Резус-фактор у вагітної жінки

Picture of IVMED Експерт
IVMED Експерт

Яку роль відіграє резус-фактор для вагітної жінки? В яких випадках може розвинутися резус-конфлікт, і чим це загрожує для матері і дитини?

Близько 15 % людей мають негативний резус-фактор крові. Якщо обидва з майбутніх батьків мають однаковий резус-фактор, то ніяких пов’язаних з ним проблем не виникає.

Якщо жінка з негативним резус-фактором (Rh-) завагітніє від чоловіка з позитивним резус-фактором (Rh+), то з імовірністю 60 % у її малюка буде позитивний резус-фактор, що спричинить резус-конфлікт.

Якщо еритроцити плода з Rh+ потрапляють кровоносне русло матері, яка має Rh-, то у відповідь на це імунна система жінки починає виробляти антитіла, оскільки вважає клітини крові дитини чужорідними. Антитіла проникають через плаценту до плоду і починають знищувати його еритроцити.

Негативний резус-фактор у вагітної жінки при Rh+ у її майбутньої дитини призводить до кисневого голодування плоду, підвищення рівня білірубіну в крові, вродженої водянки тощо.

У більшості випадків кров матері і дитини не контактують, однак, жінки з Rh- потребують підвищеної уваги акушерів-гінекологів. Найчастіше контакт крові трапляється вже під час пологів, тому з першою дитиною проблем не буває, але друга вагітність вже може супроводжуватися резус-конфліктом.

Що робити, якщо у вагітної жінки негативний резус-фактор?

Резус-конфлікт не проявляє себе специфічними симптомами. Нездужання може мати характер токсикозу. Припустити наявність резус-конфлікту допомагає УЗД. Під час дослідження лікар може помітити збільшення печінки, селезінки, серця плоду.

Діагностувати резус-конфлікт допомагає комплексне дослідження, що включає збір і вивчення анамнезу, уточнення групи і резус-фактора крові обох з подружжя. Крім того здають аналіз на резус-антитіла, проводять оцінку ризику резус-імунізації виходячи з анамнезу. Щомісяця вагітній необхідно здавати аналіз для визначення рівня антитіл.

Для профілактики негативного впливу резус-конфлікту на плід вагітній можуть вводити препарати, які руйнують антитіла. Такі засоби при першій вагітності застосовують на 28 тижні або протягом 72 годин після пологів. Це дозволяє знизити ймовірність резус-конфлікту під час другої вагітності.

Ведення вагітності  один з напрямків роботи фахівців клініки «Айвімед». Жінок спостерігають кваліфіковані акушери-гінекологи, які мають великий досвід, в тому числі і при негативному резус-факторі у майбутньої мами.

Поділитися статею: 

Записатись на консультацію:

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Більше статей:

Запишіться на консультацію, ми передзвонимо вам та уточнимо деталі

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Наші послуги:

Записатись на консультацію

Ваше ім'я *
Телефон *
Email
Залиште контактні дані, і ми скоро зв'яжемось з вами!
Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Первинна консультація
репродуктолога - Безоплатно!

До 31.08.24 включно. Встигни записатись!

Ваше ім'я *
Телефон *
Email