Що таке кіста яєчника, чому вона з’являється і що в такому випадку потрібно робити? Ця доброякісна пухлина виглядає як капсула, заповнена рідиною. Більшість з них є функціональними або тимчасовими, тобто схильними до мимовільного зникнення.
Причини і симптоми кісти яєчника
Новоутворення розвивається при порушенні овуляції, коли фолікул продовжує рости, в жовтому тілі накопичується рідина. Фолікулярні і кісти жовтого тіла можуть мати розмір від 3 до 8 см в діаметрі і зазвичай зникають без спеціального лікування. Однак вони можуть нести загрозу здоров’ю у разі ускладнень. Наприклад, при перекруті ніжки або розриві кісти.
Якщо утворення не зникає протягом 3 місяців, то говорять про його аномальний характер. Такі кісти яєчників пов’язані з гормональним збоєм в організмі жінки.
Симптоми наявності новоутворення залежать від його характеру і розмірів. Жінка може скаржитися на:
- порушення менструального циклу;
- болі внизу живота, що віддають в пах, поперек;
- порушення сечовипускання;
- збільшення живота в об’ємі;
- відсутність овуляції.
Діагностика та лікування кісти яєчника
Під час гінекологічного огляду лікар може виявити збільшені придатки або визначити їх болючість. Кіста яєчника з високою точністю визначаться на УЗД. Це точний метод діагностики, який дозволяє визначити її розміри, локалізацію, структуру. Додатково може призначатися пункція утворення.
При підозрі на перекрут ніжки або розрив кісти яєчника можуть в терміновому порядку провести лапароскопічну операцію.
Для диференціальної діагностики доброякісного утворення від ракової пухлини проводять КТ, жінка здає загальний аналіз крові та аналіз на пухлинні маркери.
Крім того, важливо упевнитися, що у пацієнтки немає позаматкової вагітності.
Лікування кісти яєчника визначається результатами діагностики. Залежно від складності і форми захворювання терапія може бути медикаментозною або хірургічною.
Неускладнені кісти лікують гормональними препаратами, жінці також прописують вітаміни. У разі надмірної маси тіла рекомендують дієтотерапію і лікувальну фізкультуру.
Якщо консервативна терапія не приносить результату або кіста яєчника виявилася дермоїдною, ендометріоїдною або муцинозною, необхідна операція. Втручання проводять лапароскопічним методом, при якому хірургічні інструменти вводяться через невеликі розрізи, а маніпуляції виконуються під контролем відеокамери.
Видалення кісти яєчника проводять у разі:
- присутності утворення в яєчниках більше 3 місяців, в т. ч. після гормональної терапії;
- виявлення кісти у жінки в менопаузі;
- перекруті ніжки, нагноєнні, розриві утворення;
- підтвердження злоякісної природи новоутворення.
Отримати консультацію гінеколога з приводу кісти яєчника, а також зробити УЗД можна в клініці «Айвімед».