БЕЗОПЛАТНЕ
ЕКЗ від НСЗУ

ГАРЯЧА ЛІНІЯ
0 800 351 491

БЕЗОПЛАТНЕ
ЕКЗ від НСЗУ

ГАРЯЧА ЛІНІЯ
0 800 351 491

Аутоімунне безпліддя

Picture of IVMED Експерт
IVMED Експерт

Аутоімунне безпліддя зустрічається у 7-15 % пар. Це порушення фертильності супроводжується виробленням антиспермальних антитіл (АСАТ), які перешкоджають настанню зачаття.

АСАТ — специфічні імуноглобуліни, які синтезуються в організмі чоловіка і призводять до порушення сперматогенезу і погіршують рухливість сперматозоїдів. Антиспермальні антитіла також можуть бути присутніми у слизу цервікального каналу, обмежуючи просування чоловічих репродуктивних клітин по статевих шляхах жінки.

Аутоімунне безпліддя у жінок

Ендометрій матки, клітини піхви і епітелій шийки матки в нормі не виробляють антиспермальні антитіла. Спровокувати синтез АСАТ може пошкодження слизової оболонки статевих органів жінки, в результаті чого імунна система у відповідь на контакт з репродуктивними клітинами чоловіка починає виробляти антитіла. Пусковим механізмом можуть стати інфекційні захворювання, алергічні реакції, ендометріоз.

Аутоімунне безпліддя у чоловіків

Це стан, при якому тіло починає атакувати власні репродуктивні клітини. У нормі сперматозоїди ізольовані від кровоносного русла за рахунок гемато-тестикулярного бар’єру. У разі порушення цілісності цього бар’єру сперматозоїди контактують з кров’ю, в результаті чого в організмі чоловіка починають вироблятися АСАТ.

Гемато-тестикулярний бар’єр може постраждати внаслідок впливу інфекцій, що передаються статевим шляхом, при травмах і операціях на статевих органах, при хронічних запаленнях (орхіт, епідидиміт, простатит). Також до провокуючих чинників відносять анатомічні порушення у чоловіків: варикоцеле, пахову грижу, перекрут яєчка, агенезію сім’явивідних шляхів.

Антиспермальні антитіла можуть призводити до склеювання сперматозоїдів або до часткової чи повної іммобілізації чоловічих репродуктивних клітин.

Аутоімунні захворювання і безпліддя

Існує цілий перелік аутоімунних захворювань, асоційованих з безпліддям. Наприклад, системний червоний вовчак, целіакія, гіпотиреоз на тлі аутоімунного тиреоїдиту. Аутоімунні захворювання мають генетичну етіологію і спадковий характер. Виключення цієї групи хвороб при безплідді неясного ґенезу є обов’язковим етапом діагностики, який дозволяє підвищити шанси на успішне лікування пари пацієнтів.

Діагностика та лікування аутоімунного безпліддя

Для постановки діагнозу проводяться тести на сумісність партнерів. Наприклад, посткоїтальний тест або проба Шуварського, тест Курцрока-Міллера. Дослідження такого роду дозволяють визначити кількість і рухливість сперматозоїдів в цервікальному слизі шийки матки жінки.

Чоловіка направляють на MAR-тест, це дослідження дозволяє виявити антиспермальні антитіла, що покривають сперматозоїди. Крім того, подружжю можуть порекомендувати здати аналізи крові на АСАТ.

Лікуванням аутоімунного безпліддя займається репродуктолог, за необхідності пара пацієнтів отримуює консультації імунолога, ендокринолога. Схема терапії в кожному випадку розробляється індивідуально, вона може включати в себе імуносупресію, еферентну  терапію, внутрішньоматкову інсемінацію, ЕКЗ з ICSI. Найбільш ефективним методом подолання аутоімунного безпліддя є екстракорпоральне запліднення.

У клініці «Айвімед» приймає репродуктолог, що спеціалізується на лікуванні імунологічного безпліддя. Записатися на прийом можна за телефоном і на сайті.

Поділитися статею: 

Записатись на консультацію:

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Більше статей:

У Великобританії було запропоновано метод лікування безпліддя, який допоможе відстрочити настання менопаузи на 20 років.

Запишіться на консультацію, ми передзвонимо вам та уточнимо деталі

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Записатись на консультацію

Ваше ім'я *
Телефон *
Email
Залиште контактні дані, і ми скоро зв'яжемось з вами!
Ваше ім'я *
Телефон *
Email