Перед вступом до програми ЕКЗ багато майбутніх батьків цікавляться можливістю вибрати стать майбутньої дитини. Сучасні допоміжні репродуктивні технології та методи генетичної діагностики дозволяють зробити це. Крім того, визначення статевої приналежності ембріона допомагає виключити ризик народження дитини з генетичним захворюванням, зчепленим зі статтю.
Чи можна при ЕКЗ вибрати стать?
Екстракорпоральне запліднення — технологія, яка дарує парам шанс стати батьками при найсерйозніших формах безпліддя. Злиття яйцеклітини і сперматозоїда відбувається в лабораторних умовах, ембріон культивується протягом 5 днів до стадії бластоцисти, а потім переноситься в порожнину матки жінки.
Перед перенесенням можливо провести спеціальне дослідження ембріона, яке дозволить переконатися у відсутності у нього хромосомних і генетичних патологій, а також визначити його стать. У більшості випадків направлення на таку діагностику дає лікар, оскільки пари, які так довго мріяли про дитину, зазвичай раді народженню, як хлопчика, так і дівчинки.
Генетичне дослідження і його роль у визначенні статі
Преімплантаційна генетична діагностика (ПГД) ембріона дозволяє відібрати для переносу генетично здорові ембріони. Це дослідження може виявити такі хромосомні порушення, як трисомія, моносомія, синдром Дауна, а також моногенні захворювання: кістозний фіброз, таласемія, серповидно-клітинна анемія і інші. Під час ПГД також визначається стать ембріона і можуть виявлятися зчеплені зі статтю захворювання, наприклад, гемофілія.
Найчастіше репродуктологи або генетики рекомендують ПГД при ЕКЗ не для того, щоб вибрати стать дитини, а щоб виключити вищеописані захворювання. Показаннями до преімплантаційної генетичної діагностики вважаються:
- старший репродуктивний вік батьків (старше 34 років для жінки і старше 37 років для чоловіка);
- діагностовані у майбутніх батьків генетичні аномалії, які можуть викликати патології у дитини;
- невиношування вагітності (більше 2 викиднів і епізодів завмирання вагітності в анамнезі);
- безуспішні спроби ЕКЗ в анамнезі.
Ви зможете обговорити питання «Чи можна при ЕКЗ вибрати стать дитини?» на прийомі у репродуктолога в клініці «Айвімед». У нашій клініці також проводиться ПГД в рамках програми екстракорпорального запліднення. Таке дослідження, в першу чергу, дозволяє виключити хромосомні і генетичні патології у дитини, але також допомагає парі вибрати стать майбутньої дитини під час програми ЕКЗ.