Варикоцеле

Picture of IVMED Експерт
IVMED Експерт

Варикоцеле – патологічне розширення вен гроздевидного сплетіння сім’яного канатика, яким страждають 15% чоловіків репродуктивного віку, є однією з найпоширеніших причин безпліддя. За даними різних авторів, до 40% безплідних чоловіків страждають від цього захворювання.

Причини

На формування патологічного венозного рефлюксу можуть впливати: вроджена недостатність клапанного апарату вен, пухлини та пахвинні грижі, травми, підвищені фізичні навантаження. У 90% випадків розширення вен розвивається у лівому яєчку.

Симптоми

У 98% хворих варикоцеле протікає безсимптомно. При значних змінах вен сім’яного канатика чоловіка може турбувати:

 • дискомфорт у мошонці, яєчку, паху;
 • тягнучі болі в яєчку, які віддають у зону паху, попереку (можуть бути у стані спокою або посилюватися при фізнавантаженні);
 • зниження статевої функції.

Варикоцеле та безпліддя

Серед причин розвитку безпліддя при варикозному розширенні вен сім’яного канатика виділяють:

 • локальне підвищення температури в області геніталій;
 • реносперматичний рефлюкс;
 • атрофію яєчок;
 • вторинний гіпогонадизм;
 • хронічну гіпоксію яєчок;
 • оксидативний стрес;
 • розвиток аутоспермального імунітету (є причиною вироблення антиспермальних антитіл);
 • фрагментацію ДНК сперматозоїдів тощо.

До речі, у пацієнтів з варикоцеле та діагнозом «безпліддя» на 9,84 % частіше виявляється фрагментація ДНК сперматозоїдів, ніж у чоловіків без варикозного розширення вен у області сім’яного канатика.

Порушення сперматогенезу на фоні захворювання полягає у зміні кількості, морфології та рухливості сперматозоїдів. Астенозоосперія (зниження рухливості чоловічих репродуктивних клітин) зустрічається у 89,5% чоловіків з патологічним венозним рефлюксом.

Діагностика та лікування варикоцеле

Візуальний огляд, пальпація, аналіз еякуляту (спермограма) та УЗД дозволяють урологу діагностувати це захворювання. При обстеженні чоловіка вени сім’яного канатика виразно виділяються під шкірою. Спермограма показує високий відсоток нерухомих та нежиттєздатних сперматозоїдів. УЗД дозволяє оцінити розміри вен, ступінь їх опущення та швидкість кровотоку в них.

Варикоцелеектомія є методом усунення патологічного венозного рефлюксу. Рішення про доцільність такого втручання приймається з урахуванням віку пацієнта, наявності у нього дітей та бажання мати дітей у майбутньому, роду занять, результатів спермограми (у 8-13 % чоловіків із варикоцеле порушення сперматогенезу відсутні).

Операція ефективна при помірній олігозооспермії (недостатня кількість сперматозоїдів в еякуляті), нормальному обсязі яєчок та відсутності інших причин безпліддя. Хірургічне втручання не показано у разі поєднання варикоцеле з азооспермією (відсутність сперматозоїдів в еякуляті) або низьким обсягом тестикул.

Підтвердити необхідність операції при варикоцеле, для вирішення проблеми безпліддя, допомагають аналізи: дослідження гормонального статусу пацієнта, визначення рівня АСАТ (у крові та еякуляті), каріотипування (у разі олігозооспермії).

За відсутності тотального ураження сперматогенного епітелію 70% чоловіків з варикоцеле вдається стати батьками генетично рідної дитини, часом без біопсії яєчка.

У клініці «Айвімед» приймають досвідчені урологи, які з високою точністю діагностують захворювання чоловічої статевої сфери та пропонують оптимальну тактику лікування. Після усунення варикоцеле у більшості чоловіків відновлюється нормальний сперматогенез, що підвищує шанси на батьківство.

Виходячи з даних лабораторних аналізів та інструментальних досліджень, а також на підставі результатів проведеного лікування варикоцеле уролог може дати пацієнтові направлення до репродуктолога клініки «Айвімед». Фахівець допоможе вибрати найбільш підходящу для пари програму ЕКЗ.

Поділитися статею: 

Записатись на консультацію:

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Більше статей:

Запишіться на консультацію, ми передзвонимо вам та уточнимо деталі

Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Наші послуги:

Записатись на консультацію

Ваше ім'я *
Телефон *
Email
Залиште контактні дані, і ми скоро зв'яжемось з вами!
Ваше ім'я *
Телефон *
Email

Первинна консультація
репродуктолога - Безоплатно!

До 31.08.24 включно. Встигни записатись!

Ваше ім'я *
Телефон *
Email