Перед вступом до програми ЕКЗ у пари пацієнтів виникає багато питань, в тому числі і про ризик розвитку синдрому гіперстимуляції яєчників (СГЯ). Цей стан може виникати внаслідок реакції організму жінки на застосування гонадотропінів під час контрольованої стимуляції яєчників.
Симптоми синдрому гіперстимуляції яєчників
СГЯ у важкій і формі середньої тяжкості розвивається в 1-5 % циклів ЕКЗ і вважається одним з серйозних наслідків контрольованої стимуляції. Теоретично такий синдром може розвинутися у будь-якої жінки, проте дослідження 2010 року дало можливість визначити групу ризику.
Це жінки молодого віку, які страждають трубним фактором безпліддя або порушеннями овуляції, а також ті, хто отримав діагноз «безпліддя неясного ґенезу». Про ризик СГЯ можна судити з маркерів оваріального резерву, підвищеного рівня естрадіолу, великої кількості фолікулів, що розвиваються під час стимуляції, а також з огляду на велику кількість яйцеклітин, отриманих в результаті пункції фолікулів.
До симптомів синдрому гіперстимуляції яєчників відносять:
- здуття живота;
- збільшення яєчників в розмірах;
- сухість в роті;
- порушення процесу опорожнення кишківника
- біль у животі;
- нудоту, блювоту;
- набряк живота, зовнішніх статевих органів, нижніх кінцівок;
- скупчення рідини в черевній порожнині, яке виявляється на УЗД;
- задишку, сухий кашель;
- зменшення кількості сечі аж до відсутності сечі.
Діагностика та лікування синдрому гіперстимуляції яєчників при ЕКЗ
При підозрі на СГЯ жінку направляють на аналізи: загальний і біохімічний аналізи крові, коагулограму, загальний аналіз сечі, аналізи на гормони, кислотно-лужний стан і гази артеріальної крові, осмолярність сироватки, гематокрит. Пацієнтка також проходить ультразвукове дослідження органів малого тазу, черевної порожнини, плевральних порожнин, ЕКГ, ехокардіографію, доплерометрію судин яєчників, за показаннями — рентгенографію органів грудної клітини.
СГЯ не передбачає специфічного лікування. При синдромі гіперстимуляції яєчників середнього та тяжкого ступеня лікарські рекомендації включають заходи профілактики поліорганної дисфункції у пацієнтки.
У клініці «Айвімед» при лікуванні безпліддя використовуються щадні й ефективні методи стимуляції суперовуляції в рамках програм ЕКЗ. Досвідчені лікарі-репродуктологи індивідуально підбирають ліки, ретельно контролюють відповідь організму жінки на препарати, які застосовуються, що дозволяє звести до мінімуму ризик СГЯ.