Безплідним вважають шлюб, в якому за умови регулярного статевого життя (без контрацепції) вагітність не настає протягом 12 місяців. Парам старше 35 років варто отримати консультацію репродуктолога вже через півроку безуспішних спроб зачаття.
Кожен 5-й шлюб в Україні виявляється безплідним. У 45 % випадків відсутність вагітності пов’язана з порушеннями в організмі жінки, на чоловічий фактор припадає приблизно стільки ж випадків, і близько 10 % займає безпліддя неясного ґенезу. Лікуванням безплідних пар займається лікар репродуктолог.
Жіночі фактори безпліддя в шлюбі
Відсутність бажаної вагітності може бути пов’язана з порушеннями в роботі репродуктивної та ендокринної систем жінки. Виділяють наступні фактори жіночого безпліддя:
- матковий (пов’язаний з порушеннями в структурі та функціях матки, наприклад, це можуть бути поліпи, міоми, аномалії будови органу);
- трубно-перитонеальний (непрохідність маткових труб, викликана найчастіше спаєчними процесами);
- ендокринний (обумовлений дисбалансом гормонів, що призводить до порушень процесу овуляції).
Крім того, до чинників безпліддя в шлюбі, які стосуються жінки, відносять синдром полікістозних яєчників, ендометріоз, імунологічні та психологічні причини. Вік — ключовий момент, який визначає дітородну функцію жінки, оскільки з кожним роком оваріальний резерв яєчників скорочується, і це знижує шанси на настання вагітності.
Чоловічі фактори безпліддя в шлюбі
Складнощі з зачаттям дитини можуть траплятися на тлі захворювань і порушень в організмі чоловіка. Серед причин безпліддя в шлюбі виділяють:
- ендокринні захворювання;
- варикоцеле (розширення вен сім’яного канатика);
- інфекції, що передаються статевим шляхом;
- генетичні патології;
- імунологічні фактори;
- шкідливі звички;
- малорухливий спосіб життя;
- робота в шкідливих виробничих умовах;
- незбалансоване харчування.
Поєднане безпліддя — стан, при якому вагітність не настає через репродуктивну дисфункцію, як у чоловіка, так і у жінки. Така проблема зустрічається в кожному п’ятому безплідному шлюбі. Тому, якщо пара відчуває труднощі із зачаттям дитини, обстеження повинні пройти обидва з подружжя.
Записатися на консультацію до репродуктолога ви можете в клініці «Айвімед». Для цього заповніть форму для запису в «Контактах».