Затримка росту плода

Picture of IVMED Експерт
IVMED Експерт

Синдром затримки росту плода (СЗРП) є однією з поширених причин внутрішньоутробної загибелі дитини. Він також призводить до народження немовлят з дефіцитом маси тіла, а також підвищує ризики захворюваності і смертності серед недоношених дітей.

Що значить затримка росту плода?

Поняття ЗРП пов’язано з уявленням про відповідність маси конкретного плода середньостатистичному показнику на даному терміні вагітності. Частота розвитку такої патології коливається від 5 до 17,6 %.

Затримка росту плода має 3 ступеня тяжкості:

 • 1 — відставання в рості на 2 тижні;
 • 2 — на 2-4 тижні;
 • 3 — більше 4 тижнів.

ЗРП може бути симетричною і асиметричною. Симетрична затримка розвитку спостерігається тоді, коли вага, довжина тіла і окружність голови плода значно нижче норми. Вона обумовлена ​​спадковими, хромосомними патологіями ембріона, інфекційними хворобами матері.

Асиметрична ЗРП супроводжується дефіцитом маси при нормальній довжині тіла і окружності голови. Така затримка росту розвивається у разі плацентарної недостатності, несприятливих внутрішньоутробних умов розвитку плода в 3 триместрі (гіпоксія, метаболічні порушення). Також можлива змішана форма СЗРП.

Чому трапляється затримка росту плода?

Серед причин ЗРП виділяють передумови, безпосередньо пов’язані з особливостями самого плоду:

 • хромосомні аномалії;
 • спадкові обмінні порушення;
 • пренатальні вірусні інфекції (краснуха, токсоплазмоз);
 • вроджена гіпофункція щитоподібної залози;
 • вплив несприятливих факторів (деякі ліки, радіація) тощо.

Затримка росту плода також може бути обумовлена ​​патологіями плаценти:

 • на тлі багатоплідної вагітності;
 • при ураженні судин плаценти;
 • в разі передлежання плаценти;
 • при пізньому гестозі;
 • в разі тонкої пуповини, невеликого розміру плаценти;
 • при синдромі фето-фетальної трансфузії.

Затримка росту плода до 37 тижнів, як і на іншому терміні, може бути пов’язана із захворюваннями майбутньої матері. Наприклад, з гіпертонією, вадами серця, що супроводжуються недостатністю кровообігу, васкулітом, інфекційними захворюваннями сечостатевої системи. Ризик розвитку СЗРП підвищують інтоксикації (в т. ч. вживання алкоголю, куріння), неякісне харчування жінки, погані соціально-побутові умови проживання.

Діагностика затримки росту плода

Виявити СЗРП дозволяє своєчасно проведене ультразвукове дослідження і допплерометрія. Ретельно зібраний анамнез пацієнтки, регулярне спостереження вагітної, 1 скринінг і всі наступні дозволяють вчасно виявити затримку росту плода.

Тактика лікування заснована на виявлені причини СЗРП. У разі діагностування прееклампсії, цукрового діабету, артеріальної гіпертензії вживаються заходи щодо компенсації цих станів. Якщо затримка росту пов’язана з інфекцією, то проводять відповідне лікування. В цілому терапія спрямована на усунення плацентарної недостатності як основної передумови до затримок росту плода.

Досвідчені акушери-гінекологи клініки «Айвімед» в рамках ведення вагітності ретельно підходять до оцінки динаміки розвитку плода і пропонують ефективні заходи щодо профілактики чи лікування СЗРП.

Поділитися статею: 

Записатись на консультацію:

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Більше статей:

Запишіться на консультацію, ми передзвонимо вам та уточнимо деталі

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Наші послуги:

Записатись на консультацію

Ваше ім'я *
Телефон *
Email
Залиште контактні дані, і ми скоро зв'яжемось з вами!
Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Первинна консультація
репродуктолога - Безоплатно!

До 31.08.24 включно. Встигни записатись!

Ваше ім'я *
Телефон *
Email