Маловоддя при вагітності

Picture of IVMED Експерт
IVMED Експерт
Маловоддя при вагітності

Маловоддя при вагітності – це стан майбутньої мами, коли рівень навколоплідних вод знижується нижче допустимого значення (до кількості 500 мл і менше). За статистикою, це досить рідкісне явище, адже з ним стикаються лише в 4 % випадків. Як правило, маловоддя при вагітності вказує на те, що виношування дитини проходить з відхиленнями.

Навколоплідні води відповідають за ряд надзвичайно важливих функцій:

 • забезпечення дитини натуральним середовищем проживання;
 • захист дитини, пуповини та плаценти від різних недуг;
 • регулювання обміну речовин між матір’ю і плодом;
 • забезпечення дитини можливістю рухатися і займати коректну позу в останні місяці виношування;
 • зниження неприємних відчуттів у матері, коли малюк активно рухається;
 • запобігання зрощування шкірного покриву з плодовим міхуром;
 • сприяння розкриттю шийки матки під час пологів.

Причини маловоддя вагітності

Причини маловоддя при вагітності можуть бути різними. У більшості випадків зменшення об`єму амніотичної рідини з’являється при внутрішньоутробному інфікуванні плода або інфекційно-запальних процесах у матері. А також може бути ознакою різних вад розвитку плоду, включаючи генетичні хвороби.

Крім того, такий стан спостерігається при будь-яких патологіях сечовидільної системи внутрішньоутробного плода, а також при його гіпоксії (нестачі кисню).

Загрозою може бути і гіпертонія у вагітної, токсикоз та деякі хронічні захворювання. Вони теж можуть спровокувати маловоддя при вагітності.

У чому небезпека маловоддя при вагітності?

Така патологія є джерелом багатьох ускладнень в період вагітності. Основна небезпека зниження обсягу навколоплідних вод полягає в зменшенні порожнини матки і, як наслідок, підвищенню ризику здавлювання пуповини. При цьому зменшується приплив крові до плоду і розвивається гіпоксія різного ступеня тяжкості.

Зближення стінок матки при маловодді значно підвищує ризик зрощення стінок плодового міхура і виникнення так званих амніотичних перетяжок (спайок). Ці утворення можуть призводити до травмування плода.

А якщо зменшення об’єму рідини амніотичної виникає безпосередньо перед пологами, воно може стати причиною слабкості родової діяльності.

Маловоддя при вагітності у третьому триместрі

Дефіцит обсягу навколоплідних вод може виникнути на будь-якому терміні вагітності, але найчастіше маловоддя при вагітності діагностується у третьому триместрі. Зокрема, приблизно на 38-39 тижні виношування.

Варто знати, що маловоддя при вагітності у третьому триместрі здатне спровокувати передчасні пологи — причому не тільки ближче до закінчення вагітності.

Правильна діагностика

Маловоддя при вагітності лікар зазвичай діагностує при плановому огляді. Щоб уточнити діагноз, лікар візьме мазок, а також призначить аналізи крові та сечі. Під час ультразвукового дослідження та доплерографії лікар визначить кількість води у плодовому яйці; уточнить ступінь відставання дитини у розвитку; оцінить якість кровотоку в маткових артеріях вагітної жінки, а також у пуповині та мозковій артерії плода.

Симптоми маловоддя при вагітності наступні:

 • дискомфорт, спричинений ворушінням плода;
 • больовий синдром унизу живота, що нагадує біль при менструації;
 • ранкова нудота та підвищена сухість у роті;
 • слабкість, ломота в тілі, апатія;
 • поганий сон;
 • відмова від їжі.

Лікування маловоддя при вагітності

Перш за все, майбутня мама має вести правильний спосіб життя: бути захищена від стресів, фізичних навантажень, а також впливу негативних факторів навколишнього середовища.

У разі виявлення маловоддя при вагітності у 2 триместрі лікування проводиться в амбулаторних умовах. Медикаментозна терапія полягає у призначенні лікарських засобів, що покращують матково-плацентарний кровотік, препаратів, що сприяють нормалізації функцій плаценти, та вітамінно-мінеральних комплексів. Якщо є підвищений тонус матки, призначаються токолітики.

При діагностуванні патології на 34 тижні вагітності або пізніше, призначають стаціонар і комплексне лікування. Воно включає прийом препаратів, що покращують обмін речовин у плаценті, вітамінів, ліків для основної причини захворювання.

Поділитися статею: 

Записатись на консультацію:

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Більше статей:

Запишіться на консультацію, ми передзвонимо вам та уточнимо деталі

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Наші послуги:

Записатись на консультацію

Ваше ім'я *
Телефон *
Email
Залиште контактні дані, і ми скоро зв'яжемось з вами!
Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Первинна консультація
репродуктолога - Безоплатно!

До 31.08.24 включно. Встигни записатись!

Ваше ім'я *
Телефон *
Email