Ожиріння виявляється причиною первинного безпліддя в 6 % випадків. Близько 30 % жінок, що страждали від надмірної ваги, а потім нормалізувати масу тіла, змогли завагітніти.
Чому зайва вага — причина безпліддя?
Жирова тканина в організмі людини є свого роду ендокринних органом, оскільки має гормональні функції. Саме вона виробляє додатковий естроген, який здатен призвести до ановуляції, збоїв менструального циклу, що значно знижує шанси на успішне зачаття дитини.
Окрім складнощів з настанням природної вагітності, зайві кілограми можуть перешкоджати успіху програми ЕКЗ. Як в цьому випадку пов’язані зайва вага і безпліддя? Справа в тому, що при ожирінні у жінки погіршується якість яйцеклітин і стан ендометрію, що перешкоджає отриманню життєздатних ембріонів і їх подальшій успішній імплантації в матці. У чоловіків зайва вага теж може виявитися причиною безпліддя, оскільки при цьому знижується якість сперми і страждає репродуктивна функція.
За надлишковими кілограмами може ховатися ще одна проблема в жіночому організмі, яка перешкоджає настанню вагітності. Це синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), при якому окрім зайвої ваги у жінки присутня інсулінорезистентність і гіпертонія, а також з високою долею ймовірності — безпліддя. При підозрі або наявності точного діагнозу СПКЯ необхідна обов’язкова консультація репродуктолога, а також рекомендуються заходи щодо зниження маси тіла і нормалізації рівня глюкози в крові.
Як лікувати безпліддя, якщо його причина — зайва вага?
Жінки з надлишковою вагою, які не можуть завагітніти, проходять комплексне обстеження для розробки індивідуальної тактики терапії. Важливо з’ясувати наявність обтяжуючих захворювань, в тому числі порушень жирового і вуглеводного обміну, захворювань серцево-судинної системи тощо.
Одним з етапів подолання безпліддя, яке могло розвинутися через зайву вагу, є комплекс заходів щодо нормалізації маси тіла жінки. Для цього лікар може порекомендувати дієту, фізичні вправи. При ожирінні зниження ваги навіть на 5 % допомагає повернути овуляторні цикли і підвищити шанси на зачаття.
Молодим жінкам з нормальним оваріальним резервом за 6 місяців до застосування ДРТ рекомендується знизити вагу на 7-10 %. Пацієнткам 35 років і старше зі зниженим оваріальним резервом репродуктолог індивідуально рекомендує план зниження маси тіла для отримання достатньої кількості яйцеклітин в рамках програми ЕКЗ.
Репродуктологи клініки «Айвімед» мають великий досвід у вирішенні найскладніших випадків жіночого і чоловічого безпліддя. Записуйтеся на консультацію, щоб докладно дізнатися, як пов’язані зайва вага і безпліддя, і отримати індивідуальний план подолання цієї проблеми.