Які гормони застосовуються для стимуляції овуляції при ЕКЗ, навіщо вони потрібні і за що відповідають? Перед вступом в програму екстракорпорального запліднення окрім іншого жінку цікавить, які саме препарати їй потрібно приймати, і як вони подіють на організм.
Які гормони відіграють ключову роль при ЕКЗ?
В рамках програми екстракорпорального запліднення передбачена стимуляція овуляції для дозрівання декількох яйцеклітин, які потім запліднюють спермою партнера в лабораторних умовах. Для стимулювання дозрівання ооцитів застосовують гормональні препарати.
Перед вступом в програму жінка обов’язково здає аналізи і проходить обстеження. Лікар репродуктолог індивідуально розробляє схему стимуляції для пацієнтки і контролює норми гормонів для ЕКЗ. За результатами ультразвукового моніторингу фахівець за необхідності коригує дозування препаратів.
Гонадотропіни — гормони, що виробляються передньою долею гіпофіза і регулюють роботу статевих залоз, а також відповідають за оваріально-менструальний цикл. До них відносять фолікулостимулюючий (ФСГ) і лютеїнізуючий (ЛГ) гормони.
У гіпоталамусі виробляється гонадотропін-рилізинг-гормон (ГнРГ), який викидається в кров кожні 1,5-2 години. У відповідь на це гіпофіз продукує гонадотропіни. Синтетичними аналогами цих гормонів є агоністи ГнРГ. Антагоністи ГнРГ, у свою чергу, перешкоджають утворенню гонадотропінів.
Таким чином, застосовуючи гормональні препарати, лікар може регулювати роботу статевих залоз пацієнтки і домагатися наступних цілей:
- управляти виробленням гонадотропінів;
- оптимізувати тривалість овуляційного періоду;
- отримувати яйцеклітини високої якості в достатній кількості для успішного запліднення.
Крім того, при ЕКЗ важливу роль відіграють такі гормони, як прогестерон і естрогени. Вони необхідні для підготовки ендометрію матки жінки до успішної імплантації ембріона. У нормі вони виробляються жовтим тілом, після настання вагітності за їх продукування відповідає плацента.
Хоріонічний гонадотропін — гормон, який відіграє роль тригера овуляції. Після його введення в організм пацієнтки протягом 40-42 годин проводиться пункція фолікулів яєчників для отримання яйцеклітин.
Протягом програми ЕКЗ жінка здає аналізи на гормони, проходить ультразвуковий моніторинг в процесі дозрівання фолікулів. Грамотно розроблена досвідченим репродуктологом клініки «Айвімед» схема стимуляції овуляції безпечна для здоров’я і дозволяє отримати яйцеклітини хорошої якості. Це підвищує шанси на успіх програми і настання вагітності.