Що таке вірус папіломи людини (ВПЛ)?
Вірус папіломи людини (або ВПЛ / ВПЧ) – одна з найпоширеніших вірусних інфекцій, що вражає шкіру та слизові оболонки і передається здебільшого статевим шляхом. При зараженні збудник потрапляє у клітини епітелію та порушує нормальний процес поділу, що й призводить до неконтрольованої трансформації.
За даними медиків, щонайменше троє з чотирьох людей інфікуються ВПЛ протягом життя, а у 9-ти із 10-ти інфікованих імунна система пригнічує вірус протягом 2-х років після зараження. Втім, не варто недооцінювати папіломавірус: деякі штами провокують появу генітальних бородавок, гострих кондилом на статевих органах, а також стають причиною розвитку онкологічних захворювань. До прикладу – раку шийки матки, вульви або піхви, раку статевого члена, прямої кишки тощо.
ВПЛ – досить велика група вірусів, адже налічує понад 100 типів. Усі вони класифікуються згідно онкогенного потенціалу, тобто здатності викликати рак.
- Неонкогенними вважаються типи 1-5;
- середньоонкогенні – це 6, 11, 42, 43, 44 типи ВПЛ;
- до ВПЛ високого ризику належать 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68 типи.
Зазвичай вірус папіломи людини передається статевим шляхом, тож інфікуватися молодь починає невдовзі після початку статевого життя. Це відбувається шляхом контакту із зараженою шкірою або через слизові оболонки статевих органів, причому статевий акт не виступає обов’язковою умовою зараження. Серед інших шляхів можна виділити такі:
- контактно-побутовий – при користуванні спільними речами або під час відвідування громадських місць;
- аутоінокуляційний – випадкове самозараження, тобто перенесення вірусу з однієї ділянки шкіри на іншу. Може трапитися під час епіляції або гоління.
- вертикальний – ВПЛ передається під час пологів від інфікованої матері до дитини.
Навіщо потрібен аналіз на ВПЛ?
Аналіз на ВПЛ (ВПЧ) необхідний для виявлення інфекції в організмі, адже досить часто носій вірусу може не відчувати жодних явних симптомів. Найнебезпечнішим є вплив 16 і 18 типів ВПЛ, оскільки саме вони сприяють ризику розвитку дисплазії, а за відсутності лікування – власне раку. І якщо рак шийки матки діагностувати можна під час профілактичних оглядів, то інші види раку, що викликаються вірусом папіломи людини, не передбачають таких регулярних скринінгів. Це нерідко призводить до того, що хворобу виявляють надто пізно.
Якщо говорити про симптоми, які свідчать про наявність вірусу в організмі – це, насамперед, доброякісні новоутворення, такі як бородавки та папіломи. 6 та 11 типи, хоч і не належать до групи високого онкогенного ризику, провокують появу невеликих шорстких наростів (аногенітальних кондилом або бородавок). Вони з’являються на піхві, статевому члені чи анусі, супроводжуючись дискомфортними відчуттями. Папіломи ж можуть з’являтися як на зовнішніх статевих органах, так і на шкірі інших частин тіла – на шиї, животі, обличчі та навіть у ротовій порожнині. У такому випадку аналіз на папіломавірус (ВПЧ) допоможе проконтролювати стадії розвитку потенційних захворювань та значно підвищить шанси на успішне лікування пацієнта.
Показання для проведення тесту
Аналіз на ВПЛ (ВПЧ) високого онкогенного ризику призначається у наступних випадках:
- первинне обстеження жінок віком 30+ років у програмі скринінгу на рак шийки матки;
- обстеження жінок із дисплазією шийки матки (для оцінки канцерогенного ризику);
- підтверджена цервікальна неоплазія епітелію (після хірургічного лікування), аби виявити або виключити повторну інфекцію;
- сумнівні результати цитологічної діагностики гінекологічних мазків;
- чоловікам, які мають незахищені статеві контакти, генітальні бородавки чи кондиломи.
Кому рекомендується проходити тестування?
Небезпека вірусу папіломи людини полягає в тому, що, допоки імунна система працює злагоджено, він здатен перебувати в організмі безсимптомно протягом тривалого часу. Своєчасне виявлення ВПЛ – це дієвий спосіб уберегтися від новоутворень, передракових станів чи онкологічних хвороб.
Здавати аналізи на папіломавірус медики рекомендують за таких обставин:
жінкам старше 21 року | У рамках профілактичного скринінгу, оскільки інфекція може призвести до розвитку дисплазії шийки матки або раку. Таким пацієнткам важливо проходити регулярні обстеження за допомогою ПАП-тесту або ПЛР-діагностики. |
за наявності аномальних результатів ПАП-тесту | Якщо результати попереднього цитологічного аналізу свідчать про зміни клітин шийки матки, які можуть бути спричинені ВПЛ, необхідно провести тестування на вірус для визначення його типу та онкогенного ризику. |
при появі генітальних бородавок або папілом | Якщо пацієнт помітив на шкірі або слизових оболонках статевих органів кондиломи чи папіломи, це може бути проявом інфекції ВПЛ. У такому випадку тестування допомагає підтвердити діагноз. |
часта зміна статевого партнера, незахищені статеві акти | Пацієнти, які ведуть активне статеве життя з численними партнерами або не використовують засоби контрацепції, мають підвищений ризик інфікування вірусом. |
порушення імунної системи | Люди з ослабленою імунною системою (наприклад, хворі на ВІЛ), а також ті, хто приймає імуносупресивні препарати, мають підвищений ризик розвитку ускладнень, пов’язаних із ВПЛ. Тестування для таких пацієнтів має проводитись на регулярній основі. |
вагітність | Імунітет жінок є ослабленим і в період вагітності. Навантаження на організм, пов’язане з виношуванням дитини та гормональною перебудовою, робить його більш вразливим до різних штамів вірусу. При появі видимих симптомів варто провести дослідження, на основі якого лікар приймає рішення щодо доцільності лікування захворювання або ж перенесення терапії на післяпологовий період. |
Методи діагностики ВПЛ
ПЛР-тест (полімеразна ланцюгова реакція)
ПЛР-тест є одним із найнадійніших ВПЛ-аналізів, який виявляє вірус у зразках біологічного матеріалу пацієнта (для дослідження використовують урогенітальний мазок, біоптат або сечу). Він має високу аналітичну чутливість (1000 копій/мл), що дозволяє виявити навіть мінімальну кількість вірусу та оцінити ризик розвитку раку шийки матки, здійснивши генотипування. Тест допоможе у діагностиці прихованого ВПЛ, який протікає безсимптомно.
Цитологічний аналіз (ПАП-тест)
ПАП-тест, відомий також як мазок Папаніколау – це високоточне цитологічне дослідження клітин епітелію, отриманих з поверхні шийки матки та цервікального каналу шляхом легкого зішкрібу спеціальними щіточками. Аналіз дозволяє діагностувати інфекції, наслідки аномальної гормональної активності, передракові та ракові ураження клітин.
Гістологічне дослідження
Гістологічне дослідження передбачає вивчення тканин під мікроскопом для виявлення патологічних змін, що можуть бути пов’язані з ВПЛ. Це метод, який застосовують при підозрі на онкологічні захворювання або серйозні зміни в тканинах органів. Також гістологічне дослідження новоутворень проводять після видалення папілом.
Як підготуватися до аналізу на ВПЛ?
Рекомендації перед здачею аналізу на ВПЛ (ВПЧ)
Правильна підготовка до здачі аналізу на вірус папіломи людини (ВПЛ) є важливою для отримання точних результатів, а також визначення лікарем подальшого плану лікування або спостереження. Рекомендуємо дотримуватися наступних правил:
- Для жінок найкращий період для здачі аналізу – це середина менструального циклу, коли слизова шийки матки не має надмірних виділень. Забір матеріалу слід проводити не раніше 5-го дня менструального циклу та не пізніше, ніж за 5 днів до початку наступної менструації.
- Уникайте статевих контактів за 48 годин до здачі аналізу. Утримайтесь від використання лубрикантів, кремів або мазей, які можуть залишити сліди на слизових оболонках.
- За 2-3 дні до тесту припиніть прийом вагінальних препаратів: свічок, кремів, вагінальних таблеток. За 14 діб до здачі тесту не рекомендується приймати антибіотики.
- Перед самим дослідженням виключіть спринцювання, не використовуйте антибактеріальне мило. Бажано не проводити інтимну гігієну за кілька годин до тесту, щоб зберегти природну мікрофлору і зібрати достатньо матеріалу для дослідження. Також не виконуйте УЗД вагінальним датчиком.
- Чоловікам впродовж 3-х днів до забору матеріалу треба виключити статеві контакти та вживання алкоголю. За дві години до тесту – утриматись від сечовипускання.
Можливі обмеження та протипоказання
Якщо у пацієнтки є ознаки запалення або інші інфекційні захворювання статевих органів (грип, ГРВІ, цистит тощо), здача аналізу на ВПЛ може бути неінформативною. У такому випадку варто відкласти тестування до повного одужання.
Прийом антибіотиків та інших ліків, які впливають на імунну систему, може змінити нормальну мікрофлору або знизити активність вірусу. Обов’язково повідомте про це лікаря – у деяких випадках тестування доведеться відкласти.
Розшифровка результатів аналізу на ВПЛ
Що означають позитивний та негативний результати?
Негативний результат свідчить про відсутність вірусу у клітинах шийки матки, а отже – і відсутність ризику розвитку раку. Натомість позитивний вказує лише на наявність вірусу, проте не на онкологію. Пам’ятайте, що у молодому віці інфекція, спричинена ВПЛ, може пригнічуватися імунною системою і минати без суттєвих наслідків. Однак, для більш старших пацієнток існує ймовірність, що вірус перебуває в організмі вже досить тривалий час і перейшов у хронічну форму.
Подальші дії після отримання результатів
Правильно трактувати будь-який з результатів може тільки фаховий спеціаліст. У разі позитивного результату на ВПЛ високого онкогенного ризику лікар призначає додаткові обстеження: наприклад, кольпоскопію чи біопсію – для уточнення ступеня ураження тканин шийки матки та визначення потреби в лікуванні.
Профілактика та лікування ВПЛ
Методи профілактики інфікування
Найдієвішою профілактикою ВПЛ залишається вакцинація: її бажано проводити у віці 9-14 років, ще до початку статевого життя. Втім, можна і в дорослому віці, за умови що інфікування штамами, які містяться у вакцині, досі не відбулося. В Україні щеплення проти папіломавірусу належить до списку рекомендованих, а виконують його вакцинами Церварикс та Гардасил.
Убезпечитись від інфікування допоможе використання бар’єрних контрацептивів, таких як презервативи, а також обмеження кількості статевих партнерів. Важливу роль відіграють регулярні медичні огляди та аналізи.
Сучасні підходи до лікування ВПЛ
Лікування ВПЛ залежить від типу вірусу, його онкогенного ризику, а також від наявності симптомів чи ускладнень. Основні підходи до лікування спрямовані на знищення або контроль симптомів інфекції, а також мінімізацію ризику розвитку важких захворювань, таких як рак шийки матки, генітальні бородавки або інші новоутворення.
До немедикаментозних методів лікування входить хірургічне видалення новоутворень: його здійснюють за допомогою лазерного видалення, кріотерапії, електрокоагуляції чи хірургічного висічення. Фармакологічне лікування передбачає прийом імуномодулюючих препаратів – вони активують природні механізми захисту організму. Для прискорення загоєння шкіри після видалення бородавок і папілом можуть призначатися антигенні препарати.
Фахівці центру репродуктивної медицини IVMED практикують індивідуальний підхід до кожного пацієнта. У нас можна пройти профілактичний огляд, за результатами якого лікар призначить усі необхідні дослідження, визначить найоптимальніший варіант лікування або спостереження.