Чи може стрес при вагітності вплинути на майбутню дитину? Пренатальний період розвитку людини є найбільш вразливим. Події в житті вагітної не тільки впливають на внутрішньоутробний розвиток дитини, але також на результат пологів, майбутнє здоров’я малюка, його схильність до тих чи інших соматичних і психічних захворювань у дорослому житті.
Стрес під час вагітності: поняття і причини
Реакція на вплив будь-якого чинника, здатного загрожувати гомеостазу (сталості внутрішнього середовища організму), є стресом. Такі реальні або потенційні загрози запускають в центральній нервовій системі механізми відновлення і збереження гомеостазу. Але материнський пренатальний стрес під час вагітності може стати причиною ряду ушкоджень у плода. А вони можуть надалі відбитися і на життя дитини в цілому.
Жінки схильні до впливу стресу при вагітності зважаючи на значні гормональні і фізіологічні зміни. Під час виношування дитини майбутня мама може по-іншому реагувати на ті чи інші стресові ситуації.
Факторами стресу є недоїдання, вплив токсинів, алкоголю, куріння. Крім цього у сучасної жінки часто зустрічаються переживання під час вагітності, особистісна тривожність, депресивні симптоми, тривожність, пов’язана з виношуванням дитини, тривожність через роботу тощо. Все це відбивається на організмі і матері, і плоду.
Як стрес впливає на вагітність?
Стресові ситуації, які трапляються в житті жінки на ранньому терміні виношування дитини, можуть призвести до викидня. Стрес при вагітності на більш пізніх термінах підвищує ризик несприятливих наслідків при народженні, в тому числі передчасні пологи, низьку масу тіла новонародженого. У матерів, які зазнали впливу стресових факторів під час виношування дитини, в післяпологовому періоді материнська взаємодія з немовлям буде гіршою.
Стрес під час вагітності здатний назавжди змінити фізіологію і програму функціонування гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової осі, відповідальної за регуляцію метаболізму, артеріального тиску і імунної відповіді.
Тому люди з пренатальним стресом схильні до метаболічних, серцево-судинних захворювань, а також до гіпертонії, астми, алергічних розладів, гіперліпідемії, цукрового діабету, ожиріння. У зрілому віці вони можуть бути схильними до психічних розладів, в тому числі до поведінкових проблем, розладів навчання, аутизму, синдрому дефіциту уваги і гіперактивності, затримки мовного розвитку, високого рівня тривоги, шизофренії.
У клініці «Айвімед» можна отримати консультацію акушера-гінеколога і скористатися програмами ведення вагітності. Лікарі зроблять все від них залежне, щоб ваша вагітність пройшла комфортно і спокійно.