За статистикою, з симптомами овуляторного синдрому знайома кожна друга жінка, а у кожної п’ятої вони виникають регулярно. Цей медичний термін означає «середній біль» та має чіткий зв’язок з серединою менструального циклу.
Овуляторний синдром з`являється приблизно за 14 днів до початку менструації. При цьому болючі відчуття відчуваються у ділянці яєчника, що овулює. Деякі жінки відчувають овуляторний синдром у кожному менструальному циклі, інші – лише іноді.
Ознаки овуляторного болю:
- виникає з одного боку внизу живота;
- може бути раптовим та інтенсивним;
- може супроводжуватися незначними кров’яними виділеннями;
- триває від кількох годин на добу, але не більше 2 днів.
Порушення овуляції
Чому відбувається порушення овуляції? Причини можуть бути різними. Наприклад, гормональний дисбаланс, викликаний ендокринними патологіями (гіпофіза, щитоподібної залози), захворювання органів репродуктивної системи (ендометріоз, полікістоз яєчників) тощо. Також на порушення овуляції впливають відхилення від норми маси тіла: як надлишок, так і дефіцит.
Що таке овуляторна дисфункція?
Овуляторна дисфункція (ановуляція) – порушення діяльності яєчників, коли регулярний вихід дозрілих яйцеклітин не відбувається. Вона спостерігається у 20-25 % жінок і є однією з основних причин безпліддя.
Варіанти порушень:
- аменорея;
- нерегулярні менструації;
- убогість або надмірна інтенсивність кровотеч;
- дисфункціональні кровотечі;
- відсутність овуляції;
- недостатність жовтого тіла;
- невиношування вагітності;
- передменструальний синдром тощо.
У вищезгаданих ситуаціях потрібно вчасно звернутися до лікаря та пройти повне обстеження. Адже дисфункція яєчників може стати причиною безпліддя, мастопатії, міоми, ендометріозу, онкологічних процесів.
Як лікувати овуляторний синдром?
Лікування порушень овуляції залежить від того, що саме послужило причиною її виникнення. Іноді для усунення болю достатньо застосування знеболювального засобу. До речі, овуляторний біль можна усунути і без ліків — прийняти гарячу ванну або покласти на місце болю грілку. Тепло розширить судини та зменшить вираженість спазму.
Часом для відновлення овуляторної функції досить внести деякі зміни у спосіб життя: нормалізувати масу тіла, вилучити чинники, які можуть провокувати стрес.
Однак при гормональних порушеннях знадобиться медикаментозна терапія. Овуляція може бути індукована за допомогою нестероїдних антиестрогенних препаратів, гонадотропних гормонів, інсулінових сенсітайзерів, а також хірургічним втручанням (зазвичай застосовується при поликістозі).