БЕЗОПЛАТНЕ
ЕКЗ від НСЗУ

ГАРЯЧА ЛІНІЯ
0 800 351 491

БЕЗОПЛАТНЕ
ЕКЗ від НСЗУ

ГАРЯЧА ЛІНІЯ
0 800 351 491

Види жіночого безпліддя: класифікація

Picture of IVMED Експерт
IVMED Експерт

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, безпліддям вважається нездатність сексуально активної жінки, яка не використовує контрацепції, завагітніти протягом одного року.

Види жіночого безпліддя

Залежно від того, чи були у жінки вагітності й пологи, виділяють дві форми безпліддя:

  1. Первинне безпліддя. Такий діагноз ставиться, якщо у жінки не було вагітностей, або вагітності були, але закінчувалися викиднями або мертвонародженням.
  2. Вторинне безпліддя. Це форма репродуктивної дисфункції, при якій жінка не може завагітніти протягом року, але в минулому у неї були вагітності, і вона народила дитину/дітей.

Форми жіночого безпліддя

Причини порушення репродуктивної функції жінки можуть бути різними, серед них виділяють:

  • вроджені аномалії будови статевої системи;
  • набуті порушення репродуктивних органів (як наслідок травм, операцій);
  • ендометріоз;
  • підвищену секрецію пролактину;
  • патології гіпофіза;
  • порушення менструального циклу, пов’язані з гормональним дисбалансом;
  • непрохідність маткових труб;
  • спайкові процеси в малому тазі;
  • системні автоімунні порушення і т. ін.

Залежно від причин, що призводять до жіночого безпліддя, розрізняють його форми:

  1. Ендокринна. Такий вид жіночого безпліддя обумовлений порушеннями в гормональній системі організму і супроводжується ановуляцією, тобто відсутністю овуляції (коли яйцеклітина не дозріває, або дозріває, але не виходить з фолікула). Він може бути пов’язаний із захворюваннями або травмами гіпоталамо-гіпофізарної області, гіперпролактинемією, синдромом полікістозних яєчників і т. ін.
  2. Трубна форма жіночого безпліддя. Розвивається при наявності анатомічних перешкод на шляху яйцеклітини, яка просувається по трубі з яєчника в порожнину матки. Дана форма безпліддя може бути викликана непрохідністю (або відсутністю) маткових труб, спаєчними процесами в малому тазі, атрофією миготливого епітелію, що вистилає труби зсередини.
  3. Маткова. Даний вид жіночого безпліддя пов’язаний з вродженими чи набутими дефектами матки. У першому випадку мова йде про недорозвинену, подвоєну, сідлоподібну матку або присутність в її порожнині внутрішньоматкової перегородки. У другому — про внутрішньоматкові синехії, пухлини, рубцеві деформації. Набуті дефекти розвиваються в результаті хірургічних втручань.
  4. Форма жіночого безпліддя, пов’язана з ендометріозом. Труднощі із зачаттям виявляються у 30 % жінок, які страждають на ендометріоз. Вважається, що це захворювання порушує процес овуляції і просування яйцеклітини по маткових трубах в матку.
  5. Імунна. Жіноче безпліддя такого виду пов’язано з наявністю в організмі жінки антиспермальних антитіл, які виробляються проти ембріона або сперматозоїдів партнера.

У половині випадків порушення репродуктивної функції обумовлено не одним, а кількома факторами. Також існує ідіопатична форма жіночого безпліддя, коли точна причина труднощів із зачаттям залишається невідомою. Така проблема зустрічається у 15-25 % пар.

Для визначення причин, через які жінка не може завагітніти і виносити дитину, їй необхідно пройти комплексну діагностику здоров’я. За її результатами встановлюють діагноз та ймовірні причини патології. Залежно від форми жіночого безпліддя лікар-репродуктолог визначає тактику лікування. Це може бути медикаментозна корекція порушень, хірургічне втручання або допоміжні репродуктивні технології.

Поділитися статею: 

Записатись на консультацію:

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Більше статей:

Запишіться на консультацію, ми передзвонимо вам та уточнимо деталі

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Записатись на консультацію

Ваше ім'я *
Телефон *
Email
Залиште контактні дані, і ми скоро зв'яжемось з вами!
Ваше ім'я *
Телефон *
Email