Що таке ооцити? Це жіночі статеві клітини, які дозрівають і потім запліднюються сперматозоїдами, щоб дати початок новому життю. Ооцити закладаються в період ембріонального розвитку. Протягом життя жінки їх кількість обмежена.
Що таке ооцити першого і другого порядку?
Наприкінці 3 місяця внутрішньоутробного розвитку у дівчинки формуються клітини, які накопичили достатньо поживних речовин і закінчили фазу мітозу. Це ооцити першого порядку, в момент народження дитини їх кількість досягає двох мільйонів. Але лише 300-500 з них в майбутньому пройдуть всі фази розвитку, щоб перетворитися в готові до запліднення яйцеклітини.
Після настання статевого дозрівання закладені в фолікулах репродуктивні клітини вступають в першу профазу мейозу. Тепер вони представляють собою ооцити другого порядку. В першу профазу мейозу під час менструального циклу одночасно вступають 15-20 тисяч репродуктивних клітин, але тільки одна (рідше дві) досягне зрілості і перетвориться на яйцеклітину з гаплоїдним набором хромосом.
Які ооцити використовують в програмі ЕКЗ?
У природному менструальному циклі у жінки зазвичай утворюється один ооцит другого порядку. Під час програми екстракорпорального запліднення за рахунок контрольованої гормональної стимуляції можна отримати кілька репродуктивних клітин для подальшого запліднення в лабораторних умовах.
Ефективність ЕКЗ безпосередньо залежить від кількості отриманих ооцитів, тому для пацієнтки в індивідуальному порядку розробляється гормональна схема стимуляції яєчників, завдяки якій в фолікулах розвиваються 15-20 ооцитів другого порядку. Під час процедури під назвою пункція фолікулів ці репродуктивні клітини забирають, очищають і готують до процедури запліднення методом ICSI.
З огляду на знижений оваріальний резерв у жінки після стимуляції можуть отримати лише 5-7 ооцитів. Низький оваріальний резерв зазвичай характерний для жінок 35-40 років, однак виснаження фолікулярного запасу яєчників може наступити і в більш ранньому віці. Тому перед програмою ЕКЗ необхідно оцінити оваріальний резерв пацієнтки, щоб розробити оптимальну схему гормональної стимуляції або запропонувати альтернативні методи лікування безпліддя.
Дізнатися більше про ооцити першого і другого порядку, а також про програми ЕКЗ можна на прийомі у репродуктолога клініки «Айвімед».