Ми часто чуємо, що стрес може посилити проблеми з фертильністю. Деякі пари роками намагаються зачати дитину, але безуспішно, і саме тоді, коли вони заспокоюються і перестають так активно працювати над проблемою, раптом настає вагітність. Чому так відбувається? Який зв’язок між стресом та безпліддям? Фахівці Yinstill Reproductive Wellness дають відповідь на це питання. І ця відповідь — гормони!
Гормон кортизол і стрес
Коли ми стикаємося зі стресовою ситуацією, наднирники виділяють гормон кортизол. Він допомагає організму людини впоратися зі стресом. Кортизол бере участь в регулюванні рівня кров’яного тиску і рівня цукру в крові, регулює обмін речовин, позитивно впливає на пам’ять та знижує активність запальних процесів в організмі.
При сильному та хронічному стресі може вивільнятися занадто велика кількість кортизолу, і в кінцевому підсумку наднирники «вигорають». Виникає дефіцит кортизолу, і організм втрачає здатність нормально справлятися зі стресом. Лікарі називають це «вигоранням» або «втомою» наднирників.
Гормон прогестерон і фертильність
Прогестерон відповідає за трофіку слизової оболонки матки, створює сприятливі умови для успішної імплантації заплідненої яйцеклітини, він також підтримує процес розвитку ембріона.
Прогестерон виробляється жовтим тілом після овуляції. Після запліднення жовте тіло також відповідає за вироблення прогестерону, а потім через 7 днів цю роль бере на себе плацента, яка виробляє прогестерон до пологів. Якщо рівень прогестерону недостатній під час лютеїнової фази (через 14 днів після овуляції), то навіть якщо відбулося запліднення, ембріон не розвиватиметься.
Як взаємопов’язані прогестерон та кортизол?
З холестерину в організмі жінки виробляється прегненолон, який потім перетворюється в прогестерон і дегідроепіандростерон. Дегідроепіандростерон, у свою чергу, є попередником естрогену та тестостерону.
Вироблення кортизолу впливає на синтез прогестерону. Якщо організм постійно продукує кортизол в підвищеній кількості, наприклад, коли ви перебуваєте у стані короткочасного або тривалого стресу, то гормональний баланс зміщується в бік зростання концентрації кортизолу і зниження синтезу прогестерону.
Крім того, під час сильного стресу наднирники виділяють адреналін, який змушує гіпофіз виробляти пролактин. Це також може негативно відбитися на фертильності.