Історія пацієнтки: Програма донації ооцитів

Picture of IVMED Експерт
IVMED Експерт

На сьогодні, на жаль, проблеми невиношуваності вагітності, неможливості завагітніти не втрачають своєї актуальності. Навпаки, через  нескінченні стреси, які тільки посилились під час війни, через несвоєчасне усвідомлення проблеми та відкладання її «на потім» і як наслідокпізнє звернення до лікаря кількість пар, для яких батьківство стає далекою мрією стрімко зростає.

Історія нашої пацієнтки Інни* примусила нас замислитись над психологічними та юридичними аспектами таких програм. При спілкуванні з нею, ми побачили не лише медичні проблеми пари. Вона відчинила нам завісу переживань стосовно життя майбутньої дитини. Тут питання не закінчуються на тому, яку генетику, схильності  від донора буде мати немовля, але й чи не почне дівчина-донор через деякий час претендувати на дитину. Ми вирішили висвітлити ці проблеми, взяти коментарі у фахівців  для того, щоб допомогти широкому колу читачів розвіяти сумніви та вагання під час  прийняття такого складного рішення – обрати програму ЕКЗ з донорськими ооцитами.

Страх, що донор може відібрати дитину. Чи можливий такий поворот справи? Юридична відповідь та психологічний механізм подолання проблеми.

До нас звернулось подружжя Інна, 44 роки,  та Олексій, 50 років. Подружжя багато років не могло самостійно завагітніти. Нарешті звернулися до лікаря-репродуктолога і спробували ЕКЗ. Діагноз лікаря не додав надії на бажане батьківство у жінки знижений овуляторний резерв. Вирішили все ж таки спробувати власну стимуляцію Інни, для отримання ооцитів. Але тут, на жаль, спіткала невдача. Тоді лікар порекомендувала парі спробувати при створенні ембріонів використати яйцеклітини донора.

Зазвичай, перед вступом в програму  Донації ооцитів донорів ретельно обстежують. Це робиться для того, щоб ембріони, для яких використовують такі ооцити, були максимально життєздатні, а діти народжувались здоровими.

Але, як розповіла нам Інна, погодитись на таку програму було вкрай важко.

Коли ми з чоловіком почули, що я сама не зможу не тільки  завагітніти, а що й необхідно використовувати клітини донора, ми були просто вбиті. Я не могла ні про що інше думати.  Я віддалилась від чоловіка. Мені було соромно перед ним, що я- «не жінка», що не можу подарувати йому нащадка, не можу зробити його щасливим,  –  розповіла нам Інна, – мені було дуже важко. Я була готова терпіти всі процедури, колоти уколи по годиннику, я була готова на все. Але сприйняти, що мені доведеться під своїм серцем носити дитину, яка буде не моєю, від якоїсь дівчини, я не могла. Також, я багато думала про те, якою буде ця «не моя» дитина, що вона успадкує від невідомої мені жінки. Це був важкий період болю, вагань і страху. В клініці нами опікувались: лікар, психолог та координатор. Ми спілкувались з ними разом з чоловіком та окремо”

Коментар психолога

Глибоко емоційний і часто виснажливий досвід непліддя може мати багато наслідків для психічного здоров’я пари, яка намагається завагітніти. Психологічний вплив такого стану величезний і  варіюється від депресії та тривоги до почуття ізоляції та сорому. Особливо часто він вражає жінок, які несуть на собі основний фізичний тягар лікування, а також можуть відчувати труднощі з емоційним впливом.

В такій ситуації життєво важливо звернутися за допомогою до психолога. Фахівець із психічного здоров’я допоможе вам розробити стратегію подолання та надати підтримку протягом усього процесу застосування допоміжних репродуктивних технологій.

Крок за кроком Інна почала заспокоюватись і нарешті з’явилися сили відверто поговорили з Олексієм.

“Поради спеціалістів допомогли подолати сором та прірву у стосунках. І ми прийняли рішення все ж таки спробувати. Бо, незважаючи на всі обставини, це маля – буде наша дитина, яку ми будемо відчувати та любити з першої хвилини вагітності. Але з’явився інший страх. Ось ми все пройшли, у нас на руках рідна, омріяна, бажана дитина…І тут, дівчина-донор вирішить, що це її дитина. Чи не стане вона нас шукати, щоб забрати у нас немовля??!! Ми були розгублені”.

Це питання Інна з Олексієм задали менеджеру під час чергової зустрічі. Щоб відповісти їм та заспокоїти, ми вирішили взяти коментар у юриста клініки IVMED:

Відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України № 787 від 09.09.2013 р. «Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні», програма Донації ооцитів здійснюється на умовах анонімності. Донор ооцитів зобов’язується не встановлювати особу пацієнта, а також дитини, що народилась у результаті використання яйцеклітин донора при проведенні методів допоміжної репродукції. Правило анонімності діє й у зворотний бік — пацієнти зобов’язуються не встановлювати особу анонімного донора. Донор ооцитів та пацієнти підписують відповідну документацію і своїми підписами підтверджують свої зобов’язання. Застосування донації ооцитів здійснюється клінікою за умови забезпечення анонімності анонімного донора та збереження лікарської таємниці. Це означає, що ані донору ооцитів не надаються відомості про пацієнтів, ані пацієнти не отримують інформації про анонімного донора. Тобто донор ооцитів та пацієнти не мають права встановлювати особу однин одного та фактично і не мають такої можливості. Отже, донор ооцитів не може претендувати на дитину та відмовляється від будь-яких прав чи претензій до дитини, яка народилась внаслідок програми Донації ооцитів.

Інна та Олексій врешті решт подолали всі сумніви і обрали донора. Вже готові ембріони. Зараз ми почали готувати Інну до процедури переносу ембріона. Все йде згідно плану. Бажаємо їм народити здорового малюка і отримати таке омріяне щастя.

Прийняття рішення про народження дитини само по собі хвилююче і відповідальне. Жінка і чоловік переживають цілу гаму почуттів, часом дуже суперечливих. Тут і радість, натхнення від передчуття омріяного батьківства, і певні побоювання, вагання, страхи. Таке хитросплетіння різних переживань є абсолютно нормальним. Страх потрібен людині для виживання і уникнення небезпеки. Але буває так, що страх прийшов невчасно. І тоді він заважає жити повноцінно. Почуття провини, хибного сорому, біль від непережитих втрат можуть накрити, як цунамі. Самотужки з цією лавиною впоратись непросто. Зустрічі і консультації зі спеціалістами клініки, обережний і безпечний супровід фахівців допоможе майбутнім батькам опанувати свої страхи, пережити болюче, прийняти неминуче, звільнитись від хибних почуттів провини і сорому.

Поділитися статею: 

Записатись на консультацію:

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Більше статей:

Група дослідників знайшла підтвердження тому факту, що додавання в раціон чоловіка горіхів збільшує його шанси

Запишіться на консультацію, ми передзвонимо вам та уточнимо деталі

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Наші послуги:

Записатись на консультацію

Ваше ім'я *
Телефон *
Email
Залиште контактні дані, і ми скоро зв'яжемось з вами!
Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Первинна консультація
репродуктолога - Безоплатно!

До 31.08.24 включно. Встигни записатись!

Ваше ім'я *
Телефон *
Email