Чому розвивається полікістоз яєчників, як виявляється і як його лікувати? СПКЯ — одне з найбільш часто діагностованих захворювань у жінок репродуктивного віку. Патологія має ендокринну природу, виявляється менструальною або овуляторною дисфункцією, гіперандрогенією і наявністю кіст в яєчниках. Може мати спадковий характер або розвиватися внаслідок впливу факторів зовнішнього середовища.
Синдром полікістозних яєчників і його причини
СПКЯ також називають синдромом Штейна-Левенталя, він розвивається при гіперпродукції яєчниками андрогенів. Гіперандрогенія порушує нормальний ріст фолікулів, викликає появу дрібних фолікулярних кіст, призводить до кістозної атрезії фолікулів. Певну роль відіграє надмірна вага, підвищений рівень інсуліну. А також перенесені інфекційні захворювання, міома матки.
Полікістоз яєчників може бути пов’язаний з надмірними фізичними навантаженнями, психоемоційними потрясіннями, різкою зміною клімату, несприятливими екологічними умовами, в яких проживає жінка. Величезну роль відіграє спадковий фактор.
Синдром полікістозних яєчників: симптоми
Проявами СПКЯ вважаються:
- нерегулярні менструації, мізерні менструації, відсутність менструації;
- труднощі із зачаттям дитини, безпліддя, обумовлене відсутністю овуляції або ановуляторними циклами;
- підвищений рівень андрогенів (вільні фракції тестостерону, андростендіону і дегідроепіандростерона сульфату);
- надмірне оволосіння за чоловічим типом;
- ожиріння з переважним відкладенням жиру на животі;
- андрогенна алопеція (випадіння волосся, облисіння за чоловічим типом);
- жирна шкіра, акне, себорея;
- гіперпігментація шкіри (акантоз);
- стрії на животі, стегнах, боках, що з’являються внаслідок швидкого набору ваги на тлі гормонального дисбалансу;
- хронічний біль внизу живота або в попереку (яєчники збільшуються і починають давили на навколишні внутрішні органи);
- млявість, апатія, депресія.
Діагностика синдрому полікістозних яєчників
Діагноз СПКЯ ставиться на підставі результатів аналізу скарг пацієнтки, анамнезу, лабораторних та інструментальних досліджень. Необхідно здати загальний і клінічний аналіз крові, аналіз на рівень глюкози в крові, гормони, маркери запалення.
УЗД органів малого тазу вважається «золотим стандартом» у виявленні СПКЯ. Сканування показує наявність множинних кіст яєчників, за рахунок яких яєчники збільшуються в розмірах в 1,5-3 рази, а також потовщений ендометрій матки.
Лікування синдрому полікістозних яєчників
Розробка лікувальної тактики при СПКЯ залежить від клінічних проявів захворювання, віку жінки і її скарг. Основною причиною звернення до лікаря є безпліддя, тому головною метою лікування є відновлення овуляції і нормального менструального циклу, купірування симптомів. Важливо нормалізувати баланс гормонів в організмі жінки. Оперативне втручання не завжди можливе і доцільне, оскільки після операції є ризик появи спайок.
Лікування синдрому полікістозних яєчників є комплексним і включає також рекомендації щодо зміни способу життя, режиму харчування, нормалізації маси тіла.
Для того щоб знизити ризик розвитку СПКЯ, лікарі рекомендують відмовитися від шкідливих звичок, контролювати вагу тіла, приділяти час помірній фізичній активності, а також регулярно проходити профілактичні огляди у гінеколога.
Щоб дізнатися причини, через які не вдається завагітніти, пройти діагностику безпліддя і виключити синдром полікістозних яєчників, записуйтеся на прийом до репродуктолога, акушера-гінеколога клініки «Айвімед».