Якість сперми стрімко знижується після 50 років

Picture of IVMED Експерт
IVMED Експерт

Дослідники говорять, що з роками чоловікам стає все важче заводити дітей, особливо з жінками старшого репродуктивного віку.

Для жінок менопауза — це сигнал завершення репродуктивного періоду. У чоловіків же сперма виробляється постійно, і деяким з них вдається завести дітей навіть після 80 років. Це зміцнює міф про те, що чоловіки усе своє життя здатні до зачаття і зберігають здатність стати батьком, поки мають сили і бажання займатися сексом.

Насправді чоловіча фертильність також може знижуватися з віком. Як показує нове дослідження чоловіків старшого віку, які беруть участь у програмах екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), іноді таке зниження виявляється досить суттєвим.

Дослідники з Центру репродуктивного та генетичного здоров’я в Лондоні на чолі з доктором Гаєм Моррісом прийшли до висновку, що показники успішності ЕКЗ значно знижуються серед чоловіків старше 51 року. Приблизно в цьому ж віці вступають у менопаузу жінки.

Вивчення майже 5000 циклів ЕКЗ і ІКСІ (інтрацитоплазматична ін’єкція сперматозоїда) показало, що лише у 42 % чоловіків старше 51 року якість сперми відповідає стандартам Всесвітньої організації охорони здоров’я. Для порівняння, сперма 61 % чоловіків віком до 50 років відповідає цим стандартам.

У свою чергу, дослідники виявили, що показники успішної вагітності при використанні ЕКЗ і ІКСІ знижувалися зі збільшенням віку жінок. Але вони підтвердили, що те ж саме відноситься і до чоловіків.

Майже в 50 % випадках сперматозоїди чоловіків у віці до 35 років, які брали участь в ЕКО і ІКСІ, змогли успішно запліднити яйцеклітину. Серед чоловіків у віці від 36 до 40 років цей показник знизився до 42 %, а у віці від 41 до 45 років — до 35%. У віковій групі від 46 до 50 років показник впав до 32 %. І сперматозоїди чоловіків віком старше 51 року змогли запліднити яйцеклітину тільки у 30 %-х випадків.

Як і більшість шлюбних пар, пацієнти, які беруть участь в програмах ЕКЗ і ІКСІ, як правило, мають приблизно однаковий вік. Серед жінок здатність до зачаття і народження дітей починає знижуватися після 32 років. Тобто, задовго до настання віку менопаузи, характерного для більшості жінок. Автори дослідження, які представили результати на недавніх щорічних зборах Європейського товариства репродукції людини і ембріології, також закликали і чоловіків не відкладати батьківство.

«Історії про те, як чоловіки-знаменитості стають батьками у віці 60 років, можуть формувати спотворений погляд на потенційні ризики через відкладання батьківства», — каже Морріс. «Дійсно, говорячи про зачаття природним шляхом і вагітність, тільки нещодавно з’явилися дані про ризики, пов’язані з батьківством у більш пізньому віці. Ці новітні дослідження суперечать доказам впливу материнського віку на репродуктивні можливості пари, накопичені десятиліттями». Однак, Морріс додає: «Застосовувати ці висновки до чоловіків, які не проходять лікування безпліддя, слід з обережністю, оскільки ми не вивчали цю групу».

Можливі причини зниження кількості сперматозоїдів

Морріс припустив, що причиною зниження чоловічої фертильності після 51 року може бути погіршення якості сперми, пов’язане зі старінням організму. «Подальші дослідження допоможуть точно вивчити причини зниження якості сперми. Чи пов’язано це з фрагментацією ДНК? Які заходи можна вжити, щоб пом’якшити наслідки зменшення якості сперми?», — каже учений. «Чи можуть вдосконалені методи відбору сперматозоїдів пом’якшити наслідки зниження якості сперми? Чи може принести користь корекція способу життя чоловіка?».

«Безпліддя — це не просто жіноча хвороба. Коли справа доходить до безпліддя, жінки і чоловіки рівні», — зазначає Корі Берк, директор Cryos International, найбільшого в світі банку сперми і яйцеклітин. «Чоловіки не застраховані від різних факторів ризику, які впливають на жінок, таких як куріння, вживання алкоголю, наркотиків, стрес і багато іншого, і так само, як якість яйцеклітин у жінок знижується з віком, погіршується і якість сперми у чоловіків».

«Багато чоловіків проводять свою молодість, займаючись тим, що несприятливо відбивається на їх репродуктивному здоров’ї», — говорить Берк, «включаючи такі, здавалося б, прості речі, як напружене тренування, гаряча ванна, або носіння вузьких шортів під час їзди на велосипеді». За словами Берка, все, що викликає нагрівання і здавлювання яєчок (включаючи час, проведений сидячи на робочому місці або за іграми), може мати відстрочений негативний вплив на репродуктивні можливості чоловіків.

Навіть коли молода жінка вагітніє від літнього чоловіка, така вагітність може бути пов’язана з більш високим ризиком. «Наприклад, дослідження показали, що діти чоловіків, які стали батьками в старшому віці, з більшою часткою ймовірності народжуються передчасно або мають більш низький бал за шкалою APGAR (тест, який використовується для оцінки здоров’я новонароджених)», — говорить доктор Майкл Ейзенберг, уролог та експерт з репродуктивного здоров’я чоловіків. «Якщо ви подивитеся на батька і на матір, то вплив матері дуже великий, але вплив батька також немалий», — каже Ейзенберг.

За словами Ейзенберга, крім великого відсотка мутацій в ДНК сперматозоїдів, у літніх чоловіків також знижений обсяг сперми, а сперматозоїди відрізняються меншою рухливістю. «Зазвичай ці зміни невеликі, але вони, безумовно, змушують замислитися, якщо чоловік хоче стати батьком в більш пізньому віці», — зазначає лікар.

Поділитися статею: 

Записатись на консультацію:

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Більше статей:

Медичний центр «IVMED» запровадив патріотичну ініціативу зі збереження репродуктивних клітин бійців ЗСУ Медичний центр лікування

Запишіться на консультацію, ми передзвонимо вам та уточнимо деталі

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Наші послуги:

Записатись на консультацію

Ваше ім'я *
Телефон *
Email
Залиште контактні дані, і ми скоро зв'яжемось з вами!
Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Первинна консультація
репродуктолога - Безоплатно!

До 31.08.24 включно. Встигни записатись!

Ваше ім'я *
Телефон *
Email