Овуляція — це момент, коли розривається стінка домінантного фолікулу в яєчниках і зріла яйцеклітина, готова до запліднення, виходить назовні й потрапляє в маткову трубу. Тут вона повинна зустрітися зі сперматозоїдом, щоб настало зачаття.
Як дізнатися найбільш сприятливі дні для зачаття? Це одне з частих питань, яке задають жінки на прийомі у гінеколога чи репродуктолога. Розрахувати дату овуляції для вдалого зачаття можна декількома способами. Розглянемо найбільш часто використовувані з них.
Моніторинг овуляції
Для точної оцінки менструального циклу використовують моніторинг овуляції, що проводиться лікарем-гінекологом за допомогою трансвагінального ультразвукового дослідження. Це безболісна процедура, яка виконується на певних етапах циклу, зазвичай 3-4 рази за один цикл. За допомогою УЗД фахівець може перевірити правильність розвитку циклу, оцінити ріст і кількість фолікулів, їх якість і ймовірність розриву, а також контролювати стан ендометрію. Такий моніторинг дозволяє точно визначити момент овуляції, а отже, й найсприятливіші дні для зачаття.
Перше обстеження зазвичай здійснюється на п’ятий день циклу, під час якого лікар оцінює:
- Ріст домінантного фолікула;
- Товщину ендометрію;
- Якість цервікального слизу.
Після овуляції лікар знову проводить дослідження для підтвердження факту овуляції, перевіряючи, наприклад, наявність слідів лопнутого фолікула або жовтого тіла в яєчнику. Моніторинг овуляції також допомагає виявити можливі проблеми, які можуть перешкоджати вагітності. Детальну діагностику в цьому напрямку проводить спеціалізована клініка з лікування безпліддя.
Як розрахувати дату овуляції?
Календарний метод
Щоб розрахувати день овуляції для жінок з регулярним циклом (наприклад, 28-30 днів) потрібно від довжини менструального циклу відняти 12, а потім 4 дні. овуляція може відбутися на 14-й день циклу, але в реальності це може бути діапазон від 12 до 16 дня.
Наприклад, для циклу тривалістю 28 днів розрахунок виглядатиме так: 28-12 = 16, а потім 16-4 = 12. Це означає, що овуляція може відбутися в період з 12 по 16 день циклу. Цей метод є досить простим, але має високий ризик помилок.
Якщо цикл не цілком стабільний, то потрібно провести аналіз за останні 3 місяці. Потім взяти тривалість самого короткого циклу (наприклад, 25 днів) і відняти від нього число 18. Наприклад, 25-18 = 7. Це буде початок періоду овуляції. Щоб визначити можливий кінець цього періоду, потрібно взяти число днів найдовшого циклу (наприклад, 35) і відняти число 11. Тоді, 35-11 = 24. Таким чином, найбільша ймовірність овуляції і, відповідно, зачаття припадає на 7-24 дні циклу.
Вимірювання базальної температури
Термічний метод визначення овуляції базується на регулярному вимірюванні температури тіла. Після овуляції в яєчнику утворюється жовте тіло, яке починає виробляти прогестерон. Цей гормон підвищує температуру тіла на 0,2–0,6°C. Зазвичай температура підвищується приблизно через добу після того, як яйцеклітина виходить з фолікула. Тому вимірювання температури може бути використано для підтвердження овуляції і для визначення найкращого часу для статевого акту у наступному циклі.
При стабільних менструаціях, якщо температура стабільно підвищується, наприклад, на 16 день циклу, можна зробити висновок, що овуляція відбулася на 1-2 дні раніше. Таким чином, найбільш фертильні дні будуть припадати на 13, 14 і 15 день циклу. Однак, щоб отримати надійні результати, важливо дотримуватися таких рекомендацій:
- Вимірювати температуру кожного ранку.
- Вимірювати температуру або в ротовій порожнині, або в піхві в один і той самий час, відразу після пробудження.
Варто зазначити, що цей метод може мати похибки, оскільки на температуру можуть впливати не тільки гормональні зміни, але й інші фактори, такі як загальний стан здоров’я, стрес, зміни в режимі сну чи фізична активність.
У перший день циклу вона може становити 36,9 ° C. За кілька днів до овуляції — 36,2-36,4 ° C. А в момент овуляції вона досягне 37-37,4 ° C.
Тести на овуляцію
Спеціальні тести можна придбати і використовувати вдома, щоб розрахувати дату овуляції для зачаття. За 24-36 годин до виходу яйцеклітини з фолікула підвищується рівень лютеїнізуючого гормону в сечі. Робити тести потрібно за 5-6 днів до передбачуваної дати овуляції двічі на день.
Ультразвукова фолікулометрія
Це найбільш точний метод, який допоможе розрахувати дату овуляції для зачаття. За допомогою трансвагінального УЗД лікар визначає присутність домінантного фолікула, який повинен мати розміри 18-20 мм. Це говорить про настання овуляції найближчим часом.
Жінкам з регулярним циклом досить прийти на таку діагностику за 2-3 дні до передбачуваної дати овуляції. Якщо ж цикл нерегулярний, то доведеться кілька разів відвідати фахівця, починаючи з 7 дня після закінчення менструації.
Репродуктологи і акушери-гінекологи клініки «Айвімед» допоможуть Вам розрахувати дату овуляції для успішного зачаття, в тому числі і за допомогою ультразвукової фолікулометріяї, яка проводиться в клініці.