Багатоплідна вагітність визначається наявністю двох, трьох і більше плодів, які виношує жінка. Багатопліддя характеризується підвищеним ризиком розвитку ускладнень в період виношування і під час пологів, тому вимагає особливої уваги з боку акушерів-гінекологів.
Частота багатоплідних вагітностей за останні роки зросла. Фахівці пов’язують це з більш широким застосуванням допоміжних репродуктивних технологій. Певну роль відіграють вік жінки, спадковість, аномалії будови матки, а також прийом оральних контрацептивів.
Види і ознаки багатоплідної вагітності
Дітей, народжених при багатоплідді, називають близнюками. Близнюки можуть бути монозиготними (однояйцеві) і дизиготними (різнояйцевими). У більшості випадків пологи при багатоплідній вагітності завершуються народженням дизиготних близнюків.
Монозиготні близнюки розвиваються з однієї заплідненої яйцеклітини, дизиготні — після запліднення двох різних яйцеклітин. Монозиготні двійні одностатеві, в дизиготних двійнях діти можуть мати різну стать.
У разі вагітності трійнею або виношування більшого числа плодів близнюки можуть бути як однояйцевими, так і різнояйцевими.
Ознаками багатоплідної вагітності є:
- окружність живота перевищує показники для одноплідної вагітності;
- невідповідність розмірів матки терміну вагітності;
- виявлення під час зовнішнього акушерського дослідження трьох і більше великих частин плода (наприклад, дві головки, дві тазові частини) і безлічі дрібних частин;
- виявлення двох зон вираженого серцебиття в різних частинах матки при прослуховуванні;
- виявлення двох і більше плодів під час УЗД (помітити багатоплідність можна вже на 3-4 тижні, а на 5-6 тижні плоди вже добре візуалізуються);
- знижені індекси периферичного судинного опору в артеріях матки при доплерографії.
Особливості та терміни багатоплідної вагітності
У 40 % випадків при багатоплідді пологи виявляються передчасними. Найчастішим ускладненням є ранній/передчасний відхід навколоплідних вод, випадання петель пуповини і дрібних частин тіла плода. В результаті перерозтягнення матки і зниження її скорочувальної здатності часто спостерігається слабка пологова діяльність.
Тактика розродження при багатоплідді залежить від типу передлежання плодів, терміну вагітності, загального стану плодів, характеру пологової діяльності, цілісності плодового міхура.
При головному передлежанні плодів пологи проходять природним шляхом. Аналогічна тактика при головному передлежанні одного плоду і тазовому передлежанні другого плода. У деяких випадках, в залежності від акушерської ситуації (наприклад, незадовільний стан першого плода), пологи завершують кесаревим розтином. При слабкій пологовій діяльності, випаданні дрібних частин тіла плода і петель пуповини, гострій гіпоксії одного з плодів також вдаються до кесаревого розтину.
Акушери-гінекологи клініки «Айвімед» займаються веденням багатоплідної вагітності. Записатися на консультацію можна за телефоном і на сайті в розділі контактів.