матки відносять:
- Больові відчуття внизу живота. Вони можуть турбувати як напередодні менструації, так і під час неї та після закінчення місячних.
- Порушення менструального циклу. На тлі підвищеної секреції естрогену і дефіциту прогестерону менструації стають тривалими, рясними. Можливі також міжменструальні кровотечі. Пацієнтки можуть скаржитися на виражений передменструальний синдром.
- Анемія. Вона обумовлена рясними менструальними і міжменструальними кровотечами. Анемія супроводжується слабкістю, стомлюваністю, запамороченнями, прискореним серцебиттям, ламкістю нігтів.
- Порушення репродуктивної функції. Внаслідок гормонального дисбалансу, спаєчних процесів, змін в структурі ендометрію бажана вагітність у жінки може не наступати. Крім того, аденоміоз збільшує ризик невиношування вагітності і ускладнених пологів.
У 30 % жінок аденоміоз матки на ранніх стадіях протікає безсимптомно. Пацієнтка може дізнатися про наявність захворювання після звернення до лікаря з приводу безпліддя.
Лікування аденоміозу матки
Своєчасна діагностика і терапія вкрай важливі для загального здоров’я жінки і збереження репродуктивної функції. За відсутності лікування захворювання загрожує такими ускладненнями, як: анемія, яка веде до гіпоксії серця і головного мозку, злоякісне переродження уражених тканин матки, збільшення ризику раку шийки матки. На тлі порушень менструального циклу та процесу овуляції, відсутності фази секреції в ендометрії і проблем з імплантацією ембріона може наступити безпліддя.
Діагностика є першим кроком до адекватного лікування аденоміозу матки. Вона передбачає:
- гінекологічний огляд;
- ультразвукове дослідження органів малого тазу;
- гістероскопію (з біопсією);
- гістеросальпінгографію тощо.
Тактику лікування аденоміозу визначає лікар з урахуванням ступеня тяжкості та форми захворювання. До уваги також приймається вік жінки і її плани щодо народження дітей в майбутньому.
Лікування аденоміозу матки включає в себе консервативні і хірургічні методи. Своєчасний початок терапії дозволяє домогтися ремісії, під час якої пацієнтка зможе завагітніти, виносити і народити дитину.
Отримати консультацію репродуктолога, акушера-гінеколога щодо аденоміозу матки ви можете в клініці «Айвімед».